pandemia

  pandemia

  W związku z bardzo dużym wzrostem zakażeń minister zdrowia poinformował, że zostaną wprowadzone nowe ograniczenia. Zapowiedział możliwość regionalizacji obostrzeń, zamknięcia południowej granicy oraz zmiany przepisów dotyczących zakrywania ust i nosa. Sytuacja jest szczególnie trudna w woj. warmińsko-mazurskim. Szczegóły zostaną podane na konferencji prasowej. O której godzinie się odbędzie?

  Piotr Stramowski po występach w filmach Patryka Vegi stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów. Teraz możemy oglądać go w serialu TVN "Tajemnica zawodowa". Aktor przyznał, że w czasie pandemii dorobił się kilku dodatkowych kilogramów. Na dowód zamieścił w sieci zdjęcie "sześciopaka" sprzed kilku lat i aktualną fotkę, na której brzuch pozostawia sporo do życzenia.

  Zakopane chce uniknąć problemów z niekontrolowanym napływem turystów. Włodarze polskiej stolicy Tatr wyciągnęli lekcję z poprzedniego weekendu i postanowili zrobić wszystko, aby nie dopuścić do incydentów podobnych do tych z zeszłego tygodnia. Funkcjonariuszy z Zakopanego wesprze tym razem kilkudziesięciu policjantów z Krakowa. Wojewoda małopolski apeluje o przestrzeganie reżimu sanitarnego.

  Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zaaprobowała badania polegające na celowym zakażeniu ochotników koronawirusem. Wszystko po to, aby sprawdzić, jak będą oni reagować na szczepionki i lekarstwa. Naukowcy mają pracować na wariancie wirusa, który krąży w Wielkiej Brytanii od początku pandemii, czyli od marca 2020 roku.

  Porody domowe z roku na rok zyskują na popularności, a pandemia koronawirusa spowodowała jeszcze większe zainteresowanie nimi. Rodzące kobiety nie chcą być samotne w tym niezwykle ważnym dniu, a ze względu na restrykcje nie wszystkie szpitale zgadzają się na towarzystwo przyszłego taty. W takiej sytuacji znaleźli się państwo Kowalczykowie, którzy podzieli się w Dzień Dobry TVN swoją historią. Przy okazji zapytaliśmy położną Edytę Dzierżak-Postek, które kobiety mogą rodzić w sypialnianym zaciszu.

  Od kilku dni obserwujemy w Polsce ponowny wzrost zakażeń koronawirusem. Według specjalistów to efekt otwarcia szkół dla najmłodszych klas i galerii handlowych oraz sprzyjającej pogody. Niewykluczone, że doprowadzi to do powrotu niektórych - poluzowanych niedawno obostrzeń pandemicznych. Które zostaną wprowadzone w pierwszej kolejności?

  Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zaleca, aby nosić dwie maseczki. W ocenie badaczy takie "podwójne zamaskowanie" ma jeszcze lepiej chronić przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Czy faktycznie w ten sposób zyskujemy lepszą ochronę? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Doktor Paweł Grzesiowski jest mocno zaniepokojony tym, jak Polacy podeszli do złagodzonych od piątku obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Ekspert do spraw walki z COVID-19 przestrzega, że jeśli sytuacja nadal będzie wyglądała tak, jak w pierwszy weekend od poluzowania obostrzeń, wyraźnie odczujemy to już za cztery tygodnie.

  Szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki może być podawana osobom po 65. roku życia. Mimo że nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność szczepionki w tej grupie wiekowej, to eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia uważają, że korzyści z jej podania przeważają nad ewentualnym ryzykiem i zalecają jej stosowanie.

  Pandemia bardzo mocno uderzyła w branżę turystyczną. W wyjątkowo trudnej sytuacji są górale, którzy przede wszystkim utrzymują się z hoteli, pensjonatów, czy stoków narciarskich. Jak oceniają pomoc, którą otrzymali od rządu? Jak długo zdołają jeszcze wytrzymać w tej trudnej sytuacji? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tadeuszem Papierzyńskim z Urzędu Miasta w Wiśle i Andrzejem Cienciałą, przedsiębiorcą z Wisły.

  Kamila Rodrigues to Polka, która od wielu lat mieszka z mężem i dziećmi w Indiach. Tęsknota za rodzinnym krajem okazała się tak silna, że kobieta zdecydowała się na powrót. Niestety pojawienie się koronawirusa pokrzyżowało jej plany. Jak wygląda życie w Indiach w czasie pandemii? Opowiedziała o tym Aleksandrze Rogowskiej-Lichnerowicz.