pandemia

  pandemia

  Wałbrzych prowadził obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. Przyjęta przez radnych uchwała zakłada, że każdy pełnoletni mieszkaniec oraz osoba, która pracuje w Wałbrzychu musi się zaszczepić. Masowe wakcynacje mają się rozpocząć wraz z uwolnieniem rejestracji dla wszystkich roczników.

  Od 1 maja - zgodnie z decyzją rządu - mamy powoli wracać do normalności. Uczniowie powrócą do szkół, powoli będą otwierały się galerie handlowe, siłownie czy restauracje. Czy to dobry moment na luzowanie obostrzeń? Czy przygotowany plan to właściwy kierunek? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Majówka zbliża się wielkimi krokami. Niestety z powodu pandemii możliwości podróżowania są bardzo ograniczone. Osoby, które mimo wszystko chcą wyjechać, muszą przedstawić odpowiednie zaświadczenie, że nie są zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Które kraje tego wymagają? Jakie testy są akceptowane? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Maciejem Nykielem, ekspertem rynku turystycznego.

  Pandemia ograniczyła kontakty między ludźmi. Niektóre ze znajomości zawartych podczas izolacji będą kontynuowane, gdy wszystko wróci już do normy. Nadal będziemy uczyć się czy pracować z osobami, z którymi nie udało się spotkać więcej niż kilka razy lub wcale. Dr Konrad Maj, psycholog społeczny, Kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych "HumanTech" na SWPS, radzi, jak pielęgnować relacje, gdy nie możemy ich w pełni rozwijać, i jak przygotować grunt do bezpośrednich kontaktów.

  Jakie restrykcje pandemiczne zostaną zdjęte po weekendzie majowym? Wicepremier Jarosław Gowin w środę zaproponuje kalendarz odmrażania gospodarki. Według jego zapowiedzi możemy liczyć na otwarcie ogródków restauracyjnych i siłowni. Na temat planu luzowania obostrzeń wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki.

  Wesela i komunie to uroczystości rodzinne, które planowane są zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem. W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - stoją pod znakiem zapytania ze względu na pandemię koronowirusa i związane z nią obostrzenia. Restrykcje obowiązują co najmniej do 18 kwietnia. Czy przyjęcia komunijne i weselne będą mogły odbyć się w maju? Do tej kwestii odniósł się minister zdrowia.

  Wymuszona przez pandemię izolacja ma olbrzymi wpływ na zdrowie psychiczne. Wielu młodych ludzi nie potrafi jej zaakceptować i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Takim osobom pomaga inicjatywa Between US stworzona przez pięć licealistek. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały Natalia Rusin i Maja Grzegorz, współautorki projektu.

  Już niebawem maj, a wraz z nim sezon komunijny. Dla wielu rodzin to bardzo ważny i uroczysty moment. Jednak w obliczu trzeciej fali pandemii wyglądać on będzie nieco inaczej. Na co muszą przygotować się rodzice i krewni? Jakie obostrzenia będą obowiązywać? O tym opowiedziały nam Elwira Jarosz oraz Sylwia Pogoda, mamy, których pociechy w tym roku przyjmują sakrament.

  Szczepienia to najlepsza forma ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Antidotum powinny przyjąć także te osoby, które już przechorowały COVID-19. Po jakim czasie od pokonania choroby ozdrowieniec może zostać zaszczepiony? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Lekarze coraz częściej mówią, że COVID-19 to choroba wielonarządowa, która może uszkodzić praktycznie każdy organ w ludzkim ciele. Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym magazynie "Lancet" sugerują, że infekcja SARS-CoV-2 prowadzi do zmian neurologicznych. Dlaczego tak się dzieje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr hab. n. med. Mariuszem Gujskim z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.