Arkadiusz Cyprian po nieszczęśliwym wypadku został całkowicie sparaliżowany. Podczas warsztatów terapii zajęciowej chciał nauczyć się czegoś, co pozwoliłoby mu zarabiać. I tak zaczął malować... ustami. Do tej pory namalował ponad 600 obrazów. O swojej sztuce i pracy nad obrazami opowiedział w Zielonych Drzwiach. Gościem Anny Maruszeczko była również żona malarza Agnieszka Cyprian.
Gość Dzień Dobry TVN modelka, performerka i piosenkarka Viktoria Modesta ze swojej niepełnosprawności uczyniła niezwykły atut. Jej bioniczna noga sprawia, że trudno o artystce zapomnieć. Przyjechała do Polski, aby odebrać specjalną nagrodę Przyjaciół Integracji. W naszym studiu powiedziała, od kiedy jest niepełnosprawna i czy jej niepełnosprawność była od początku akceptowana. Jaką ma misję do spełnienia? Skąd czerpie siłę do działania? Opowiedziała nam również o swoich szalonych planach.
Viktoria Modesta - to brytyjska artystyka, która z niepełnosprawności zrobiłą swoją siłę. Spotkała sie z nią dziennikarka Urszula Chincz. Wywiad z Modestą zobaczycie w Dzień Dobry TVN w najbliższą sobotę. Bądźcie z nami od 8:30!
Gerard Łukasik widzi tylko rozmazane światła i cienie. Ma za to znakomity słuch, dzięki któremu mógł zająć się strojeniem fortepianów. Jego muzyczny świat nie kończy się tylko na tym - Gerard komponuje również symfonie. Czym dla niego jest muzyka? Od kiedy przejawiał swoje zdolności muzyczne? Anna Maruszeczko gościła w Zielonych Drzwiach Gerarda i jego mamę Janinę.
Piotr Sajdak stracił rękę z powodu sepsy. Nie załamał się jednak i aby rozwijać swoją pasję, jaką jest gotowanie, postanowił wziąć udział w czwartym sezonie programu Master Chef. O pasji, która jest sposobem na pokonywanie własnych słabości rozmawialiśmy z goszczącymi w Dzień Dobry TVN: z mistrzem kucharskim Michelem Moran i podróżnikiem Jaśkiem Melą. Dlaczego Michel nie chciał, aby Piotr przeszedł dalej w konkursie? Jak Piotrek pomaga fundacji Jaśka Meli?
Nick Vujicic urodził się bez rąk i nóg. Ze swojej niepełnosprawności stworzył coś bardzo pozytywnego. Prowadzi aktywny tryb życia, założył też własną firmę i podróżuje, by zarażać ludzi pozytywną energią i ich motywować. Przyciąga dziesiątki tysięcy ludzi. Ostatnio gościł w Polsce. Przy tej okazji spotkał się z nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy uważa siebie za kogoś wyjątkowego? Czy Nick Vujicic zawsze był tak pozytywnie nastawiony do świata? Dlaczego trzyma w szafie parę butów? Czy jest odważny? I co dostaje od ludzi? Czy nie obawiał się bycia ojcem?
Czy osobie niewidomej zależy na tym, jak wygląda? Na pytanie Anny Maruszeczko odpowiedziała Dorota Ziental, która nie widzi od 8 lat. Dlaczego Pani Dorota tak bardzo przykładę wagę do swojego wizerunku? Jak dba o urodę? Ile zajmuje jej to czasu? Jak robi zakupy i kto jej w tym pomaga? W studiu Dzień Dobry TVN Pani Dorocie towarzyszył jej partner Sebastian Grzywacz. Skąd wiedział, że jego wybranka jest atrakcyjną kobietą?
Jillian Mercado jest sławną blogerką oraz jedną z najpopularniejszych niepełnosprawnych modelek. W 2014 roku została również jedną z twarzy kampanii reklamowej marki Diesel. Jillian przyjechała do Polski. W jakim celu? Jakie obecnie realizuje projekty? Co poradziłaby osobom, które chciałyby pomagać osobom niepełnosprawnym, a nie wiedzą, jak to zrobić? Czy niepełnosprawne osoby mieszkające w Polsce mają te same problemy, co niepełnosprawni w Stanach Zjednoczonych? Modelkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Dzieci niepełnosprawne często spotykają się z przykrymi uwagami rówieśników i litością. Jak je wychować, by były silne psychicznie, szczęśliwe i miały takie same szanse jak dzieci pełnosprawne? Zapytaliśmy o to goszczących w Dzień Dobry TVN: paraolimpijkę Katarzynę Rogowiec, Krzysztofa Hajdę - tatę dziewczynki chorej na autyzm i Martę Całkowską - mamę chłopca z zespołem Downa.
Anna Maruszeczko gościła w Zielonych Drzwiach pierwszego w Polsce niepełnosprawnego paralotniarza Jędrzeja Jaxa-Rożena. Jak to się stało, że jeździ na wózku inwalidzkim? Jak radzi sobie z lataniem na paralotni? Czy rodzina akceptuje jego pasję?
Około 70% związków, w których rodzi się niepełnosprawne dziecko, rozpada się. Jakie są tego przyczyny i czy później cały ciężar wychowania dziecka spada na matkę? O trudach i radościach związanych z wychowaniem niepełnosprawnych dzieci oraz o "Superojcach", którzy wyłamują się z przytoczonych wcześniej statystyk, rozmawialiśmy z Katarzyną Więsak, Maciejem Zubem, Kobasem Laksą.
Tomasz Karcz to facet w rajtuzach i Tomasz Nożycoręki. Na obcasach i bez dłoni. Nie dzieli ludzi na płeć. Fryzjer i projektant. Jak radzi sobie fryzjer bez dłoni? Dlaczego wybrał zawód który wymaga precyzji manualnej? Czy ktoś zauważa jego niepełnosprawność? W studiu Dzień Dobry TVN był naszym gościem i pokazał swoje najnowsze modowe projekty.
Fundacja "Jesteśmy kroplą" zajmuje się dostosowaniem do fizyczności dzieci z niepełnosprawnościami placów zabaw i eliminowanie barier architektonicznych. Są kroplą w morzu potrzeb. Ale kroplą, która draży skałę. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Anna Dąbrowska, Prezes Stowarzyszenia Jesteśmy Kroplą, oraz Agata Battek. Jak zamierzają zmienić rzeczywistość, by była atrakcyjna dla wszystkich?
Gośćmi Anny Maruszeczko w "Zielonych Drzwiach" byli dziś: Agata Gawska, wiceprezes Fundacji Aktywizacja i Dariusz Gosk, ekspert ds. włączania osób niepełnosprawnych w rynek pracy. Jak zachęcić osoby z niepełnosprawnością do aktywnego poszukiwania pracy? Jakie korzyści, z zatrudniania osób niepełnosprawnych płyną dla pracodawców?
Niedawno dużo się mówiło o sukcesie naszych lekkoatletów na Mistrzostwach Świata 2014 w Zurychu. Niewiele jednak osób wie, że ogromne sukcesy odnieśli również para-lekkoatleci, którzy na Mistrzostwach Europy Niepełnosprawnych 2014 zdobyli aż 32 medale i w klasyfikacji medalowej uplasowali się na 8 miejscu (na 37 państw). Poznajcie naszych mistrzów: Mateusza Michalskiego – mistrza świata i paraolimpijskiego w sprincie oraz Macieja Lepiato – mistrza świata i paraolimpijskiego w skoku wzwyż. W Dzień Dobry TVN gościliśmy także fizjoterapeutę kadry narodowej w lekkoatletyce - Mateusza Ottę.
Lucas i Noah Aldrich to bracia, których połączyła niezwykła więź. Ten pierwszy urodził się z chorobą genetyczną, ale nie przeszkodziło mu wraz z bratem wystartować w triathlonie. Jak doszło do tego, że chłopcy wzięli udział w zawodach? Jaka była reakcja ich rodziców? W jaki sposób Noah pomagał bratu?
10-letnia Nadia od urodzenia cierpi na dystrofię mięśniową merozynoujemną. Jest to choroba wrodzona. Nadia porusza się na wózku. "Nigdy nie zostawiamy swoich" - tak brzmi maksyma komandosów. I tym razem nie zostawili potrzebujacych. Zobaczcie kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".
Tylko Jolancie Pieńkowskiej, w studiu Dzień Dobry TVN, Mistrz i Mistrzyni kominiarstwa opowiedzieli historię swojej wielkiej miłości. Jak kobiety radzą sobie na wysokościach? Czym muszą zasłużyć na czarny cylinder? Czy kiedykolwiek pojawił się u nich lęk wysokości?
Wychowanie niepełnosprawnego dziecka na pewno nie jest łatwe. Wielu mężczyzn to przerasta, dlatego odchodzą od rodziny. Dlaczego jest to takie trudne dla nich? W Dzień Dobry TVN odpowiedzieli na to pytanie Edyta Bienias – mama samotnie wychowująca niepełnosprawnego syna i Marek Wysocki – ojciec niepełnosprawnego dziecka.
Została potrącona przez tramwaj. W wyniku poniesionych obrażeń straciła nogę. Poznajcie Izabelę Słowik, bohaterkę kolejnego odcinka cyklu "To cud, że żyję", która powtarza wszystkim, że warto żyć i walczyć o siebie.
"Piłka nożna nie tyle jest w nogach, co w głowie". Między innymi te słowa sprawiły, że mamy w Polsce drużynę, która uwierzyła w siebie i odnosi spore sukcesy w futbolu, a dokładnie w AMP futbolu, czyli piłce nożnej osób po amputacjach. Nie każdy wie, że istnieje taki sport, dlatego Anna Maruszeczko zaprosiła do "Zielonych drzwi" trenera reprezentacji Polski w AMP futbolu - Marka Dragosza oraz zawodników kadry: Rafała Bieńkowskiego i Przemysława Świercza. Panowie opowiedzieli nam, czym jest AMP futbol, kiedy powstała kadra i o najbliższych Mistrzostwach Świata w Meksyku, do których się zakwalifikowali.
Dorosła twarz - wzrost dziecka. Zamiast nóg - dwa koła. Wózek zupełnie inny niż też dla niemowląt. Dziecko bezrefleksyjnie przyswaja otaczającą nas rzeczywistość. A jak ją interpretuje zależy w dużej mierze od dorosłych. Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" była psycholog dr Aleksandra Piotrowska. Czy dzieci są ciekawe niepełnosprawności?
Jest fotomodelką, śpiewa, tryska optymizmem. To że porusza się na wózku nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń. Poznajcie Olgę Fijałkowską, pierwszą Miss Polski na wózku!
Każda niepełnopoprawność jest inna. Z każdą - niepełnosprawna osoba zmaga się inaczej. Anna Maruszeczko gościła w "Zielonych Drzwiach" Monikę Kuszyńską. Artystka opowiedziała o akcji "Kulawy Mikołaj". Jak Uniwersytet Śląski pomaga niepełnosprawnym?
Rok temu przedstawiliśmy w programie Dzień Dobry TVN historię utalentowanego Mariusza Kędzierskiego, który urodził się z wadą rozwojową obu przedramion. Jego pracami zachwycają się także poza granicami Polski. A po emisji tego materiału w Dzień Dobry TVN jedna z katowickich uczelni postanowiła spełnić największe marzenie Mariusza Kędzierskiego...
"Zespół Downa jest jak plama, której nie da się sprać"; "Zespół Downa jest jak czkawka, której nie możesz zatrzymać"; "Zespół Downa jest jak atak śmiechu w miejscu, gdzie nie można się śmiać"; "Zespół Downa jest jak tęsknota do kogoś, kto mieszka tylko w książce". Podobno wszystkie te slogany stworzyli rodzice chorych dzieci. A jak na te hasła zareagowali nasi goście: Aleksandra Więcka oraz Kobas Laksa – rodzice dziecka z zespołem Downa, sławnego Kosmitka Jo.
"It’s my time” to pokaz mody z udziałem niepełnosprawnych i pełnosprawnych modelek. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: projektantkę i organizatorkę projektu „It’s My Time” Agnieszkę Katyńską oraz uczestniczkę tego projektu Annę Wargocką. Czy za rok też będzie na tym wybiegu? Zapraszamy, w imieniu Anny Maruszeczko, na kolejny odcinek "Zielonych Drzwi"!
Film "Mój biegun" to historia Janka Meli, najmłodszego w historii zdobywcy biegunów. Jak Maciek Musiał wspomina zdjęcia do filmu? Czy konfrontował się z protagonistą filmu? Jak Maciek wyznaczył sobie drogę ku karierze? Kogo podziwia? W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak trudno jest zagrać człowieka niepełnosprawnego.
Gościem Anny Maruszeczko, gospodyni "Zielonych drzwi", była paraolimpijka Katarzyna Rogowiec, która mówi, że "nie mając rąk jest w stanie dokonać więcej niż osoby pełnosprawne, czekając na swoją jedyną szansę w życiu". W 2010 roku założyła fundację, która pomaga paraolimpijczykom i niepełnosprawnym sportowcom. Katarzyna Rogowiec niedawno została mamą.