miasto

  miasto

  Architektura ma spory wpływ na nasze życie. Jak powinny być budowane miasta, aby mieszkańcy czuli się w nich dobrze? Które z polskich miast ma najlepszą zabudowę? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła ekspertka ds. trendów dla biznesu Zuzanna Skalska.

  Spędził tu dzieciństwo i młodość. Jak mówi: "Gdybym mógł się zawodowo rozwijać w naszym mieście, tak jak marzyłem, to na pewno nigdy bym z niego nie wyjeżdżał". O swoim ukochanym Białymstoku, Marcinowi i Kindze opowiedział Paweł Małaszyński. Dlaczego aktor wyciął niegdyś wszystkie lilie w parku? Zobaczcie.

  O turystycznych atrakcjach Kołobrzegu Tomasz Zubilewicz rozmawiał z prezydentem miasta Januszem Gromkiem. Zobaczcie, dlaczego warto odwiedzić Kołobrzeg.

  W Wielkanoc najważniejsze, aby być wśród swoich, nawet gdyby chcieli cię olać. Z tego też powodu wielu Polaków ruszyło w trasę. Tym, którzy na świąteczne dni opuszczali Warszawę towarzyszył Filip Chajzer. Dziennikarz Dzień Dobry TVN sprawdził, dokąd się wybierali oraz jaką zwierzynę i roślinność wywozili do rodzinnych domów.

  Macie czasem dość reklam na ulicach? Ciechanów będzie pierwszym miastem w Polsce, które uporządkuje tę sytuację. Kto wydaje zgodę na to, że w danym miejscu może zawisnąć reklama i jak ona ma wyglądać? O bałaganie jaki panuje w Polsce w związku z reklamową wolną amerykanką rozmawialiśmy z architektem Radosławem Gajdą i Moniką Domańską z Traffic Design - organizacji pozarządowej, która działa na rzecz poprawy przestrzeni publicznej.

  Coraz częściej daje się zauważyć, że więzi społeczne w miastach zanikają. Jak to zmienić? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktora Roberta Zawadzkiego i performerkę Magdalenę Miklasz, aby zapytać, jak oni - poprzez sztukę - poznają ludzi i namawiają ich do integracji.

  Na spacer po Warszawie zabrali nas Ci, którzy "do Warszawy wracają, a nie przyjeżdżają" - Antoni Pawlicki i Grzegorz Kalinowski. Dowiedzieliśmy się m.in. gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych miejskich plaż na świecie i dlaczego ulicą Ząbkowską popłynęła niegdyś rzeka spirytusu! O życiu w stolicy i planach jej powiększenia rozmawialiśmy z Magdą Gessler, Tomaszem Koneckim i Maciejem Mazurem. Jak myślicie, kto z naszych gości nie przyznawał się, że pochodzi z Warszawy i dlaczego?

  Co dzieje się w byłych miastach wojewódzkich? Jak toczy się tam życie i czy ich mieszkańcy są szczęśliwi? Odpowiedzi na te pytania postanowił znaleźć Filip Springer. Ruszył w Polskę, jego podróż trwała 121 dni. W tym czasie przejechał ponad 6 tys. kilometrów, odwiedził 31 miast, przeprowadził niemal 300 wywiadów, podczas których zużył 45 długopisów! Czego się dowiedział? Jak wygląda codzienność mieszkańców mniejszych miast? Zobaczcie!

  Gościem Dzień Dobry TVN był Gil Peñalosa. Urbanista w ciągu sześciu lat zmienił stolicę Kolumbii - Bogotę. Dzięki niemu zaczęło tam działać 800 parków. Co więcej, co niedziela w Bogocie zamyka się 120 km ulic. Jak urbaniście udało się tego dokonać? Po co to zrobił? Jak zmieniać miasta, aby stały się przyjazne ludziom? Czy pomysł z Bogoty można by zaadoptować również w Warszawie?

  Prezydent Karkowa Jacek Majchrowski opowiedział w programie Dzień Dobry Wakacje, dlaczego warto przyjechać do Krakowa. Co można zobaczyć w Krakowie poza Wawelem i Starym Miastem?

  Naszym gościem był Tadeusz Kuźmiński, który postanowił ... odbudować przedwojenny Biłgoraj! Co sprawiło, że postanowił podjąć się tego ogromnego wyzwania i ile może potrwać odbudowa całego miasta? Co sprawia mu najwięcej problemów i skąd, pan Tadeusz, wie jak wyglądało to miasto przed wojną?

  Mówią, że biali nie potrafią skakać, a to nieprawda. My, Polacy umiemy fikać i to prawie tak dobrze, jak kozice górskie, zwłaszcza wtedy, gdy zapomnimy "cipa". Naszą sprawność fizyczną zawdzięczamy wszechobecnemu parawaningowi - nie tylko na plaży, ale nawet w mieście. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił sprawdzić, czy takie grodzenie się na potęgę ma zalety, czy może jednak wady. Miał też szczęście spotkać się z trzepakiem-celebrytą ;)

  Z drogowymi absurdami można spotkać się każdego dnia - na ulicach, ścieżkach rowerowych, kładkach, a nawet w reprezentacyjnych punktach miast. O tym, jak walczyć z bezsensownymi rozwiązaniami organizacyjnymi rozmawialiśmy z goszczącymi w Dzień Dobry TVN: mł. insp. Markiem Konkolewskim z Komendy Głównej Policji, dziennikarzem TVN Turbo Kamilem Jaśkowskim oraz blogerką Anną Kozioł.

  Już jutro zaczynamy Dzień Dobry u Was. Nasi dziennikarze ruszają w Polskę - kto i kiedy zagości w Waszym mieście. W programie ponadto Sara Boruc nie tylko o seksownej bieliźnie. Bądźcie z nami o 8.00.

  Minęły już dwa miesiące prezydentury Roberta Biedronia. Postanowiliśmy sprawdzić jak radzi sobie na tym stanowisku i jak oceniają go mieszkańcy. Czy nadal porusza się po mieście rowerem i komunikacją miejską? Jakie plany na Walentynki ma prezydent Słupska?

  Lublin to największe miasto na wschód od Wisły, położone na Wyżynie Lubelskiej i zarazem wielki ośrodek kulturalny. Jakub Porada uznał, że warto je zobaczyć. Po ilu godzinach tam dojechał? Co zobaczył w lubelskim zamku? Jakich przysmaków tamtejszej kuchni spróbował? Co to są pipki? Czy spodobał mu się Lublin?

  Robin Hood, jak każdy wie, to mityczna postać, która zabierała bogatym, a dawała biednym. Są w Polsce tacy naśladowcy tej postaci, którzy odbierają miastu, a dają mieszkańcom. Skąd jednak założenie, że osoby które nie płacą za parkowanie to osoby biedne a nie cwane?

  Charczy jak świnia i nawet wygląda jak świnia... skrzyżowana z nietoperzem - przynajmniej tak twierdzi Filip Chajzer. Ale jest to pies - i to wyjątkowy - bo salonowy buldog francuski. Dziennikarz Dzień Dobry TVN wybrał się na zlot buldogów francuskich, by przyjrzeć się z bliska charczącym psom i ich właścicielom. Dla kogo są buldogi francuskie i czy to psy towarzyskie?

  Co Katowice mają do zaoferowania turystom? Czy warto tu spędzić weekend albo nawet cały urlop? Jakub Porada postanowił sprawdzić to na własnej skórze! Zapraszamy na wycieczkę po Śląsku.

  Wszystko odbywa się nocą, "trochę na nielegalu" ... W Katowicach, z miejskimi partyzantami ogrodniczymi, spotkał się Filip Chajzer. A o tym, że to "sadzenie ma znaczenie" przekonywał nas w studiu Dzień Dobry TVN Witold Szwedkowski pomysłodawca Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej.

  Obraźliwe treści emitujące mowę nienawiści widać na każdym murze, w prawie każdej miejskiej przestrzeni. Okazuje się, że nie musimy czekać na reakcje władz miasta. Możemy sami powiedzieć: Stop. W sobotę zobaczycie interwencję Michała Piróga.

  Goerlitz to niewielkie niemieckie miasto położone na granicy z Polską. Metodycznie jest zasilane z budżetu tajemniczego darczyńcy i filantropa. Nawet burmistrz miasta nie wie, kim jest tajemniczy człowiek. Ile przekazuje na rzecz miasta?

  Uliczne jedzenie zdobywa coraz większą popularność. Stendy z jedzeniem w różnych częściach miasta to już nie marnej jakości hot dogi, ale wyśmienite dania orientalnej kuchni. W kuchni Dzień Dobry TVN: kucharz Maciej Piotrowski oraz Maciej Żakowski, właściciel gastrobaru, przygotowali: lobster roll, ceviche z okonia w taco, ruben sandwich, mo'burrito, a jako "ekstras" - sos mo'bernaise.

  W Łodzi trwa trzecia edycja Festiwalu Galeria Urban Forms. Miasto odwiedzają artyści street-artu z całego świata i nadają szarej przestrzeni miejskiej zupełnie nowy, kolorowy sznyt. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Michał Piróg oraz Teresa Latuszewska – Syrda – wiceprezes fundacji Urban Forms. Ile kosztuje jedna, sążnista ściana muralu?

  W największym mieście Chin mieszka 23 miliony ludzi, nie licząc przedmieść. Tam pociągi gnają 320 km na godzinę. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził Szanghaj. Czy nauczył się jeść pałeczkami?

  Będąc w Tunisie nie sposób nie odwiedzić Mediny- arabskiego odpowiednika starego miasta. Co kryją wąskie uliczki miasta?

  Rodzice - odpoczywają czy nerwowo wydzwaniają, kontrolują i zadręczają pytaniami swoje dzieci? Co robią rodzice, kiedy ich dzieci są na wakacjach? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Magdalena Wójcik, Edyta Jungowska, Marek Kościkiewicz oraz Magdalena Chorzewska-Panuś.