Podczas wojny na Ukrainie cudem uniknęli śmierci. Niestety powrót do normalności nie jest dla nich łatwy. Grupa ukraińskich żołnierzy leczy swoje rany w prywatnym ośrodku rehabilitacyjnym w Borach Tucholskich. Najwięcej ran jest po postrzałach i wybuchach. Podobno ból podczas rehabilitacji jest nie do opisania. Jak szybko przychodzą postępy? Czy żołnierze wrócą do swoich sprawności? Czy myślą o powrocie do swojej ojczyzny? Żołnierzy odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Sławomir Nowak to były minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Z polskiej polityki odszedł w atmosferze skandalu. W 2016 roku zaproponowano mu stanowisko Prezesa Ukraińskiej Państwowej Agencji Drogowej. Jak mu się mieszka w Kijowie? Czy ma tu już ukraińskich przyjaciół? Czy tęskni za Polską? Ze Sławomirem Nowakiem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
O swojej wielkiej pasji - górach, o współpracy z Denisem Urubko oraz o rodzinnych świętach, Biance Zalewskiej, opowiedział wybitny, polski himalaista kierownik wyprawy na K2, Krzysztof Wielicki.
Przed rewolucją Igor Lapin prowadził małe biuro prawne. Dzisiaj jest deputowanym do Rady Najwyższej Ukrainy, jednak droga, która go tam doprowadziła nie była łatwa. Co robił od momentu wybuchu rewolucji na Majdanie aż do startu w wyborach? Kto go zachęcił do kandydowania? Jak wygląda praca deputowanego? Swoją historię opowiedział reporterce Dzień Dobry TVN Biance Zalewskiej.
Siedemdziesięciu czterech Ukraińców wróciło z niewoli. W jakich warunkach przetrzymywali ich separatyści? Jak długo? Mieli kontakt z cywilizacją? Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej.
Żołnierze odchodzący do cywila nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dlaczego mają problem z adaptacją? Okazuje się, że polskie władze nie zagospodarowują wojskowych przechodzących do rezerwy. Czy są z tego powodu rozczarowani? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN byłego oficera jednostki GROM Andrzeja Kruczyńskiego i szefa zespołu ds. weteranów Przemysława Wójtowicza. Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej.
O ekspedycji na K2 z Denisem Urubko rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska. Jaka atmosfera panowała podczas wyprawy? Dlaczego zdecydował się na samotny atak? "Spakowałem się i wyjechałem. Zdecydowałem, że nie chcę znajdować się w tym środowisku i pojechałem do domu, ale nie dlatego, że zima się skończyła".
Anna Skrajna jest żoną żołnierza, który pięć lat temu został ranny podczas misji w Afganistanie. Pod samochodem którym jechał wybuchła mina. Jakie odniósł obrażenia? O wypadku męża i o tym, z czym mierzą się żony żołnierzy idących na wojnę Pani Anna opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Obok niej na naszej kanapie usiadła dziennikarka Bianka Zalewska.
W 2016 roku grupa Czeczenów, która przed reżimem szukała schronienia w Europie, utknęła na dworcu w Brześciu. Większość z nich to były kobiety i dzieci. Polska straż graniczna odmawiała im wjazdu do naszego kraju, jednak po wielu staraniach większość rodzin znalazła się w Polsce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Martę Piegat-Kaczmarczyk i Społecznego Doradcę Rzecznika Praw Dziecka Marka Konopczyńskiego, aby zapytać, z jakimi traumami i problemami zmagają się te rodziny.
Zimowa wyprawa na K2 trwa. W tym tygodniu Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli na wysokość 7400 m n.p.m. Po dwóch nocach spędzonych w obozie zeszli do bazy, by zregenerować siły. W sobotę w mediach pojawił się komunikat, który wywołał ogromną sensację. Denis Urubko bez poinformowania kierownictwa wyprawy, samodzielnie wyruszył z bazy, by zdobyć szczyt K2. Redaktorka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska zapytała kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego, co się wydarzyło w obozie, skąd ta decyzja Urubko.
Konflikt we wschodniej Ukrainie wciąż trwa. W ubiegłym tygodniu miała miejsce czwarta rocznica najkrwawszych walk na Majdanie. Pod koniec ubiegłego roku na Ukrainie zastrzelono lekarkę i wolontariuszkę czeczeńskiego pochodzenia Aminę Okujewą. Amina miała też polskie korzenie i bardzo je sobie ceniła. Okujewa była jednym z symboli wojny w Donbasie. Według Ukraińców była idealnym żołnierzem. Historię Aminy przybliżyła nam Bianka Zalewska, która jest naszym łącznikiem z wydarzeniami na Ukrainie. W studiu Dzień Dobry TVN reporterka opowiedziała, jak zmieniła się Ukraina po Majdanie i czy w obliczu tylu zamachów ona sama czuje się bezpieczna.
Olesya Zhukovska to wolontariuszka, która w czasie Euromajdanu została postrzelona przez snajpera w szyję. Kula przeszła na wylot. Dziewczyna przeżyła, ale wielu jej kolegów nie miało tyle szczęścia. Podczas protestów ponad 100 osób zostało zabitych, a kilka tysięcy - rannych. Według nieoficjalnych danych ofiar było znacznie więcej. Jak zmieniło się życie wolontariuszki? Co się dzieje na Ukrainie 4 lata po zakończeniu Majdanu? Zapytaliśmy o to reporterkę Dzień Dobry TVN Biankę Zalewską.
Ruszamy z nowym sezonem Dzień Dobry TVN. W porannym paśmie pojawią się nowe cykle. Aneta Łańcuchowska przekaże nam swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania w praktyczny sposób. Dietetyczka będzie co wtorek gotować razem z Piotrem Kucharskim. W poniedziałki będziemy ćwiczyć z Qczajem. Co piątek ubierać nas będzie Adam Chowański. A Marta Gąska w czwartki będzie uczyła sztuki pięknego makijażu. Zaś Bianka Zalewska przybliży losy Ukrainy. Natomiast Witek Szabłowski zabierze nas w podróż w odległe miejsca na świecie. A weekendy będą zaś należały do Piotra Wojtasika, który odkryje przed nami kulisy polskiego show-biznesu. Bądźcie z nami!
Aldona Bożek mieszka w Omanie od kilku miesięcy. Przeprowadzili się do Omanu na cztery lata, bo jej mąż jest tu na kontrakcie. Myślą o tym, by zostać tu na stałe. Bożena Nasser mieszka w Omanie od 40 lat. Swoją przeprowadzkę nazywa "emigracją serca". Męża poznała w Toruniu. Jak żyje się Polakom w Omanie? Jak reagują na nich miejscowi? Czy Polacy czują się bezpiecznie? Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej.
W razie wypadku osoby uprawiające ekstremalne sporty lub wykonujące niebezpieczny zawód liczą na pomoc swoich ubezpieczycieli. Niestety nie zawsze ją dostają. Jak ubezpieczyciele podchodzą do klientów podwyższonego ryzyka? O tym w Dzień Dobry TVN mówili dziennikarka Bianka Zalewska i dziennikarz TVN24 BIS Mateusz Walczak.
Siedem lat temu, w lipcową noc, w jacht Malay Girl uderzył potężny sztorm. Do rana trwała trudna akcja ratunkowa i walka o dwóch rozbitków. To co się wtedy wydarzyło sprawiło, że dotychczas obcy sobie ludzie z różnych krajów do dzisiaj trzymają się razem. Co pamiętają z tej akcji?
Podczas, gdy większość z nas zasiądzie przy wigilijnym stole, oni będą na warcie. W polskiej służbie więziennej pracuje ponad 27 tys. osób. Zobaczcie reportaż Bianki Zalewskiej o pracy za więziennym murem.
W ciągu ostatnich 6 lat odnotowano prawie 2 tys. ataków na statki, 194 osoby zostały porwane, a 29 osób zabito. W ochronie statków u wybrzeży Somalii i w innych rejonach wysokiego ryzyka pływają świetnie wyszkoleni fachowcy. Są wśród nich Polacy. Kim są? Jak można zdobyć certyfikat MSO, czyli operatora ochrony morskiej? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska, która wzięła udział w specjalnym szkoleniu.
Natalia Bessarab wraz dziećmi czeka już drugi rok na swojego męża, który dostał się do niewoli. Martwi się o niego i tęskni. Wraz z synem i grupą ukraińskich dzieci, których rodzice zaginęli, są ranni lub zginęli przyjechała do Polski na krótki wypoczynek. Zobaczcie reportaż Bianki Zalewskiej i poznajcie ich historię.
Reporterzy wojenni jadą tam skąd inni uciekają, na froncie stają się celem uzbrojonych grup, a ich bronią jest jedynie kamera. W Dzień Dobry TVN dziennikarze: Bianka Zalewska i Wojciech Bojanowski mówili o specyfice tego zawodu. W jakich niebezpiecznych sytuacjach się znaleźli? Czy obrazy, które widzieli na froncie wracają? Jak ta praca wpływa na ich życie prywatne?
Polski żołnierz, weteran z Afganistanu Sebastian Marczewski zanurkował tego lata na głębokość 240 metrów we włoskim Jeziorze Garda. Tym samym pobił rekord Europy służb mundurowych. Jest też pierwszym człowiekiem, który nurkował wzdłuż jeziora Hańcza. Oto historia człowieka, który balansuje na granicy życia i śmierci, zarówno na wojnie jak i podczas nurkowania. Mówią o nim, że jest nieugięty, nigdy nie poddaje się i pomaga innym.
Wschód Ukrainy. Tutaj lato wyglądało inaczej niż zwykle. Zobaczcie reportaż Bianki Zalewskiej, która pojechała do miejscowości Nowoługańskie, odgrywającej ważną rolę w toczącej się na Ukrainie wojnie.
Kijów. Szpital, gdzie leczą się weterani wojny, która trwa bez przerwy od 2014 roku. Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej, która ponad dwa lata temu sama została poważnie ranna podczas walk we wschodniej części Ukrainy.
Dziennikarka Agnieszka Drążkiewicz, chor. Renata Oleksy i st. szer. Sylwiana Kujawa były w krajach objętych działaniami wojennymi. Na jakie misje wyjechały? Co je tam ciągnie? Czy widok rannych i zabitych nie wpędza je w depresje? Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
O telewizji Espreso wiele osób usłyszało podczas ukraińskiej rewolucji. To wtedy jej nagrania transmitowały kanały informacyjne z całego świata. Dzięki Biance Zalewskiej widzowie Dzień Dobry TVN mogli zobaczyć pracę ekipy Espreso TV. Co sprawia, że odnoszą sukcesy i się rozwijają?
"Komandos, snajper i zwiadowca. Spotkali się na polu bitwy, teraz wspólnie walczą o zdrowie. Są bohaterami Ukrainy". Bianka Zalewska odwiedziła, z kamerą Dzień Dobry TVN szpital, w którym leżą ukraińscy żołnierze, ranni na polu walki. Poznajcie ich historie.
Po zwycięstwem nad drużyną Ukrainy nasza reprezentacja przeszła do 1/8 finału Mistrzostw Europy 2016. Organizatorzy Euro określili ten mecz jako spotkanie podwyższonego ryzyka. Czy rzeczywiście mieli się czego obawiać? Sprawdziła to Bianka Zalewska - zarówno przed, jak i tuż po meczu.
Po tym jak Macedonia i inne kraje zamknęły swoje granice dla uchodźców, w greckim Idomeni utknęło kilkanaście tysięcy osób. W ciągu kilku miesięcy koczowisko zamieniło się w wielonarodową wieś. Idomeni stało się symbolem kryzysu imigracyjnego w Europie. Uchodźcy żyją tu bez środków higieny, bez dostępu do wody. Obecnie krąży wiele mitów dotyczących uchodźców. Podsycane są naszym lękiem przed nieznanym. Które z nich są prawdziwe? Na greckie pogranicze pojechała dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Weterani wojenni wracając z frontu postrzegają świat inaczej. W cywilnym życiu nic nie jest oczywiste. Jest im ciężko zaadoptować się na nowo. Wielu walczących łagodzi stres i napięcie alkoholem oraz innymi używkami. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska spotkała się z żołnierzami, którzy o koszmarze wojny na Ukrainie próbują zapomnieć inaczej. Zobaczcie, w jaki sposób.
Yevhen Vovchuk w czasie ukraińskiej rewolucji wdrażał multimedialne projekty. Na czym konkretnie polegała jego praca? Gdy skończył się Majdan, Yevhen zaczął pracować jako wolontariusz na froncie. Co spowodowało, że w końcu postanowił wstąpić do armii? W czasie jednej z akcji uległ poważnemu wypadkowi. Groziło mu kalectwo. Pomocy udzielił mu pewien przedsiębiorca z Rzeszowa. Jak obecnie wygląda jego powrót do normalnego życia? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.