W 2007 r. para gejów usłyszała: "Zwierzęta tego nie robią". Czy teraz ich pocałunki też budzą sensację?

Jak postrzegamy pary jednopłciowe?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kochać to nie znaczy zawsze to samo?
Kochać to nie znaczy zawsze to samo?
Kochać to nie znaczy zawsze to samo?
Kochać to nie znaczy zawsze to samo?
Miłość od przedszkola
Miłość od przedszkola
Różnica nie robi różnicy?
Różnica nie robi różnicy?
Pogoda na dziś z miasta miłości
Pogoda na dziś z miasta miłości

Gdy w miejscu publicznym kobieta i mężczyzna okazują sobie czułość, na większości z nas nie robi to żadnego wrażenia. W 2007 roku przeprowadziliśmy eksperyment, z którego wynikało, że kiedy to samo robiły pary jednopłciowe, sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Czy po latach coś się w tym temacie zmieniło?

Jak postrzegamy pary jednopłciowe?

W 2007 roku postanowiliśmy zrobić eksperyment. W centrum Warszawy jednopłciowa para okazywała sobie czułość. Przechodnie, których pytaliśmy co o tym myślą, często pozwalali sobie na bardzo nieprzyjemne komentarze. Jedna z pań powiedziała, że: "Zwierzęta tego nie robią, co robią ludzie", inny przechodzień wyznał, że jego zdaniem to jest "wynaturzenie". Ktoś inny stwierdził, że takie rzeczy nie powinny mieć miejsca.

Od tego eksperymentu minęło 16 lat. Postanowiliśmy sprawdzić, jak po takim czasie ludzie reagują na pary jednopłciowe. - Ja nie mam z tym żadnego problemu. Każdy jest, jaki jest, trzeba to zaakceptować. Nie wybieramy tego, kogo kochamy. Wybieramy to z potrzeby serca, [...] wydaje mi się, że to jest normalna rzecz i trzeba to po prostu akceptować i każdego człowieka szanować, przede wszystkim za to, jakim jest człowiekiem, a nie to, kogo lubi, kogo kocha - powiedział jeden z przechodniów.

Podobnie, jak 16 lat temu ludzie zaczęli reagować, gdy uczucia okazywali sobie mężczyźni. Kilka osób zrobiło im zdjęcie. - Dla mnie to było niesamowite, że dwóch mężczyzn się przytula - stwierdził jeden z przechodniów.

W dalszej części eksperymentu pary prosiły napotkane na ulicy osoby o zrobienie im zdjęcia. Co z tego wyszło? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Czy pary jednopłciowe dalej budzą sensację?

Mariusz Kozak, uczestnik programu Gogglebox TTV przyznał w Dzień Dobry TVN, że na przestrzeni lat dużo się zmieniło w podejściu do par jednopłciowych. - Kilkanaście lat temu pamiętam ten język, ten okropny język, właśnie to wynaturzenie, że nawet zwierzęta tak się nie zachowują, teraz ten język jest trochę inny. Spotykam się na ulicy głównie z sympatycznymi reakcjami ludzi, ale raz na jakiś czas spotkam jakichś meneli pod sklepem, kiboli zmierzających na mecz, którzy mnie wyzywają - powiedział nasz rozmówca.

Prof. Tomasz Sobierajski, socjolog dodał, że nasze podejście się zmieniło, bo zaczęliśmy oswajać pewne rzeczy. - Te reakcje sprzed kilkunastu lat, a też większość reakcji na inność, to jest wynik strachu, boimy się, nie znamy. Natomiast przez te kilkanaście lat wszyscy się zmieniliśmy i zmieniło się to, że osoby, pary jednopłciowe albo osoby nieheteronormatywne zaczęły się pojawiać w serialach, w programach popularnych [...], np. nawet w mniejszych miejscowościach, na każdym weselu jest para jednopłciowa i nikogo to nie dziwi - powiedział specjalista.

Czy to gdzie mieszkamy, wpływa na postrzeganie par jednopłciowych? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości