Związki i seks

Jak rozpoznać "Piotrusia Pana"? "Czuję się jak matka dla mojego mężczyzny"

Związki i seks

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Niedojrzały mężczyzna
Praetorianphoto/Getty Images Syndrom Piotrusia Pana

Niedojrzałość partnera może przynieść relacji wiele problemów. Doskonale wiedzą o tym kobiety, które tworzą związek z tzw. Piotrusiem Panem. Na czym polega ten syndrom? Kiedy bawimy się w dorosłość, a nie realnie ją przeżywamy? Jak żyć z taką osobą?

Mężczyzna niedojrzały emocjonalnie - jak go rozpoznać?

Budowanie relacji z niedojrzałą osobą może być źródłem wielu negatywnych emocji. Jednak zanim przypiszesz ją swojemu partnerowi, warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest dojrzałość. Jak podkreśla psycholog Paulina Pawlak, osoba dojrzała emocjonalnie radzi sobie nie tylko z tym, co czuje sama, ale również bierze pod uwagę uczucia innych.

Miłość

 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam BaldychówDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Niedojrzałość zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn rozpoznajemy, gdy proces ten jest zaburzony. Może objawiać się ona nagłym gniewem, chwiejnością i gwałtownym reagowaniem, które sprawia, że nasza "druga połówka" po prostu cierpi. Według specjalistki mogą być to być zachowania takie jak obwinianie innych za własne nieszczęście, brak wiedzy na temat własnych potrzeb, nadmierna kontrola innych osób czy wycofywanie się z sytuacji, które są dla partnera trudne.

Osobowość Piotrusia Pana

Aby opisać jednym słowem mężczyznę niedojrzałego, kobiety określają go pojęciem "Piotrusia Pana". Nazwę zaczerpnięto od bohatera książki Jamesa Matthew Barriego, w której główny bohater Piotruś Pan uciekł z realnego świata do Nibylandii, aby mógł pozostać wiecznym chłopcem. Jednak należy pamiętać, że nie jest to naukowa, sklasyfikowana jednostka chorobowa czy zaburzenie.

Ponadto pojęcie nie jest zależne wyłącznie od płci, choć używają go głównie panie względem swoich wybranków. - Faktycznie jest to taka „robocza nazwa” zjawiska, które ciekawi naukowców i środowisko psychologów i socjologów - wyjaśnia psycholog Paulina Pawlak. Według specjalistki "Syndrom Piotrusia Pana" służy do opisywania przypadków mężczyzn, którzy mimo dojrzałości fizycznej, noszą znamiona większe lub mniejsze niedojrzałości emocjonalnej.

Wiele kobiet skarży się, że ich związek cierpi przez zachowania niedojrzałego partnera. Zastanawiają się, czy pasuje on do klasycznego opisu "Piotrusia Pana".

- Jestem z moim chłopakiem w czteroletnim związku. Od kiedy zamieszkaliśmy razem, on nie potrafi zaangażować się w żadne obowiązki poza swoją pracą. Większość czasu spędza na graniu w gry na komputerze, a gdy tylko przechodzimy do trudnych tematów, takich jak problemy życia codziennego, czy co gorsza, planowanie ślubu, temat jest natychmiast bagatelizowany i traktowany jako atak na niego - wspomina na forum jedna z internautek.

- Ja czuję się jak matka dla mojego mężczyzny. Ma 31 lat, a muszę mu o wszystkim przypominać po kilkanaście razy. Podczas kłótni to ja zakańczam nasze sprzeczki, gdyby nie to, Adrian mógłby się ze mną kłócić godzinami. Dodatkowo wszystko ma być po jego myśli, a jeśli tak nie jest, to po prostu się w sobie zamyka i nie chce ze mną rozmawiać. Trudno wyobrazić go sobie jako męża i ojca w dalszej perspektywie naszego związku. - dodaje kolejna użytkowniczka.

Tego typu wypowiedzi jest naprawdę wiele, szukać ich możemy nawet w naszym najbliższym otoczeniu. Jakie mogą być przyczyny niedojrzałości naszego partnera? Według psycholog, rzadko jest ona wynikiem jednego czynnika.

- Dojrzałość zależeć może od "urody" układu nerwowego, od tego jakie mamy predyspozycje neurologiczne. Również od więzi, jakie tworzą z nami najbliższe osoby, tu pierwsze 2 lata życia są kluczowe - jeśli więzi te nie zaspokajały adekwatnie potrzeb dziecka, to ma to zdecydowanie ogromny wpływ na dojrzałość emocjonalną w przyszłości - tłumaczy ekspertka. Bardzo ważny jest też wpływ środowiska, czy błędy wychowawcze takie jak "nagradzanie" pociechy za swoją niedojrzałość, brak umiejętności wyznaczania granic, lub wręcz przeciwnie - zbyt surowe podejście do małoletniego.

Związek z niedojrzałym mężczyzną - jak poprawić relację?

Czy da się budować związek z "Piotrusiem Panem"? Wszystko zależy również od naszych potrzeb względem partnera. Jak twierdzi specjalistka, w relację z osobą niedojrzałą emocjonalnie również wejdzie raczej osoba ze swoimi specyficznymi cechami. Ponadto warto wspomnieć, że próba zmiany tej osoby, nie świadczy o naszej dojrzałości. Oczywiście można uświadamiać, troszczyć się i okazywać zmartwienie, ale to niedojrzały partner musi sam chcieć zmienić w sobie to, co powoduje konflikty w związku.

- Jeśli odczuwa cierpienie z tego powodu i chciałby to zmienić (to warunek konieczny), to może skorzystać z psychoterapii – w celu pogłębiania wglądu, rozumienia siebie i swoich mechanizmów psychicznych, zmienienia strategii, przyjrzenia się temu, dlaczego w taki sposób funkcjonuje, co mu to pozytywnego daje, a co daje negatywnego - podsumowuje specjalistka. Bardzo ważne jest, by zmierzyć się ze starymi schematami, które utarły się w nim w przeszłości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Praetorianphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości