Związki i seks

Wymagania singli. Kto szuka "bankomatu", a kto erotycznych przyjemności?

Związki i seks

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jestem sama, bo mam wymagania
Jestem sama, bo mam wymagania Dzień Dobry TVN
wideo 2/21

Randkujący często dysponują długą listą wymagań, według których akceptują lub odrzucają potencjalnego partnera. Na jakie cechy najczęściej zwracają uwagę? Skąd biorą się wygórowane oczekiwania? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Anną Klimczewską, dziennikarką i producentką telewizyjną oraz Jakubem Zającem, psychoterapeutą i socjologiem.

Wymagania mężczyzn względem kobiet

Anna Klimczewska, pisząc książkę "Masz nową parę!" założyła konto na jednej z aplikacji randkowych oraz rozmawiała z wieloma kobietami. Wniosek? - Wychodziło mi, że panowie mają bardzo wyśrubowane wymagania. Powiedzmy, że połowa z nich ma te oczekiwania związane z wyglądem zewnętrznym. Kobiety przede wszystkim muszą być bardzo atrakcyjne, często bardzo seksowne - zauważyła dziennikarka.

Jak podkreśliła, wyszczególniłaby kilka typów. - Podzieliłabym mężczyzn na takich, którzy rzeczywiście są nastawieni na przyjemności erotyczne i tam faktycznie wymagania bardzo często są prostackie. Mój ulubiony wpis to było: "Uwielbiam duże balony i ostre mamuśki, bądź dobra w te klocki i uległa". (...) Są panowie tacy bardzo narcystyczni, którzy mówią: "Jestem człowiekiem sukcesu. Jestem wyjątkowy, więc ty też musisz być wyjątkowa. Zaskocz mnie swoimi umiejętnościami, sukcesami, karierą i hej, musisz być bardzo atrakcyjna", czyli ja dałem ci szansę, nie zepsuj tego. (...) Są też bardzo konkretni panowie, czyli "chcę, żebyś była blondynką, lubiła przedmioty ścisłe i taką muzykę" - wymieniła gościni Dzień Dobry TVN.

Wymagania kobiet względem mężczyzn

A czego oczekują kobiety od potencjalnego partnera? - Panowie skarżyli mi się bardzo na kilka rzeczy. Po pierwsze, że niestety kobiety często szukają "bankomatu". Często jest tak, że nawet jeśli na profilu jest: "Szukam mężczyzny wrażliwego, inteligentnego, dobrego", to jest zasłona dymna. Kiedy przychodzi do pierwszego spotkania, to od razu są pytania o to, jakim jeździ samochodem, jaką ma pracę, gdzie podróżuje. Już jest badanie gruntu, jaki jest status tego mężczyzny. Dużo też kobiet ma taką potrzebę, by mężczyzna szybko deklarował wejście w związek, założenie rodziny. Natomiast to, na co mi najczęściej narzekają panowie, to że zwykła normalność, przyzwoitość nie jest w cenie. My kobiety często szukamy mężczyzn, którymi można się pochwalić, np. musi być nietuzinkowy, posiadać niesamowite pasje: skacze ze spadochronem, wspina się - mówiła Anna Klimczewska.

Wymagania a potrzeby

Zdaniem Jakuba Zająca randkujący powinni odróżnić wymagania od potrzeb.

- Potrzeby dobrze mieć i dobrze być ich świadomym. Natomiast jak mamy za wiele wymagań, to prawdę mówiąc, to utrudnia dobry, żywy związek i kontakt. Zarówno dla tej drugiej strony, bo czuje się w obowiązku, by im sprostać, jak i dla nas. Jeśli my o bliskiej osobie myślimy pod kątem wymagań, to siebie stawiamy w sytuacji kogoś, kto kupuje, a nie chce wejść w relacje - tłumaczył specjalista z Inmento Ośrodek Psychoterapii. 

Budowanie relacji z drugim człowiekiem, to nie zakupy w supermarkecie, gdzie wybieramy artykuły spożywcze. Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego:  Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości