Otwarty związek. Po co ludziom taka relacja?

Autor:
Nastazja
Bloch
Na czym polega otwarty związek?
Na czym polega otwarty związek?Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Związek otwarty to taki związek, w którym partnerzy godzą się na utrzymywanie kontaktów seksualnych z innymi osobami. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy jedno z partnerów zaczyna łamać zasady, na które wcześniej się umówili. Na czym polega taka relacja i dlaczego pary się na nią decydują? O tym opowiedziała nam dr Agata Loewe-Kurilla, psychoseksuolog.

Na czym polega otwarty związek?

Związek otwarty to taki związek, w którym pomimo emocjonalnego zaangażowania z jakąś osobą, decydujemy się na kontakty seksualne z innymi ludźmi na określonych zasadach. W relacji takiej często występują dwie skrajne zasady: "don't ask, don't tell" – czyli nie chce wiedzieć, co robisz poza naszym związkiem oraz zasada gdzie partnerzy o  wszystkim sobie mówią i jest to dla nich inspirujące.

Po co jednak tworzyć takie relacje?  Specjalistka przyznała, że poliamorycy mają założenie nazywane "kompersją". Wychodzą oni z założenia, że  jeśli ja nie mogę dać ci wszystkiego, to ty to spełnienie w jakimś obszarze możesz mieć z kimś innym.

- Do mnie trafiają pary, które myślą o otwarciu związku ze względu na potrzebę dekonstruowania tego, jaka panuje norma i schematów, jakie się u nich prywatnie w życiu nie sprawdziły. Tafią pary, które potrzebują sprawdzić, czy taki eksperyment zmieni się w ich styl życia – powiedziała.

Co więcej, eksperta przyznała, że związki są skomplikowane, a każdym steruje coś zupełnie innego. Ludzi łączy zarówno seks, jak i dzieci, majątki, kredyty i przedsiębiorstwa. Problem pojawia się wtedy, gdy dla jednego z partnerów seks i bliskość jest istotna, dla drugiego nie.

Są związki, gdzie partnerzy nie są zadowoleni z seksu do tego stopnia, że unikają tego tematu. Otwarcie związku czasem jest taką fantazją, która staje się rozwiązaniem

Związek otwarty - przeszkody

Związek otwarty jest tylko decyzją partnerów. Jeśli dwie strony godzą się na określone warunki, nie ma w tym nic złego. Niestety otwarcie relacji może nieść ze sobą także problemy. Pierwszym jest niezrozumienie społeczne. Żyjemy w świecie, gdzie wciąż panują normy monogamii. Zatem rodzina czy znajomi mogą nie zrozumieć odmienności.

Co więcej, otwarte związki początkowo mogą być fascynujące, jednak z czasem często kończą się rozczarowaniem. W którymś momencie zaczyna nam zależeć i choć umówiliśmy na otwartość związku, jakaś część w nas czuje się nieszczęśliwa.

Jak się okazuje, nawet wśród takich osób, które deklarują, że chcą popróbować czegoś nowego, nie wierzą w monogamię lub się w niej do tej pory nie odnalazły, po czasie pojawia się zazdrość, która powoduje ogromne cierpienie, obniża u nich poczucie własnej wartości.

- Otwieranie związku konfrontuje nas z fundamentalnymi lękami o odrzuceniu, o tym, że trafimy bliskość, pojawia się zazdrość i spada poczucie własnej wartości – podsumowała specjalistka.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości