Czy wypada okazywać sobie uczucia w miejscach publicznych? "To zmienia się na naszych oczach"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pocałunek w miejscu publicznym...
Pocałunek w miejscu publicznym...
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
„Projekt Cupid” – program o poszukiwaniu miłości
„Projekt Cupid” – program o poszukiwaniu miłości
Kiedy jesteśmy zakochani, chcemy całemu światu pokazać nasze szczęście i to, jak bardzo kochamy swojego partnera. Czy wypada się całować i przytulać w miejscach publicznych? Jak reagujemy na okazywanie sobie uczuć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Robert Zydel, antropolog kultury.

Publiczne okazywanie uczuć - czy to wypada?

Osoby zakochane często chcą całemu światu pokazać, jak bardzo kochają swoją drugą połówkę i np. całują ją w miejscu publicznym. Czy takie zachowanie to jeszcze norma?

- Myślę, że pocałunki mogą być różne i miejsca publiczne też mogą być różne, ta nasza przestrzeń publiczna nie jest jednorodna, np. kino. [...] Ostatnio w kinach są fotele dla zakochanych, żeby mogli być bliżej. A co innego, myślę, transport publiczny, gdzie ludzie są bliżej siebie i to może przeszkadzać. Trochę jak z rozmawianiem przez telefon. Gdy rozmawiamy przez telefon przez zestaw głośnomówiący w swoim samochodzie, nikomu to nie przeszkadza. Gdy rozmawiamy głośno przez telefon w wagonie pociągu, tramwaju nie jest to akceptowane - podkreślił w Dzień Dobry TVN Robert Zydel, antropolog kultury.

Kilka lat temu ogromną popularnością cieszył się flash mob, gdzie ludzie stawali i za darmo rozdawali uściski.

- W czasach pandemii to zupełnie zniknęło, nie chcemy się przytulać z osobami, których nie do końca znamy. Ta zażyłość musi się też łączyć z zaufaniem - zaznaczył specjalista.

Jak młodzi ludzie okazują sobie uczucia?

Młodzi ludzie obecnie spędzają mnóstwo czasu w internecie. Jak przekłada się to na relacje romantyczne?

- To nie jest tylko internet dla rozrywki, ale także związany z nauką, np. zdalną. Więc ta czułość będzie się wyrażała w przestrzeni wirtualnej. Czy to są serduszka i emotki, być może to są takie wirtualne uściski i czułości, w tę stronę będzie szła czułość u najmłodszego pokolenia - tłumaczył antrolopolog kultury.

Co decyduje o tym, czy dane zachowanie jest akceptowalne lub nie? - Prawo wydaje mi się, jest dość ogólne, jeśli chodzi o samą czułość, to tego nie reguluje. [...] My sami, jako ogół społeczeństwa mówimy o tym, co jest odpowiednie, co jest nieodpowiednie. To też zmienia się na naszych oczach. Jeszcze niedawno czułość u osób w senioralnym wieku to było: co oni robią? [...] A teraz okazuje się, że seksualność osób starszych, seksualność osób z niepełnosprawnościami przestają być tematem tabu i przebijają się do głównego nurtu myślenia o nas, jako o społeczeństwie - podsumował nasz gość.

Czy Polacy są zamkniętym społeczeństwem? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości