Związki i seks

Coraz więcej osób broni się przed małżeństwem. "Chciałabym uniknąć przynależności do kogoś'"

Związki i seks

Autor:
Nastazja
Bloch
Para siedząca na kanapie po kłótni

Gdy jedni marzą o białej sukni i uroczystej ceremonii, inni uciekają przed decyzją i panicznie boją się zobowiązań wobec ukochanej połówki. Taki paraliżujący lęk ma nawet swoją nazwę - gamofobia. Czym jest, jak się przejawia i z czego wynika?

Coraz więcej osób broni się przed ślubem

Romantyczne wizje przyszłości, wyczekane zaręczyny, bajeczny ślub i gromadka dzieci. Filmowe historie z dopiskiem "żyli długo i szczęśliwie" niestety nie zdarzają się często. Życie notorycznie pokazuje nam, że wcale nie jest kolorowe, że nie możemy mieć wszystkiego, a szczęście to tylko ulotne chwile. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób na hasło ślub dostaje dreszczy. I uwaga, wbrew pozorom, nie tylko panowie, ale także i panie.

W przestrzeni publicznej utarło się przekonanie, że podczas gdy kobiety pragną stabilizacji i bezpieczeństwa, panowie są lekkoduchami, którzy boją się wziąć odpowiedzialność za losy przyszłej rodziny. Powodów, dla których mężczyźni nie oświadczają się swoim partnerkom jest wiele, jednak z pewnością nie chodzi tu o brak miłości. Wróćmy jednak do pań, tutaj sytuacja wygląda analogicznie. Choć w czasach dziecięcych marzyłyśmy o długiej sukni z welonem, obecnie coraz więcej kobiet otwarcie przyznaje: "nie chcę ślubu".  Magiczna ceremonia i jeden papierek nie gwarantuje nam trwałości związku, a dla nas liczy się przecież uczucie i zdrowa relacja.

- Nie chcę ślubu, jest mi dobrze tak, jak jest. Z opowieści koleżanek wiem, że po miesiącu miodowym wszystko się zmienia na gorsze. Poza tym chciałabym uniknąć "przynależności do kogoś". Żyjemy razem z partnerem pod jednym dachem, jednak każdy ma swoje obowiązki, życie i znajomych. Jesteśmy odrębnymi bytami, które się kochają i szanują, ale nie chcą formalnych zobowiązań - powiedziała Ania.

- Nie mam potrzeby oświadczania się swojej dziewczynie. Jesteśmy razem 4 lata, kocham ją, mieszkamy razem i planujemy przyszłość. Papier nie jest nam do niczego potrzebny. Ponadto ślub wiele zmienia. Nie jest już tak łatwo trzasnąć drzwiami i odejść - powiedział Piotr.

Ślub i wesele

Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Uzasadnionych powodów, które sprawiają, że bronimy się przed ślubem lub podjęciem małych kroków w kierunku ołtarza, jest znacznie więcej. Część z nich uwarunkowana jest także panicznym lękiem.

Lęk przed małżeństwem – skąd się bierze?

Słyszeliście kiedyś o gamofobii? To właśnie lęk przed wstąpieniem w związek małżeński. Ale jak to? Dlaczego? Przecież każdy chciałby mieć kochającą osobę u boku. Otóż nie. Istnieją osoby, które boją się stracić swoją wolność, niezależność, życie zawodowe i marzenia. Zawarcie formalnego związku kojarzy im się bowiem z rezygnacją z dotychczasowego życia i przypieczętowanym obowiązkiem, z którego nie będzie można się uwolnić. Z tego względu jednostki takie wolą trwać w wolnym związku bądź wybierają samotność.

Każde lęki, traumy i obawy uwarunkowane są tym, co siedzi w naszych głowach. Negatywne wyobrażenia, złe doświadczenia, a może pragnienie uniknięcia błędów rodziców? Przyczyny gamofobii są zwykle bardziej złożone. Na nasze "anty" nastawienie wpływ może mieć także:

  • brak wiary w udany związek,
  • niepewność wobec partnera/partnerki,
  • lęk przed porzuceniem,
  • emocjonalna niedojrzałość,
  • trudności w zakresie podejmowania decyzji.

Nieprzepracowane obawy i lęki będą towarzyszyć nam przez całe życie. Najlepszym sposobem jest zatem wizyta u psychologa, a następnie rozmowa z drugą połówką. Pamiętajmy jednak, że do zawarcia związku małżeńskiego chęci muszą wyrazić obie strony. Jeśli nie jesteśmy przekonani do ślubu, nie zmuszajmy ukochanych, a przede wszystkim samych siebie do zmiany decyzji. W partnerstwie najważniejsze jest przecież słuchanie i zrozumienie drugiej strony.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Kittiphan Teerawattanakul / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości