Coraz więcej osób broni się przed małżeństwem. "Chciałabym uniknąć przynależności do kogoś'"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o małżeństwo i przyjaźń?
Jak zadbać o małżeństwo i przyjaźń?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Gdy jedni marzą o białej sukni i uroczystej ceremonii, inni uciekają przed decyzją i panicznie boją się zobowiązań wobec ukochanej połówki. Taki paraliżujący lęk ma nawet swoją nazwę - gamofobia. Czym jest, jak się przejawia i z czego wynika?

Coraz więcej osób broni się przed ślubem

Romantyczne wizje przyszłości, wyczekane zaręczyny, bajeczny ślub i gromadka dzieci. Filmowe historie z dopiskiem "żyli długo i szczęśliwie" niestety nie zdarzają się często. Życie notorycznie pokazuje nam, że wcale nie jest kolorowe, że nie możemy mieć wszystkiego, a szczęście to tylko ulotne chwile. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób na hasło ślub dostaje dreszczy. I uwaga, wbrew pozorom, nie tylko panowie, ale także i panie.

W przestrzeni publicznej utarło się przekonanie, że podczas gdy kobiety pragną stabilizacji i bezpieczeństwa, panowie są lekkoduchami, którzy boją się wziąć odpowiedzialność za losy przyszłej rodziny. Powodów, dla których mężczyźni nie oświadczają się swoim partnerkom jest wiele, jednak z pewnością nie chodzi tu o brak miłości. Wróćmy jednak do pań, tutaj sytuacja wygląda analogicznie. Choć w czasach dziecięcych marzyłyśmy o długiej sukni z welonem, obecnie coraz więcej kobiet otwarcie przyznaje: "nie chcę ślubu".  Magiczna ceremonia i jeden papierek nie gwarantuje nam trwałości związku, a dla nas liczy się przecież uczucie i zdrowa relacja.

- Nie chcę ślubu, jest mi dobrze tak, jak jest. Z opowieści koleżanek wiem, że po miesiącu miodowym wszystko się zmienia na gorsze. Poza tym chciałabym uniknąć "przynależności do kogoś". Żyjemy razem z partnerem pod jednym dachem, jednak każdy ma swoje obowiązki, życie i znajomych. Jesteśmy odrębnymi bytami, które się kochają i szanują, ale nie chcą formalnych zobowiązań - powiedziała Ania.

- Nie mam potrzeby oświadczania się swojej dziewczynie. Jesteśmy razem 4 lata, kocham ją, mieszkamy razem i planujemy przyszłość. Papier nie jest nam do niczego potrzebny. Ponadto ślub wiele zmienia. Nie jest już tak łatwo trzasnąć drzwiami i odejść - powiedział Piotr.

Uzasadnionych powodów, które sprawiają, że bronimy się przed ślubem lub podjęciem małych kroków w kierunku ołtarza, jest znacznie więcej. Część z nich uwarunkowana jest także panicznym lękiem.

Lęk przed małżeństwem – skąd się bierze?

Słyszeliście kiedyś o gamofobii? To właśnie lęk przed wstąpieniem w związek małżeński. Ale jak to? Dlaczego? Przecież każdy chciałby mieć kochającą osobę u boku. Otóż nie. Istnieją osoby, które boją się stracić swoją wolność, niezależność, życie zawodowe i marzenia. Zawarcie formalnego związku kojarzy im się bowiem z rezygnacją z dotychczasowego życia i przypieczętowanym obowiązkiem, z którego nie będzie można się uwolnić. Z tego względu jednostki takie wolą trwać w wolnym związku bądź wybierają samotność.

Każde lęki, traumy i obawy uwarunkowane są tym, co siedzi w naszych głowach. Negatywne wyobrażenia, złe doświadczenia, a może pragnienie uniknięcia błędów rodziców? Przyczyny gamofobii są zwykle bardziej złożone. Na nasze "anty" nastawienie wpływ może mieć także:

  • brak wiary w udany związek,
    • niepewność wobec partnera/partnerki,
      • lęk przed porzuceniem,
        • emocjonalna niedojrzałość,
          • trudności w zakresie podejmowania decyzji.

            Nieprzepracowane obawy i lęki będą towarzyszyć nam przez całe życie. Najlepszym sposobem jest zatem wizyta u psychologa, a następnie rozmowa z drugą połówką. Pamiętajmy jednak, że do zawarcia związku małżeńskiego chęci muszą wyrazić obie strony. Jeśli nie jesteśmy przekonani do ślubu, nie zmuszajmy ukochanych, a przede wszystkim samych siebie do zmiany decyzji. W partnerstwie najważniejsze jest przecież słuchanie i zrozumienie drugiej strony.

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

            Zobacz także:

            Autor: Nastazja Bloch

            Źródło zdjęcia głównego: Kittiphan Teerawattanakul / EyeEm / Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
            Materiał promocyjny

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana