Zmiana czasu na letni w 2021 r. - kiedy przestawiamy zegarki?
Na czas letni przestawiamy się wraz z nadejściem ostatniej niedzieli marca. W 2021 r. w nocy z 27 na 28 marca przestawimy zegarki o godzinę do przodu, tj. z 2:00 na 3:00. Co to oznacza w praktyce? Niestety, ale będziemy spać krócej. Co prawda raptem o godzinę, ale zdaniem ekspertów nawet taka zmiana czasu ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Podobnie zresztą w przypadku października, gdy w ostatnią niedzielę miesiąca przestawiamy zegarki z 3:00 na 2:00. Uważa się jednak, że to szczególnie przejście z czasu z zimowego na letni odbija się na naszym zdrowiu. W jaki sposób?
Zmiana czasu zimowego na letni a dostosowanie organizmu
W noc, kiedy przestawiamy zegarki, śpimy mniej. Jesteśmy więc bardziej zdezorientowani, zmęczeni i nerwowi. Ta jedna czynność rozregulowuje cały nasz tryb dnia. Nie chodzi tu tylko o złe samopoczucie. Zmiana czasu z zimowego na letni zdecydowanie bardziej odbija się na naszym zdrowiu. Po pierwsze, niewyspany człowiek ma zwiększony poziom kortyzolu we krwi, a to sprzyja wzrostowi masy ciała. Poza tym, po takiej nocy jesteśmy bardziej głodni. Na brak snu organizm reaguje zwiększoną produkcją greliny, będącej hormonem odpowiedzialnym za odczuwanie głodu. Statystycznie potrzebujemy aż około tygodnia, by przyzwyczaić się do zmiany czasu.
Przestawianie zegarków może jednak niedługo stać się reliktem przeszłości. O chęci zniesienia w UE zmiany czasu mówi się coraz więcej. Parlament Europejski w marcu 2019 r. opowiedział się za projektem takiej regulacji. Ostatnim rokiem zmiany czasu z zimowego na letni miałby być 2021. Za pomysłem opowiada się 84 proc. Europejczyków, którzy - jak zakładamy - 28 marca obudzą się raczej niewyspani.
Zobacz wideo: Czemu z wiekiem czas leci szybciej?
Zobacz też:
Tani i prosty przepis na szczęście. Na czym polega norweski "friluftsliv"?
Kilka tysięcy za ogrzanie mieszkania w bloku. "Zapłaciłem za trzy lokale, a mieszkam w jednym"
Autor: Ola Lipecka
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto