Styl życia

Zamiast powitania słyszą: "Ale jesteś wielka". Z jakimi problemami mierzą się wysokie kobiety?

Styl życia

Aktualizacja:

Nasza widzka Paulina Rutkowska ma 198 cm, co dla niektórych jest "innością". Postanowiła publicznie opowiedzieć o tym, że bycie wysoką kobietą to zaszczyt, a nie wstyd. Razem z nią w studiu Dzień Dobry TVN gościła Anna Paluch, która mierzy 180 cm i prowadzi bloga z poradami dla wysokich dziewczyn.

Portale społecznościowe i blogi są przepełnione historiami kobiet, które dzielą się ze światem swoimi kompleksami. Wiele z nich uważa, że wzrost od 175 cm w górę kwalifikuje je do kategorii żyraf. Wysoki wzrost jest jednym z najczęstszych kompleksów wśród płci pięknej. Równie często kobiety narzekają na za mały/za duży biust czy za grube/chude ciało. Dlaczego?

Choć żyjemy w dobie ciałopozytowności i od lat wpajane jest nam, że wszystkie kobiety są piękne, to wysokie panie wciąż spotykają się z przykrymi spojrzeniami, gdy włożą buty na obcasie. Na własnej skórze przekonała się o tym Paulina Rutkowska, która w końcu kupiła upragnione szpilki. Wcześniej przy jej wzroście graniczyło to z cudem.

Z jakimi wyzwaniami mierzą wysokie kobiety?

Paulina ma 198 cm, więc bliżej jej do wzrostu statycznego Polaka niż Polki. Mimo to z dumą wkłada ulubione buty i oznajmia, że żadna kobieta nie powinna mieć kompleksów związanych ze swoim wzrostem.

- Chciałybyśmy, żeby wysocy nie byli odbierani jako żyrafy. Najbardziej przeszkadza mi to, że ktoś mnie nie zna, a ocenia, że żyrafa, wielka albo jak ja mogłam założyć obcasy, albo podchodzi do mnie kobieta i pyta jak ja sobie z tym radzę, bo chciałby podtrzymać córkę na duchu, że nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać – tłumaczyła.

Z kolei Anna Paluch przyznała, że chce, by wysokie kobiety po prostu były traktowane normalnie.

- Mój wzrost, czyli 180 cm jest już naturalny, ale są środowiska, które uważają, że jest ponad przeciętny. Bez żadnego "dzień dobry", "cześć" od razu zwracają uwagę na nasz wzrost. Z racji tego, że jesteśmy kobietami, odbija się to na nas. Zastanawiamy się, a potem to się przekłada na pewność siebie, akceptację – wyjawiła.

"Bycie wysoką kobietą to zaszczyt, a nie wstyd"

Paulina i Ania udowadniają, że "że bycie wysoką kobietą to zaszczyt, a nie wstyd". Starają się tłumaczyć społeczeństwu, że ich wzrost, to nie jest nic niestandardowego. Ich celem jest promowanie zdrowego podejścia do aparycji.

- Chcemy edukować po to, by ludzie wiedzieli, że mają wsparcie i nie są w tym sami. Chcemy się skupić zwłaszcza na młodych osobach, bo ich najbardziej to dotyka - przyznała Ania.

Więcej o grupie wsparcia dla wysokich osób oraz inicjatywie kobiet dowiesz się z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

"Równi sobie" - wiosenna nowość, jakiej w Polsce jeszcze nie było

Metamorfoza na głowie, zmiany w życiu. "To jest w pewnym sensie terapia"

Treningi w dobie pandemii. "Wszyscy chcą się ruszać, zamknięci w czterech ścianach"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości