Styl życia

Miesiąc po brexicie - jak zmieniło się życie Polaków w Wielkiej Brytanii? "Jest teraz dużo ciężej"

Styl życia

Brytyjczycy są już miesiąc poza Unią Europejską, czyli rzeczywistość brexitowa w pełni. Czy spełniły się obawy mieszkających i pracujących na Wyspie Polaków? Sprawdziła to nasza wysłanniczka w Londynie Anna Senkara.

Wielka Brytania miesiąc po brexicie

Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania oficjalnie nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Pustych półek w sklepach nie ma, ale różnica jest widoczna.

- Aż tak źle nie jest, aczkolwiek zauważyłem, że brakuje niektórych produktów, nie ma żadnych promocji, tak jak to było wcześniej. Ostatnio byłem w polskim sklepie i chciałem kupić moje ulubione jajka organiczne w wolnego wybiegu, ale ekspedientka powiedziała, że dostawa jest opóźniona przez kolejki na granicy francusko-angielskiej. Tak że jest to na pewno w jakiś sposób odczuwalne. Nie ma wyboru owoców i warzyw, które są sprowadzane z Europy - wylicza Mariusz Woźniak, działacz polonijny. Jak przyznaje, Brytyjczycy trochę nam teraz zazdroszczą.

- Wczoraj rozmawiałem z koleżanką, której chłopak jest Brytyjczykiem i chce sobie wyrobić polski paszport, bo chcą kupić nieruchomość w Hiszpanii, a przepisy są łatwiejsze dla mieszkańców Unii Europejskiej - tłumaczy Mariusz.

Jak żyją Polacy po brexicie

Karol Janowski od 7 lat pracuje na budowie, podobnie jak wielu Polaków na Wyspach. Jak zmieniła się ta branża po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE?

- Teraz potrzebujemy wiz, żeby wjechać do Wielkiej Brytanii, został wprowadzony również system punktowy. Jest teraz dużo ciężej - ocenia polski budowlaniec. Nie ukrywa, że w tej chwili bardzo poważnie by się zastanowił nad przyjazdem.

Patryk Mularski to Mister Polski UK & Ireland. Bardzo dba o sylwetkę, je dużo białka, a teraz nie może przewozić przez granicę mięsa i nabiału.

- Nie wyobrażam sobie, że nie przewiozę oscypka i że go nie zjem przynajmniej raz w tygodniu. Ostatnio moi znajomi zostali zatrzymani przez służbę celną i zostały im odebrane kanapki, które miały mięso. Spędzili 6 godzin na przesłuchaniu - opowiada mężczyzna. On sam studiuje na Wyspach i zaciągnął kredyt. Obecnie, jako nowy student nie mógłby tego zrobić.

- Zniknął też program Erasmus - dodaje Patryk.

Alfred Winiecki tworzy piękną biżuterię i wysyła ją do krajów Europy. Po brexicie będzie miał problem.

- Będziemy musieli opisać rzecz, którą chcemy wysyłać: jaki metal, jakie kamienie, rozmiary, wypełnienie formularza zajmie dużo czasu. Po drugie będą od tego narzucać cło, które będzie kosztowało nas czy naszego klienta - tłumaczy jubiler.

Jak rozstanie z Unią zmieniło życie Polaków na Wyspach? O tym mówiła z Londynu nasza reporterka Anna Senkara.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Covidowe kłamstwo może się skończyć zwolnieniem z pracy. Jest precedensowe orzeczenie sądu

Ponad połowa małżeństw kłóci się o pieniądze. Jak poruszać temat finansów w związku?

Horoskop na luty - najkrótszy miesiąc roku. Astrolog: "Powinniśmy zająć się tym, co na co dzień ukryte"

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: Anna Senkara

Pozostałe wiadomości