Wataha Drums, czyli kosmiczna formacja artystyczna. "Nie mogę polecieć na inne światy, więc je stworzyłem"

Wataha Drums
Źródło: Dzień Dobry TVN
Artyści nie z tego świata (napisy)
Artyści nie z tego świata (napisy)
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Wataha Drums to krakowska formacja artystyczna, tworząca widowiska z wykorzystaniem muzyki, elementów ruchu, światła oraz generatywnych wizualizacji. Ich liderem i zarazem pomysłodawcą jest Marek Smok Rajss, który wraz z żoną 10 lat temu stworzył Watahę. Kreowane przez nich historie stoją na pograniczu teatru, muzyki oraz tańca. Wykorzystują też artystycznie zaimprowizowane elementy sztuk walki. Skąd pomysł na taki projekt?

Formacja Wataha Drums – jak powstała?

Spektakle, które tworzy farmacja, są realizacją dziecięcych marzeń inicjatora. Marek Smok Rajss jest bowiem nie tylko perkusjonistą, zajmuję się także animacjami i uwielbia kosmos. Pewnego dnia postanowił więc połączyć wszystkie te elementy.

- Nie mogę naprawdę polecieć na te inne światy, więc postanowiłem je stworzyć. Wataha to jest tak naprawdę grupa przyjaciół. To jest dla nas najważniejsze. Przyczyną, dla której powstaliśmy, było preludium słowiańskie. Spektakl, który ukazuje w dość specyficzny, nowoczesny sposób kulturę wczesnych Słowian – powiedział założyciel Wataha Drums.

Oprócz ukazania sztuki etno, spektakl rozrósł się o nowości technologiczne, taniec i sztuki walki.

- Taka praca na wizualach różni się od pracy normalnego tancerza przede wszystkim tym, że bardzo istotna jest powtarzalność ruchów i precyzja. Musimy mieć dokładnie odwzorowany ruch, zawsze, za każdym razem taki sam - powiedział Michał Adamowicz, instruktor wushu, tancerz.

Nowoczesne kostiumy i charakteryzacja

Jak na każdej scenie, tak i na tej, ważne są kostiumy oraz charakteryzacja. Ta odbiega jednak od standardowej. Na twarzach aktorów makijażystki malują święcące wzory, do włosów doczepiane są fluorescencyjne sznurki, a odzież inspirowana jest kosmosem.

- Jakieś 3-4 miesiące trwa samo chodzenie i wymyślanie projektu. Potem są długie dyskusje z moją żoną o przekazie. Szukamy przestrzeni animacyjnych i potem 2-3 miesiące poświęcamy na pisanie muzyki. Następnie tworzona jest animacja. Cały proces trwa mniej więcej około 8 miesięcy – powiedział inicjator.  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości