Styl życia

Został pogromcą zimna. "Jak człowiek wchodzi do lodowatej wody, to organizm myśli tylko o tym, żeby przetrwać"

Styl życia

W niskiej temperaturze czuje się jak ryba w wodzie i zachęca też innych do zanurzania się w lodowatej toni. Valerjan Romanovski, Polak z Wileńszczyzny, ostatni czas spędził w Laponii. O swojej wyprawie opowiedział w Dzień Dobry TVN. Zachęcał także do przyjazdu w Karkonosze, gdzie można morsować w jednym z tamtejszych wodospadów.

Valerjan Romanovski - morsowanie to jego żywioł

Ile stopni ma woda w karkonoskim wodospadzie w Podgórnej? Raptem dwa - i o ile dla nas zanurzenie się w niej wydaje się karkołomnym pomysłem, o tyle dla Valerjana Romanovskiego to raczej zachęta. - Do morsowania idealna - powiedział. Nie jest zresztą jedynym, który docenia jej chłód. Do Przesieki zjechali bowiem inni amatorzy tego sportu. - Przyjeżdżają nie ci, którzy kochają zimno, ale ci, którzy poprzez zimno chcą bardziej docenić ciepło. To więc inne podejście, bo żeby docenić ciepło, trzeba się zanurzyć w lodowatej wodzie - stwierdził Valerjan.

Na spotkanie z mężczyzną i naukę morsowania przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Co dzięki niemu zyskują? - Pokazuję, jak świadomie obcować z zimnem - tłumaczył Romanovski - Wiadomo, zimno potrafi dawać zdrowie, ale też może zaszkodzić. Robimy to więc po to, żeby każdy poznał możliwości swojego organizmu i to, jak odczytywać wysyłane przez niego sygnały.

Kto może morsować? - Każda osoba zdrowa, uprawiająca różne aktywności fizyczne może wejść do lodowatej wody - powiedział Valerjan - Takich ludzi, którzy nie mogą jest naprawdę bardzo mało. Tę decyzję muszą skonsultować z lekarzem.

Valerjan Romanovski - "W pogoni za zimnem"

Zdaniem naszego rozmówcy, obcowanie z zimnem wspomaga zdrowie psychiczne. - Kilka miesięcy temu wróciłem z Laponii. Tak się złożyło, że przez większość czasu panowały tam ciemności, a wiadomo, jak mogą one wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Mam pewne obserwacje, prowadzę też badania wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wyniki tego, w jaki sposób poprzez kontakt z zimnym można sobie pomóc w zdrowiu psychicznym zostaną przedstawione na konferencjach naukowych.

Valerjan wyjaśnił, że reguła jest prosta. - Jak człowiek wchodzi do lodowatej wody, to organizm myśli tylko o tym, żeby przetrwać - tłumaczył. Zdradził również, że stworzył film "50 dni rozmów z samym sobą", zainspirowany podróżą naszego rozmówcy do Laponii. - Za dwa tygodnie będzie premiera - zapowiedział Valerjan.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Córka Artura Żmijewskiego podbija świat muzyki z przyjaciółką . "Nie ma dużo takich duetów"

Piotr Maciejuk - miłośnik bezkresnych krajobrazów. "Widziałem więcej Syberii, niż niejeden Rosjanin"

Czy warto urządzać dom ładnie, ale mało praktycznie? "Wystarczy poświęcić więcej czasu na sprzątanie, ale nacieszyć oko"

Autor: Ola Lipecka

Reporter: Monika Nasternak

Pozostałe wiadomości