Styl życia

Ubranie i buty dla psa. Fanaberia czy konieczność?

Styl życia

Kurteczki, bluzy, swetry i buciki dla psów. Wielu właścicieli zwierząt uznaje to za zwykłe przebieranki i fanaberię człowieka. Ale czy na pewno? Jak przygotować psa na zimowe spacery? Czy zwierzętom, tak jak ludziom, może doskwierać chłód i słota?

Ubranka dla psów z roku na rok są coraz bardziej popularne. Kupić je możemy już nie tylko w sklepach dla zwierząt, ale również w sieciówkach z odzieżą dla ludzi. Niektóre są bardzo modne, kolorowe lub ozdobione cyrkoniami. Inne – praktyczne – odblaskowe i zabezpieczające np. przed deszczem. Czy i jak ubierać psa?

Ubrania dla psów

Nie każdy pies potrzebuje ubrania na spacer. Zasadniczo wystarczy mu jego własna sierść.

- Wszystko zależy, jakiego mamy psa. Okrywa wierzchnia to najczęściej włosy, podszerstek. Jeśli mamy przeciętnego psa, to w sposób naturalny będzie się zabezpieczać przed zimnem. Będzie wzrastał podszerstek a na wiosnę będzie gubić jego nadmiar – mówi Sonia Maciuszek, behawiorystka zwierząt.

Ale nie każdy pies może pochwalić się grubym "futrem" na zimę.

- Jeśli mamy takie popularne rasy jak harty, wyżły, beagle, które nie maja podszerstka, trzeba je wesprzeć w tym zimnie. Jeśli mamy szczeniaka, starszego psa, im też zdecydowanie trzeba pomóc – mówi behawiorysta.

Po czym poznać, że pies marznie na spacerze i należy go zabezpieczyć?

- Jest apatyczny, prosi nas często o wsparcie. Stoi na dwóch łapkach, prosi nas o podniesienie na ręce albo załatwia swoje potrzeby fizjologiczne i zaraz chce wracać do domu, trzęsie się. Widać, że coś jest nie tak i różni się od zwyczajnych spacerów – odpowiada Sonia Maciuszek.

Jak zrobić samemu obranie dla psa?

W sklepach bez problemu można kupić ubranko dla psa. Ale jeśli mamy chwilę czasu i stary sweter, możemy takie wdzianko przygotować sami. Potrzebujemy do tego np. obcięty kawałek rękawa.

- Ze ściągacza jest naturalny golfik. Musimy go obciąć pod kątem, żeby pies mógł załatwić fizjologiczne potrzeby, wycinamy dziury na łapy – tłumaczy behawiorystka.

Tak przygotowany strój w równym stopniu zabezpieczy zwierzę, co drogie kurteczki i bluzy.

Fani szydełkowania i robienia na drutach znajdą natomiast wiele ciekawych wzorów w Internecie.

Buty dla psów. Jak zabezpieczyć łapy?

Co z butami dla psów? Przecież jesień i zima to nie tylko niższe temperatury, ale także deszcz i śnieg.

- Nie wyobrażam sobie wychodzić z moja staruszką na spacer bez butów. Ma bardzo wrażliwe opuszki. Po powrocie sama by dbała o nie i wylizywała te wszystkie toksyny – mówi behawiorystka.

Zima to także rozsypywana na chodnikach sól, która ma topić śnieg. To najgorsze, co może spotkać psie łapy.

- Opuszki pękają, pojawiają się małe ranki i pies chodzi po soli z poranionymi łapkami. To tak jakbyśmy posypali sobie solą rany – dodaje specjalistka.

Jednak nie każdy pies chce założyć na łapy buty. Nie każdy potrafi w nich chodzić. W takiej sytuacji właściciele mogą wybrać produkty do łap na bazie wazeliny i wosku pszczelego.

- Jest mnóstwo fajnych preparatów na rynku, które możemy zastosować ok. 15 minut przed wyjściem na spacer. Jak wracamy ze spaceru to te łapki trzeba umyć, żeby samodzielnie tego nie wylizywał – mówi Sonia Maciuszek.

Zobacz także:

Najbardziej wpływowe koty świata. Które zapisały się w historii?

W 2021 roku wzrośnie podatek za psa. Kto i do kiedy musi go zapłacić?

Autor: Aleksandra Pietrzak

Reporter: Gabi Drzewiecka

Pozostałe wiadomości