Technologia

Uczniowie podstawówki stworzyli wyjątkową kierownicę. "Ma zmniejszyć liczbę poszkodowanych w wypadkach"

Technologia

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Robert Stockinger
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcyDzień Dobry TVN
wideo 2/7
Dzień Dobry TVNStworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy

W położonym 25 km od granicy z Ukrainą Tomaszowie Lubelskim młodzi inżynierowie pracują nad wyjątkowym projektem. Dzięki niemu mają szansę wygrać ogólnoświatowy konkurs, ale także odmienić życie kierowców. W jaki sposób? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Pomysł na innowacyjną kierownicę

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim wykonują ciekawe maszyny. Młodzi inżynierowie z kółka technicznego wzięli udział w ogólnoświatowych zawodach FIRST Lego League. Przeszli etap regionalny i teraz pracują nad wyjątkowym projektem.

- Tegoroczny temat jest związany z transportami. Dzieciaki miały wiele pomysłów - szczególnie drony, paczkomaty różne, ale chodziło o innowacje. Dlatego stwierdzili, że kierownica z czujnikami programowana w języku C+ za pomocą sterowników Arduino ich zdaniem będzie najbardziej innowacyjna i będzie największą szansą na wygranie tego projektu - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Mateusz Stefanik, koordynator projektu z ramienia szkoły.

Kierownica monitorująca funkcje życiowe

Pomysłem dzieci jest kierownica monitorująca funkcje życiowe. Wspólnymi siłami skonstruowali już prototyp, który cały czas udoskonalają. Na kierownicy są zamontowane dwa czujniki, które mierzą puls oraz saturację. Te dane wyświetlają się na ekranie. Jak wyznał Kacper z 7. klasy: "Stworzyliśmy to głównie z powodu tego, żeby zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym". Projekt może być wykorzystany w różnego rodzaju pojazdach transportowych.

- Kierownica ma zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Również ma zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych oraz poszkodowanych w wypadkach - dodała Hania, uczennica 8 klasy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości