Telewizor skończył 96 lat. Obecnie najdroższy odbiornik kosztuje 2,26 miliona dolarów

Autor:
Adam
Barabasz
96 lat temu wynaleziono telewizor
96 lat temu wynaleziono telewizor Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Choć obecnie ciężko wyobrazić sobie życie bez telewizora, jeszcze sto lat temu pozostawał w sferze marzeń wynalazców. Dopiero 26 stycznia 1926 roku (w niektórych źródłach – 27 stycznia) John Logie Baird zorganizował pierwszy publiczny pokaz transmisji telewizyjnej w Londynie. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, dziennikarka i blogerka, opowiedziała, jak to niezwykłe urządzenie zmieniło się przez dekady.

Historia telewizji

Wynalezienie telewizora, jak w przypadku wielu odkryć z przełomu XIX i XX wieku, nie jest kwestią jednego naukowca i konkretnego momentu. Prace na tym niezwykłym urządzeniem sięgają 1817 roku. Wtedy to Jöns Jacob Berzelius odkrył selen i jego właściwości. Kamieniem milowym była działalność Paula Nipkowa, który wymyślił tarczę Nipkowa, służącą do mechanicznej i syntetycznej analizy obrazu. Samo słowo "telewizja" wymyślił w 1900 roku Constantin Perskyi.

O początkach prawdziwej fascynacji możemy mówić od lat 50. XX w. - wtedy telewizory w Stanach Zjednoczonych pojawiły się już w połowie domów - do lat 70. telewizja pozostawała bezkonkurencyjna. Od lat 80. zaczynają się pojawiać kasety VHS i widzowie mogą nagrywać programy, co znaczy, że nie są już tak bardzo związani telewizyjną ramówką.

W Polsce pierwszy kanał wystartował w 1952 roku. Przez wiele lat telewizory trafiały do świetlic i domów kultury. Pojedyncze odbiorniki w prywatnych domach były prawdziwym ewenementem.

- To jest powszechne wspomnienie w Polsce: chodzenie na telewizor do sąsiadów - mówi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. - Dotyczy to osób urodzonych w latach 50., 60., 70., kiedy wciąż telewizory nie były takie powszechne. Pomimo tego, że ja jestem z lat 80., to też pamiętam chodzenie na telewizor do koleżanki, bo ona miała lepszy, kolorowy, a my czarnobiały. To był wyznacznik statusu - dodaje.

Ludzie rezygnują z telewizji

Przez dekady telewizja była absolutnym hegemonem w świecie rozrywki. Dopiero upowszechnienie się internetu zachwiało jej pozycją. Dziś coraz częściej rezygnujemy z niej, równocześnie nie pozbywając się telewizora. W Stanach Zjednoczonych takich odbiorców nazywa się "cord cutters", czyli odcinającymi się od kabli. Dla nich urządzenie służy do oglądania za pośrednictwem internetu wyselekcjonowanych treści.

- Telewizja ma pewien komfort - zaznacza Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. - Jeśli znamy dobrze ramówkę, siadamy, rzeczy się dzieją. Obejrzeliśmy nasz ulubiony serial, za chwilę będzie następny. Platformy streamingowe zamykają nas w więzieniu własnego wyboru, nie obejrzymy czegoś, co nie przyszłoby nam do głowy. Tymczasem właśnie w telewizji zdarza się, że trafimy na dobry film, ciekawy program, coś odkryjemy - dodaje.

Nie zmienia się również fakt, że telewizor jest wyznacznikiem luksusu. Za jedyne 2,26 miliona dolarów możemy sobie kupić najdroższy telewizor na świecie - Stuart Hughes Prestige HD Supreme Rose Edition - to telewizor pokryty 28 kilogramami złota i 18 kilogramami różowego złota. Do tego wysadzany jest drogimi kamieniami, np. ametystami. Do tego w obudowie znajdziemy 72 diamenty. Dostępny jest wyłącznie na zamówienie.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek / East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości