Oto laureat konkursu Digital Ars. Stworzona przez niego sztuczna inteligencja tworzy rysunki w rytm muzyki

Konkurs Digital Ars - na czym polega? Laureaci
Źródło: Dzień Dobry TVN
Poznaliśmy laureatów drugiej edycji konkursu „Digital Ars”
Poznaliśmy laureatów drugiej edycji konkursu „Digital Ars”
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Jaka jest energia przyszłości?
Jaka jest energia przyszłości?
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Digital Ars to pierwszy tego typu konkurs w Polsce, który skłania artystów do współpracy ze sztuczną inteligencją i wykorzystywania technologii w sztuce. Kto został zwycięzcą drugiej edycji w kategorii otwartej?

Konkurs Digital Ars - założenia

W Dzień Dobry Wakacje gościła Paulina Szkoła, Project Manager w Fundacji Digital Poland, która przybliżyła nieco widzom cel organizowanego w Polsce konkursu Digital Ars. - Sztuka kojarzy nam się z emocjami, ludźmi, natomiast również ludzie tworzą technologię. W ramach konkursu Digital Ars, który powstał podczas Digital Festival, czyli takiej największej edukacyjno-technologicznej inicjatywy w Polsce, chcemy pokazać, jak wspaniałe zastosowanie może mieć sztuczna inteligencja - tłumaczyła przed kamerami.

Celem projektu jest popularyzowanie technologii i oswajanie społeczeństwa, że sztuczna inteligencja w niedługim czasie będzie miała ogromny wpływ na codzienność ludzi.

- Uczymy się uczyć komputer, żeby udawał człowieka i faktycznie nie wszystkim się to podoba, ale dlatego, że to właśnie coraz bardziej przypomina człowieka. W ostatnich latach algorytmy pokonały dużą barierę, która sprawiła, że sztuka, którą generują (mówię głównie o obrazach, ale nie tylko), wspięła się na wyższy level - wyjaśnił w rozmowie z Małgorzatą Ohmę i Filipem Chajzerem uczestnik konkursu Aleksander Fafuła.

Druga edycja Digital Ars - kto zwyciężył?

Aleksander Fafuła po raz drugi został laureatem konkursu Digital Ars w kategorii otwartej, w której obowiązywała dowolność stylu i artystycznego wyrazu. Jego praca o tytule "AI painting with the drums" angażuje algorytm GAN, który w pewnym zakresie determinuje finalny kształt dzieła, mając do dyspozycji obrazy z Wikipedii. Sztuczna inteligencja przetwarza je i za ich pomocą maluje unikalne rysunki w rytm muzyki granej przez artystę na perkusji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości