Czy można uchronić telefon przed podsłuchem? Ekspert zaleca, by stosować dwie metody

Autor:
Berenika
Olesińska
Czy można uchronić telefon przed podsłuchem?
Czy można uchronić telefon przed podsłuchem?Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Telefon stanowi integralną część naszego życia - zabieramy go ze sobą niemal wszędzie i przechowujemy w jego pamięci ważne dane, dlatego jest idealnym narzędziem ewentualnej inwigilacji. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko ataku hakerskiego i nie paść ofiarą podsłuchu?

Ataki cyberprzestępcze - błędy popełniane przez użytkowników telefonów

W Dzień Dobry TVN gościł biegły sądowy z zakresu informatyki Daniel Suchocki, który wytłumaczył, w jaki sposób hakerzy próbują uzyskać wgląd do cudzych urządzeń. - Jeżeli ktoś chce założyć nam podsłuch na telefon, a nie ma fizycznego do niego dostępu, musi posłużyć się użytkownikiem, czyli nami. Nie jest to trudne. Takich ataków jest cała masa - zaznaczył specjalista.

Jak działają przestępcy? Wysyłają podstępne wiadomości i zachęcają do kliknięcia w dany link lub do pobrania aplikacji. Podszywają się pod kurierów proszących o dopłatę za dostarczenie paczki, operatorów telefonii komórkowej wzywających do uregulowania zaległych rachunków czy organizatorów loterii namawiających do wzięcia udziału w grze o wielkie pieniądze. Ci, którzy ulegają podstępnym sugestiom, wykonują polecenia oszustów i tym samym dają im możliwość zainfekowania telefonu, a także założenia podsłuchu.

Dlaczego korzystanie z kodów QR nie zawsze jest bezpieczne? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Jak uchronić telefon przed podsłuchem? Porady eksperta

Daniel Suchocki zaznaczył, że istnieją dwie żelazne zasady, dzięki którym można zminimalizować ryzyko ataku hakerskiego i zainstalowania podsłuchu:

  • pilnowanie fizycznego dostępu do urządzenia,
  • nie pobieranie na telefon niczego, czego nie jesteśmy pewni (aplikacje) oraz nie klikanie w nieznane linki.

Biegły sądowy przestrzegł przed błędnym myśleniem użytkowników telefonów, którzy są przekonani, że korzystają z urządzeń w sposób w pełni bezpieczny, ponieważ odblokowują ekran odciskiem palca. Zapominają jednak o ustawieniu trudnego do odgadnięcia PIN-u.

- Mimo że mamy odcisk palca i codziennie korzystamy z odcisku palca, ten PIN i tak jest skonfigurowany. Bardzo często widzimy w laboratorium, że ludzie popadają ze skrajności w skrajność. Mówią: "Mam odcisk palca, przecież ktoś by musiał uciąć mi palec, żeby otworzyć telefon", więc ten PIN sobie zakładają najprostszy, bo i tak z niego nie korzystają - wyjaśnił w Dzień Dobry TVN Suchocki.

Specjalista rekomendował, by do blokowania telefonu używać haseł alfanumerycznych, czyli tych połączonych z literami.

- Alfanumeryczne hasło jest najtrudniejsze do obejścia. Jako ekspert nie wiem, ile czasu będę potrzebował, żeby takie hasło złamać. To może trwać bardzo długo, a nawet zakończyć się niepowodzeniem - zapewnił biegły sądowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości