"Dzień dobry, tu Klara Sobieraj", czyli jak rozmawiać z botem. Ekspert ostrzega przed wyłudzeniami

Autor:
Adam
Barabasz
I just called to say... fotowoltaika!
I just called to say... fotowoltaika!Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Hasło "Klara Sobieraj" wpisane w internetową wyszukiwarkę Google daje ponad 140 tys. odpowiedzi. Tajemnicza kobieta stała się bohaterką wielu artykułów i śledztw dziennikarskich. Wielu osobom, które z nią rozmawiało, nie przyszło nawet do głowy, że nie jest ona człowiekiem. Dr Maciej Kawecki wyjaśnia, czy boty mogą być zagrożeniem.

Gdy dzwoni bot

Specjalizujący się w nowych technologiach dr Maciej Kawecki ostrzega, że coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem zwanym robocall. Jest nim automat telemarketingowy. W przeciwieństwie do człowieka nie męczy się, nie nudzi, nie przeżywa wypalenia zawodowego, nie przejmuje się rzucanymi słuchawkami, nie bierze do siebie wyzwisk od rozmówców. Pracownik idealny, ma jednak swoje mroczne strony.

- Jedynym buforem bezpieczeństwa, chroniącym nas przed takimi botami, jesteśmy my sami i nasza świadomość - przestrzega Maciej Kawecki. - Jest ogromna liczba wyłudzeń danych. Mówimy o tak zwanych botach zombie, które poprzez umiejętne prowadzenie rozmowy kierują atak i podpinają nasze urządzenie końcowe do sieci - wyjaśnia ekspert.

W 2017 roku użytkownicy telefonów w USA otrzymali 30 mld takich zrobotyzowanych połączeń. Rok później było już ich 47,8 mld, a w 2019 aż 58,8 mld. I choć w pandemicznym 2020 roku było ich mniej (46 mld), to zbierająca dane na ten temat firma YouMail szacuje, że w tym roku liczba połączeń przebije znów 50 mld. 

Czy na pewno nie rozmawiasz z robotem?

Mamy do czynienia z dwoma kategoriami botów. - Pierwszą z nich jest algorytm, bardzo wyrafinowany, którego rozpoznanie jest trudne. Karmimy go naszymi danymi. Im więcej takich rozmów przeprowadzi, tym trafniej odpowiada. Jeżeli zapytamy go, co jest stolicą Mazur, to jest prawdopodobieństwo, że odpowie "Giżycko". Druga kategoria botów to te sterowane przez człowieka. W zależności od odpowiedzi, osoba po drugiej stronie decyduje, jaką odpowiedź taki bot skieruje. (...) Jeśli zapytamy go, co jest stolicą Mazur, opowie nam "powtórz pytanie" - tłumaczy Maciej Kawecki.

Kiedy mamy wątpliwość, czy po drugiej stronie słuchawki znajduje się człowiek czy maszyna, wystarczy przeprowadzić prosty test, zadając abstrakcyjne pytanie. Warto również zwrócić uwagę na przerwy, które pojawiają się pomiędzy odpowiedzią a kolejnym pytaniem. Jeśli są one nienaturalnie długie, może to oznaczać, że mamy do czynienia z botem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki / East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości