Technologia

Chiny ograniczyły nieletnim czas na gry online. "Nasze dzieciaki będą jeszcze częściej atakowane różnego rodzaju reklamami"

Technologia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Ograniczenia dla nieletnich graczy w Chinach

Osoby poniżej 18 roku życia w Chinach mogą grać w sieci do 3 godzin tygodniowo. W ten sposób tamtejszy rząd chce walczyć z uzależnieniem dzieci i młodzieży. Jak nowe chińskie przepisy mogą wpłynąć na Polskę? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Ograniczenia dla nieletnich graczy w Chinach

Od 30 sierpnia br. w Chinach obowiązują nowe przepisy, które mają pomóc w walce z uzależnieniem od gier.

- Do 18 roku życia osoba przebywająca na terytorium Chin, więc nie tylko obywatel, może grać w gry komputerowe maksymalnie 3 godziny tygodniowo, od godziny 20 do 21 - wyjaśniał dr Maciej Kawecki.

Jego zdaniem nieletni nie będą raczej próbowali złamać przepisów. Po pierwsze, w Chinach naruszenie prawa jest srogo karane. Po drugie, producenci na terenie tego kraju zostali zobowiązani do skutecznej weryfikacji tożsamości użytkowników online. Po trzecie, wstrzymano certyfikację na gry komputerowe.

- Chiny, co jest zaskoczeniem dla całego świata, wydaje się, że naprawdę wypowiedziały wojnę gigantycznym koncernom, których gry powodują, że jesteśmy od nich uzależnieni. Dzieciaki, młodzież są najbardziej podatne. Tutaj zwłaszcza chodzi o gry typu pay-to-win, a więc uzależniam się nie tylko od gry, ale też od tego, że mogę przejść kolejny etap, jak zapłacę np. złotówkę za jakąś supermoc. To jest rodzaj gier, który rzeczywiście święci triumfy w Chinach - tłumaczył ekspert ds. nowych technologii.

Skutki chińskiego zakazu dla polskich graczy

Dr Kawecki zwrócił uwagę, że chińskie przepisy wpłyną na nasz rynek. - To jest odcięcie gigantów technologicznych od ogromnego rynku zarobku, więc poszukiwania tego zysku to Europa i Stany Zjednoczone. Oznacza to, że nasze dzieciaki będą jeszcze częściej atakowane różnego rodzaju reklamami, promocjami. Będą też zachęcane do korzystania z gier komputerowych, bo u nas nie ma żadnej regulacji - podkreślił nasz gość.

Chiński parlament przyjął również ustawę mającą na celu ochronę prywatności danych użytkowników Internetu. Jak wpłynie to na Polskę? Posłuchaj całej rozmowy z dr. Maciejem Kaweckim w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości