Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu - tajemnicze miejsce z wielką historią

Kryptologia
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kryptologia i tajniki szyfrowania
Kryptologia i tajniki szyfrowania
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu powstało, aby pokazywać sztukę szyfrowania i kodowania na przestrzeni dziejów. Każdy może przyjść i podjąć się rozszyfrowania wiadomości czy poszukać odpowiedzi na nurtujące pytania z przeszłości.

Metody kodowania i szyfrowania

Metody kodowania i szyfrowania na przestrzeni wielu lat bardzo się zmieniały. - Najstarsze metody kodowania to były proste metody manualne, łatwe tak naprawdę do złamania, ale wraz z rozwojem cywilizacji te metody kodowania i szyfrowania stawały się coraz bardziej skomplikowane - powiedział Bartosz Małolepszy, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.

W trakcie trwania konfliktu polsko-bolszewickiego narodziła się Polska Sekcja Szyfrów. Był to organ odpowiedzialny za łamanie przejętych przez polski wywiad rosyjskich wiadomości. Pracował w niej się m.in. Jan Kowalewski.

- Został on poproszony o zastępstwo przez kolegę, który chciał udać się na wesele swojej siostry. Kowalewski nie posiadał żadnego doświadczenia kryptologicznego za wyjątkiem lektury powieści "Złoty żuk", w której bohaterowie szukają skarbu piratów. Jak się okazało, ta wiedza wystarczyła do złamania rosyjskich szyfrów - powiedział Grzegorz Wanat, specjalista ds. edukacji Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.

Centrum Szyfrów Enigma - czym się zajmuje?

Centrum Szyfrów Enigma to przede wszystkim historia sukcesów polskich matematyków, która zaczęła się właśnie w Poznaniu. Przed wojną w tym miejscu znajdowała się filia biura szefa szyfrów sztabu generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w niej Marian Ryjewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Byli to matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

- Polacy, którzy wyłapywali niemieckie depesze wojskowe poprzez radionasłuch, zorientowali się, że Niemcy prawdopodobnie wprowadzili do użytku maszynę szyfrującą, ponieważ kod jaki się pojawił, stał się diametralnie trudny do złamania. Wcześniej zajmowali się tym przede wszystkim znawcy języka, lingwiści. Teraz okazało się, że atak na taką zaszyfrowaną depeszę stał się horrendalnie trudny - powiedział Piotr Bojarski, kierownik Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.

Podwaliny tego świata, w którym obecnie żyjemy założyli właśnie Ryjewski, Różycki oraz Zygalski.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!