enigma

    enigma

    W głosowaniu widzów stacji BBC, Alan Turing został uznany za najbardziej wpływową osobowość XX wieku. Anna Senkara wybrała się do Bletchley Park, gdzie podczas II wojny geniusz pracował nad złamaniem kodu Enigmy. O "bombie Turinga", polskim wkładzie w złamanie kodu Enigmy i genialnym matematyku opowiedzieli nam: dr David Kenyon i bratanek matematycznego geniusza - Dermot Turing. Jaki los spotkał Alana Turinga po wojnie? Dlaczego popełnił samobójstwo?

    Dla niewtajemniczonych skróty używane głównie przez młodzież w mailach, sms-ach i postach to prawdziwa enigma. Czy ich używanie powinno niepokoić rodziców? Jakie skróty są najpopularniejsze w Polsce? Jakich skrótów używają dzieci uczące się w gimnazjum, a jakie młodzież licealna? W Dzień Dobry TVN gośćmi byli: youtuber Igor Leśniewski (Ajgor Ignacy) i psychoterapeutka Agnieszka Nawarenko z Fundacji Dzieci Niczyje.

    Anna Wendzikowska spotkała się z Benedictem Cumberbatchem. Jak wspomina swoją wizytę w Polsce? "Nie moglibyśmy tego dokonać, gdyby nie Polscy naukowcy. Jestem świadomy udziału Polaków w całym procesie" - powiedział Benedict o filmie "Gra Tajemnic", który opowiada o kryptologu Alan Turingu i kodzie Enigma. Jak aktor wspomina swój pobyt w Polsce?