Materiał promocyjny

Tajemnice Żyrardowa. Co warto zobaczyć w nieodkrytym mieście?

Pogoda_1
Tajemnice Żyrardowa
Źródło: Dzień Dobry TVN
W słoneczną sobotę Tomasz Zubilewicz wybrał się do Żyrardowa, by poznać historię tego miasta. Jakie ciekawostki ze sobą niesie? Kiedy powstało i skąd wzięła się jego nazwa? Zobacz.

Żyrardów – historia miasta

W roku 1828 władze Królestwa Polskiego decydują się na to, żeby na ziemiach należących do Łubieńskich wybudować fabrykę związaną z produkcją lnu. Do tego potrzebna była osoba, która się na tym zna. Był nią Filip de Girard. I od niego pochodzi nazwa miasta.

Tomasz Zubilewicz wraz z kamerami wybrał się do Pałacyku Dittricha,  rezydencji, którą wybudował syn Karola Augusta Dittricha, niemieckiego fabrykanta.

- To miejsce, w którym dzisiaj znajduje się Muzeum Mazowsza Zachodniego. Jeżeli przyjedziecie państwo koleją, jest też piękny dworzec warty zobaczenia – powiedział prezenter.

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda należy do najciekawszych miejsc pielęgnujących lniarskie tradycje Żyrardowa, obrazujących dzieje przemysłu lniarskiego na ziemiach polskich. Ma ono swą siedzibę w jednej z hal fabrycznych dawnego Bielnika, który stanowił niegdyś część kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki. Charakter ekspozycji sprawia, że jest to jedyna tego typu placówka na Mazowszu i jedna z nielicznych w kraju, godna uwagi turystów polskich i zagranicznych.

- Tutaj te maszyny pracują tylko wtedy, gdy przyjedziemy zwiedzać to muzeum. Mazowsze ma się czym pochwalić jeśli chodzi o turystykę  postindustrialną. Poszukujemy coraz częściej takich miejsc, gdzie możemy dotknąć historii. Tutaj w Żyrardowie jest także piękna przyroda, można odpocząć nad Pisią – Gągoliną oraz w Bolimowskim Parku Krajobrazowym - powiedziała przedstawicielka urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości