Ślub i wesele

Nowy trend wśród nowożeńców. Kim jest prawnik ślubny?

Ślub i wesele

Autor:
Dagmara
Olszewska
Para, która wzięła ślub

Wśród przyszłych nowożeńców rozpoczęła się moda na nową usługę związaną z nadchodzącym, wyjątkowym dniem. Prawna ochrona ślubna. Na czym polega i czy stać na nią wyłącznie najbogatszych? Prawniczka, dr Magdalena Durlik-Olszewska wyjaśnia, w jakich sytuacjach pomoc specjalisty może okazać się niezbędna.

Kim jest prawnik ślubny?

Dagmara Olszewska, dziendobry.tvn.pl: Kiedy pojawiły się zapytania dotyczące prawników ślubnych?

dr Magdalena Durlik-Olszewska, prawniczka: Ten temat pojawiał się w rozmowach od zawsze, jednak dopiero niedawno został zdefiniowany jako usługa. Często słyszymy od znajomych, że w trakcie planowania ślubu trafili na nieterminowych wykonawców, ktoś nie dopilnował rzetelności, podano inny rodzaj przystawek na weselu, niż wcześniej uzgodniono. Takich historii jest wiele i niestety notorycznie się powtarzają. To spowodowało, że część prawników zaczęła specjalizować się również w prawnych aspektach związanych ze ślubem i weselem.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się klienci?

Często zdarza się, że właściciele domów weselnych zmieniają na chwilę przed ślubem bardzo istotne warunki umowy. Dochodzi do podmiany sal na mniejsze, modyfikowane są godziny podawania posiłków, usuwa się zamówione dania z menu. Klientki mają często problemy z sukniami ślubnymi, bo nie są dostarczone na czas, albo uszyte są inaczej niż w projekcie. Niezgodne z umową bywają wystąpienia muzyków i Dj'ów, którzy grają inny, niż ustalony repertuar. Popularne wśród nowożeńców są tematyczne przyjęcia, więc niezgodny z umową może być także ubiór pracowników sali weselnej czy zespołu. Często złą praktyką jest też to, że właściciele sal weselnych nie wykonują dekoracji zgodnie z ustaleniami. Zostawiają je po poprzednich przyjęciach.

Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak często zdarza się, że wykonawcy oszukują przyszłych nowożeńców?

Niestety zjawisko nie jest rzadkie, a młode pary zaaferowane uroczystością wiele rzeczy pomijają, akceptują. Właściciele sal weselnych w ostatnim momencie np. informują, że w tym samym momencie będą organizowane dwie uroczystości. To wpływa na standard obsługi, miejsca parkingowe dla gości i wiele innych, istotnych czynników. Prawna ochrona ślubna zapewni odpowiednie postępowanie i respektowanie odpowiedzialności w takiej sytuacji. 

W czym może pomóc prawnik ślubny?

Jak respektować swoje prawa, gdy wykonawca nie wywiąże się z umowy?

Przede wszystkim musi być spisana właściwa umowa. W żadnym wypadku nie sprawdzą się dokumenty pobrane z Internetu. Powinniśmy też ostrożnie podchodzić do umów, które są napisane przez wykonawców lub ich prawników, bo są konstruowane niesymetrycznie. Oznacza to, że dokument chroni wyłącznie jedną stronę - przedsiębiorcę. Osobisty doradca w zakresie prawnej obsługi ślubu może zweryfikować taką umowę, nanieść poprawki lub sporządzić nową.

Czy zdarzyło się, że klienci musieli wykorzystać Pani wiedzę do dochodzenia swoich praw?

Zgłosiła się do mnie klientka, która kupiła suknię ślubną w dużym i znanym salonie. Choć pojawiały się problemy w komunikacji, ostatecznie termin oddania kreacji się zgadzał. Niestety, uszyto zły rodzaj rękawów, a ze względu na czas, niemożliwe było wykonanie poprawek przed ceremonią. Klientka w umowie miała zapisaną karę umowną za niewywiązanie się z założeń. Salon był zobowiązany ją zapłacić. Wysokość takich kar zawsze jest ustalana indywidualnie. W przypadku opóźnień często nalicza się ją procentowo, odpowiednio do wartości sukni. Jeśli produkt jednak jest niezgodny z opisem, kara często jest równa wysokości zamówienia.

Co może stać się podstawą do roszczeń odnośnie umowy?

Tak naprawdę podstawą do roszczeń może być wszystko, o czym stanowią zapisy w umowie. Znam osoby, które prosiły o uwzględnienie w zapisie wytycznych odnośnie użytych warzyw w posiłkach. W dokumentacji między stronami należy więc zawrzeć wszystko, co jest ważne dla konkretnej pary.

Czy działania w zakresie prawnej obsługi ślubów mogą być nadużywane przez nowożeńców?

W działaniach prawnych nie zależy nam na tym, by zaszkodzić komukolwiek. Przede wszystkim chcemy uświadomić każdemu swoje prawa i obowiązki. Zadaniem prawnej obsługi ślubnej jest dopilnowanie, by nikt działał na szkodę nowożeńców.

W którym momencie planowania małżeństwa najlepiej zatrudnić prawnika ślubnego?

Prawną opiekę ślubną warto rozważyć już w momencie pojawienia się idei ceremonii. Tak naprawdę jednak najważniejsze jest to, by zdążyć przed podpisaniem umowy z pierwszym wykonawcą. Oczywiście pomoc "po fakcie" też jest możliwa, ale wymaga więcej czasu, nerwów i dokumentacji. Niedawno trafiła do mnie klientka, która zaczęła rozmowy z narzeczonym na temat ślubu. Zależało jej jednak, żeby niezależnie od małżeńskich losów jej rodzinny dom pozostał wyłącznie jej własnością. Każde sytuacje, które budzą wątpliwości, a dotyczą majątku, niedopełnienia obowiązków przez wykonawcę, można skonsultować ze swoim indywidualnym doradcą prawnym.

Jak wygląda pomoc prawna, gdy wesele i ślub zostają odwołane w wyniku pandemii? 

Największy problem pojawia się wtedy, gdy strony nie określą w umowie postępowania w przypadku obostrzeń covidowych. Każda może rozumieć ten problem inaczej i bez jasnych wytycznych sprawa często kończy się w sądzie. Dlatego proceder należy określić już na etapie planowania, biorąc pod uwagę interes przedsiębiorcy i pary młodej. Jako prawnik zajmujący się doradztwem ślubnym uważam, że to ryzyko powinno ciążyć na przedsiębiorcy. Według prawa para młoda posiada status konsumenta, więc nie powinna ponosić konsekwencji spowodowanych obostrzeniami. Przedsiębiorca jako podmiot profesjonalny, powinien mieć szerszy zakres wiedzy, władzy i jednocześnie - obowiązków. 

Czy prezenty ślubne zawsze są współwłasnością małżonków? 

Sytuacja nie jest jednoznaczna. Prezenty często są anonimowe, dlatego pod tym względem trudno jest rozdzielać własność, nawet gdy wcześniej podpisaliśmy intercyzę. W przypadku prezentów o większej wartości, takich jak auto, czy nieruchomość należy sprawdzić prawną formę przekazania. Jeśli rodzice panny młodej przekazali w prezencie ślubnym auto, i formalnie jest to darowizna na rzecz córki, to ten samochód należy tylko do niej. 

Ile kosztuje prawnik ślubny?

Ile kosztuje ślubna opieka prawna?

Konsultacja prawna, czyli wyjaśnienie szczegółów związanych z podjęciem współpracy, zakresu działań i pomocy to koszt ok. 300 zł. Wykupienie pakietu ochrony, czyli weryfikacji lub sporządzenia umów, ochrona pary przed niewłaściwym wykonaniem opłaconej usługi to cena w przedziale między 800 a 1500 zł. 

Czy ślubna opieka prawna jest tylko dla bogatych?

Uważam, że ślubna opieka prawna jest dla każdego, kto planuje ceremonię, niezależnie od budżetu, jakim dysponuje. Takie zabezpieczenie stanowi niewielki procent kosztów całego wesela. Lepiej zabezpieczyć się wcześniej, niż później żałować i być niezadowolonym ze swojej ceremonii. Uważam, że każdy, kto planuje ślub, powinien zastanowić się nad taką opieką, bo często niewiedza kosztuje dużo więcej.

Czy Polacy często korzystają z intercyzy?

Coraz większa liczba małżeństw decyduje się na intercyzę. Zwiększa się też świadomość kobiet, które chcą zabezpieczyć swój majątek. Chcą zachować niezależność i zabezpieczyć to, co osiągnęły. Intercyza nie chroni tylko dóbr materialnych w przypadku rozwodu. Zawsze zachęcam klientów do przeanalizowania ich sytuacji życiowej i wybrania najlepszego rozwiązania.

Czy ślubna opieka prawna to chwilowy trend, wywołany epidemią koronawirusa?

Uważam, że ślubna opieka prawna, to nie jest chwilowy trend. Klienci, z którymi mam przyjemność pracować, wiedzą, jakie zagrożenia na nich czekają.  Myślę, że wykwalifikowany specjalista, prawnik to konieczność przy organizacji ślubu i wesela. Komfort psychiczny w tym wyjątkowym dniu jest niezwykle ważny, a dzięki takiej opiece jesteśmy w stanie go zagwarantować.

Zobacz także:

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: JovanaT/Getty Images

Pozostałe wiadomości