Wesele zero waste i nietypowe menu Jagny Niedzielskiej. Jak przekonać najbliższych do własnego pomysłu na ślub?

Dzień Dobry TVN
Jagna Niedzielska organizuje swoje wesele w duchu idei zero waste. Propagatorka stylu życia bez resztek radzi, jak zorganizować uroczystość bez zaproszeń i kwiatów, a nawet bez obrączek. Wie też, jak potem przekonać do tego oryginalnego pomysłu najbliższych.

Wesele bez resztek

Jagna Niedzielska to nazwisko, które kojarzy każdy, kto szuka sposobów na to, jak żyć ekologicznie, nie produkując sterty niepotrzebnych odpadów. A jeśli już jakieś powstaną, Jagna doskonale wie, co z nimi zrobić, żeby nie wylądowały w koszu. Nic więc dziwnego, że planując tak ważną uroczystość, jaką jest ślub, aktywistka postanowiła podążać za głosem serca i zaplanowała własne wesele w duchu idei zero waste.

- Trzeba zacząć od nastawienia i mocno skonkretyzowanej myśli, jak ma to wyglądać - mówi Jagna Niedzielska. - Planując wesele, nie tylko bijemy się z naszymi myślami, ale też z opiniami reszty rodziny - zdradza.

Jak przyznaje, na swoje wesele zaplanowała wegetariańskie menu, co nie do końca przypadło do gustu jej mamie.

- Kręciła głową, choć jest absolutnie proekologiczna, i mówiła: będą inni goście i niekoniecznie będzie im się podobał ten pomysł - wspomina Jagna. - Z moim partnerem mamy przeświadczenie, że ta uroczystość jest dla nas i chcemy ją spędzać z naszymi najbliższymi, którzy przyjdą na taką imprezę, jaką my sobie wymarzyliśmy i zorganizowaliśmy - twierdzi Jagna, podkreślając, że ważniejsza jest różnorodność serwowanych potraw, aniżeli ich ilość.

Wesele nie jest pretekstem do marnowania jedzenia. Warto więc przygotować pojemniki, w które spakujemy to, co pozostało po przyjęciu. Jeśli nie chcemy obdarować tym gości ani zabrać resztek do domu, trzeba poszukać jadłodzielni, gdzie można pozostawić jedzenie dla potrzebujących.

Sposobem na organizację ekologicznego ślubu jest również brak papierowych zaproszeń. W przypadku Jagny, która zdecydowała się na przyjęcie w wąskim gronie, sprawa jest naprawdę prosta.

- W XXI to bardzo proste, żeby spotkać się, zadzwonić bądź wysłać SMS. Nie trzeba projektować, drukować, wysyłać i jeździć na drugi koniec Polski - radzi Jagna Niedzielska.

Suknia ślubna z drugiego obiegu

Nieodzowną częścią wesela jest stylizacja państwa młodych. Tutaj warto sięgnąć do szafy - zwłaszcza w przypadku panów - i zobaczyć, czy któryś z posiadanych garniturów nie sprawdzi się w przypadku ślubnego. Przyszłe panny młode powinny zainteresować się sklepami vintage.

- Wybiorę sukienkę z drugiego obiegu albo taką, którą będę mogła przerobić na inne imprezy - zwierza się Jagna Niedzielska. - W dzisiejszych czasach moda jest tak otwarta, że nie musimy kupować typowo ślubnych butów. Wybiorę takie, które będę mogła włożyć na różne okazje oraz mój własny ślub - dodaje.

Choć sama zrezygnowała z welonu na rzecz kapelusza, w którym zamierza wystąpić na innych uroczystościach, namawia dziewczyny do samodzielnego przygotowania ozdoby. Wystarczy odpowiednio upiąć kawałek tiulu, który następnie będzie można wykorzystać w innych kreacjach.

Weselne dekoracje zero waste

Wybierając wiązankę, warto pokusić się o taką, która będzie dobrze wyglądała zasuszona i sprawdzi się jako ozdoba w domu. Dla minimalistek świetnym rozwiązaniem będzie pojedynczy kwiat. Również dekoracje sali można ograniczyć, korzystając z tego, co oferują jej właściciele czy wykorzystując okoliczności przyrody. - Postanowiliśmy znaleźć takie miejsce na uroczystość, gdzie wykorzystamy, jak ono wygląda. Jest tam wiele naturalnej roślinności, więc niewiele będziemy musieli dodać - zdradza przyszła panna młoda. - Pojedyncze kwiaty, które będą w wazonach ze zwykłych słoików, damy w prezencie naszym gościom.

Obrączka z odzysku

Czy wypada wykorzystać obrączkę z poprzedniego małżeństwa? Jagna Niedzielska nie widzi w tym problemu. Jej przyszły mąż zatrzymał swoją biżuterię po rozwodzie, a ona zamierza stworzyć własną z rodzinnych pamiątek. Ze złota po babci powstanie obrączka, która będzie miała dla niej podwójny ładunek emocjonalny.

Jak przekonać najbliższych do swoich pomysłów? Jagna Niedzielska ma na to prostą receptę.

- Nie jest to problem, który tkwi w nas, ale często w naszej rodzinie - mówi. - Myślę, że czysta, serdeczna i szczera rozmowa zachęci ich do tego, żeby zmienili zdanie i weszli w weselny tryb zero waste - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Zobacz wideo: Jagna Niedzielska radzi, jak znaleźć suknię ślubną z drugiego obiegu

Dzień Dobry TVN

Czytaj też:

Piotr Kraśko wspomina swojego tatę-dziennikarza. "Raz w życiu rozmawialiśmy o sprawach zawodowych i to przez 30 sekund"

Kasia Kowalska świętuje urodziny syna. Ignacy jest już nastolatkiem

Justin Timberlake wspiera Britney Spears. "Kobieta nie powinna mieć zakazu decydowania o własnym ciele"

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości