Czego nie kupować w prezencie młodej parze? "Trzeba się dostosować do współczesności"

Prezent_1
Czym się kierować kupując prezent młodej parze?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ostatnio media obiegła informacja o prezencie ślubnym, jaki Adam Małysz wraz z żoną podarowali swojej córce. Rodzice panny młodej byli wyjątkowo hojni i wręczyli nowożeńcom talon na M1. O tym, czego nie dawać w prezencie ślubnym i jak uniknąć pustych kopert, w studio Dzień Dobry TVN opowiedziała– Irena Radomska-Kamińska, specjalistka z zakresu etykiety oraz savoir vivre’u.

Jakie ślubne prezenty są absolutnie zakazane?

Temat prezentów ślubnych wzbudza wiele emocji zarówno wśród darczyńców jak i obdarowywanych. Choć większość osób chce wypaść jak najlepiej i podarować młodej parze coś, co sprawi jej radość, efekt nie zawsze jest zadowalający. Co więcej, nie wszystko wypada dawać w prezencie ślubnym. Przykładem są dzieła sztuki.

Jeżeli chodzi o wszelkie ozdoby do mieszkania to może być kłopot. Nie do końca możemy znać potrzeby obu państwa młodych, bo jednej osobie może się podobać, a druga chciałaby urządzić swoje mieszkanie zupełnie inaczej – mówiła Irena Radomska-Kamińska.

Tego typu podarunek niesie za sobą także inne ryzyko. Może się okazać, że prezent nie przypadł do gustu, albo nowożeńcy nie mają miejsca na jego ekspozycję. - Gorzej by było, gdyby ten darczyńca nie zobaczył tej rzeźby w specjalnym miejscu, bo rzeźby są wymagające, potrzebują specjalnej przestrzeni – dodała Irena Radomska-Kamińska.

Wśród prezentów ślubnych, które kiedyś cieszyły się dużą popularnością są sprzęty AGD. Obecnie jednak dawanie państwu młodym takich podarunków nie jest najlepszym pomysłem. Dziś, znacznie częściej zwraca się uwagę na styl wnętrz, dlatego ważne jest, aby wszystkie elementy - łącznie ze sprzętem AGD - pasowały do siebie.

- Trzeba się dostosować do współczesności. Etykieta się oczywiście nie zmienia tak szybko, ale niektóre zachowania i przestrzenie do których należy obdarowanie prezentów na śluby i wesela muszą się zmienić - mówiła specjalistka z zakresu etykiety oraz savoir vivre’u.

Organizacja wesela – różnice finansowe

Innym problemem przy organizacji ślubu są również różnice finansowe między rodziną panny młodej i pana młodego. Biorąc pod uwagę, że to najczęściej rodzice narzeczonych płacą za organizację wesela, może to okazać się bardzo kłopotliwe dla obydwu stron.

- Tam gdzie jest to konieczne, trzeba porozmawiać. Jeżeli ustalamy warunki wesela i jedną stronę stać na wszystko, a drugą niekoniecznie, bo musiałaby się zapożyczyć, to trzeba się dostosować, żeby obie strony miały szansę zorganizowania tego wesela – mówiła Irena Radomska-Kamińska.

Prezenty dla pary młodej – jak uniknąć pustych kopert? 

Zgodnie z zasadami savoir vivre’u nie wypada wręczać państwu młodym podpisanych kopert. Zamiast tego warto włożyć do koperty karteczkę z życzeniami. Dzięki temu nowożeńcy będą wiedzieli kim byli darczyńcy, a przy okazji nie muszą martwić się, że dostaną puste koperty, albo co gorsza – z kawałkami gazet.

- W środku powinna się znaleźć karteczka z życzeniami ślubnymi. Nikt nie włoży karteczki bez pieniędzy z samymi życzeniami, czyli tam gdzie nie ma pieniędzy, to już wiadomo kto – dodała Irena Radomska-Kamińska.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości