Historia 99-letniej Pani Ewy, która została okradziona poruszyła ludzi. Dzięki ludziom dobrej woli udało się uzbierać Zebrano ponad 400 tys zł! W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy podinsp. Magdalenę Bieniak i Łukasza Salwarowski, redaktora naczelnego „Głosu Seniora”, z którymi porozmawialiśmy, na co powinni uważać starsi ludzie. Jak bronić się przed złodziejami?
Historia Pani Ewy poruszyła Polaków
W ubiegłym tygodniu Pani Ewa Bebek z Bialska-Białej została okradziona przez nieznanych sprawców. Młoda para weszła do jej mieszkania pod pretekstem poinformowania o planowanym remoncie. Zamiast remontować zamknęli staruszkę w łazience i splądrowali mieszkanie. Ich łupem padły oszczędności pani Ewy: 4 tysiące złotych.
Niestety przestępcy, którzy liczą na szybki i łatwy „łup", często obierają na swoje ofiary osoby w podeszłym wieku. Jest to spowodowane tym, że osoby starsze wykazują się dużą empatią w stosunku do drugiego człowieka i zbyt szybko im ufają.
Jak się bronić przed złodziejami?
W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym, jakie nowe wymyślne metody stosują złodzieje? Jak się przed nimi bronić?
Jak zaznacza Pan Łukasz, złodzieje są bardzo sprytni, podstępni i przebiegli.
Niestety przestępcy wyszukują co chwila nowych sposobów i nowych form. Cały czas musimy podążać za kreatywnością złodziei. "Na wnuczka", "ma prokuratora", "na CBŚ", "na gazownika", "na listonosza". Sposobów jest mnóstwo.
Jak dodała podinsp. Magdalena Bieniak, tylko w tym roku przestępstwo "na wnuczka" przyniosło straty 14 mln złotych! Zarejestrowano aż 290 przypadków.
Jedyne co możemy zrobić, to edukować seniorów o czyhających zagrożeniach. Jeżeli mamy wątpliwości, co to np. hydraulika, który chce nas odwiedzić, warto zadzwonić do firmy, którą dana osoba reprezentuje.
Zobacz też:
- Złodzieje nie mają wakacji. Jak zabezpieczyć przed nimi dom?
- Metody złodziei: "na butelkę", "na kuriera" i "na wróżbitę"
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Image Source