Co dwie godziny ginie auto! Jak zabezpieczyć się przed złodziejami samochodów?

Złodziej kradnie biały samochód
Fot. GettyImages / 400tmax

Na szczęście kradzieże samochodów nie zdarzają się codziennie, choć w ciągu roku znika ich około 15 tysięcy. Z roku na rok złodzieje wymyślają coraz to nowe techniki kradzieży. Warto wiedzieć, co robić, gdy ich łupem padnie nasze auto.

  • Jak się zachować tuż po kradzieży samochodu?
  • Jak uzyskać odszkodowanie z AC z tytułu kradzieży samochodu?
  • Czy kradzież auta zwalnia ze składek OC?
  • Zgłoszenie kradzieży samochodu – o czym warto pamiętać?
  • Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta?

Zobacz też: 

Rejestrujemy samochód – potrzebne dokumenty i formalności

Skradzione auto to dla niejednej osoby ogromna strata, a cała sytuacja może wywołać spory stres. Grunt to wiedzieć, jak się wówczas zachować.

Jak się zachować tuż po kradzieży samochodu?

Ze zgłoszeniem kradzieży samochodu nie należy zwlekać. Tuż po tym, jak zauważymy, że pojazd zniknął, trzeba zgłosić sprawę na policję. Można zacząć od zadzwonienia pod jeden z numerów alarmowych, czyli pod 997 lub 112. Wówczas oficer dyżurny przekaże tę informację patrolom, które być może jeszcze tego samego dnia namierzą auto. Podczas rozmowy, o ile to możliwe, warto opanować nerwy i podać funkcjonariuszowi następujące dane:

  • markę samochodu,
  • kolor samochodu,
  • znaki szczególne samochodu,
  • okoliczności kradzieży.

Następnie należy już czekać na wizytę patrolu. Policjanci po przyjechaniu na miejsce kradzieży auta sporządzą notatkę, a kolejne zeznania przyjdzie nam już złożyć w komisariacie. Tam z kolei trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości i dokumenty auta – i to wszystkie formalności. Po otrzymaniu dokumentów poświadczających kradzież auto można wyrejestrować.

Kradzież samochodu trzeba zgłosić także towarzystwu ubezpieczeniowemu, gdy już otrzyma się wspomniane oświadczenie o kradzieży. Jeżeli był to pojazd leasingowy, należy powiadomić również firmę leasingową.

Jak uzyskać odszkodowanie z AC z tytułu kradzieży samochodu?

Gdy kradzież auta zostanie już zgłoszona, towarzystwo ubezpieczeniowe rozpocznie dochodzenie. Wówczas ma miejsce spisanie raportu, a zajmuje się tym rzeczoznawca. Pojawia się u pokrzywdzonego w ciągu 7 dni i nierzadko współpracuje również z policją. Zadaniem rzeczoznawcy jest również skompletowanie dokumentów i rzeczy związanych z samochodem. Jednym z tych dokumentów jest poświadczenie o zakupie pojazdu.

Firma ubezpieczeniowa także przeprowadza różne czynności rutynowe i prowadzi własne dochodzenie, którego celem także jest odnalezienie skradzionego auta . Oznacza to, że może powołać świadków i zebrać od nich zeznania. Co więcej, może również zdobyć informacje na temat tego, jak auto było zabezpieczone, oraz dokonać oględzin miejsca, w którym zostało skradzione.

Według Kodeksu cywilnego AC powinno zostać wypłacone nie później niż po 30 dniach od otrzymania przez towarzystwo ubezpieczeniowe oświadczenia ze strony policji, że doszło do kradzieży auta .

Czy kradzież auta zwalnia ze składek OC?

Osoba, której skradziono auto, wciąż ma obowiązek uiszczenia składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu. A zostanie z niej zwolniona dopiero, gdy pojazd będzie wyrejestrowany – wcześniej jednak musi zostać złożone stosowne oświadczenie. Do oświadczenia trzeba także dołączyć dowód rejestracyjny samochodu i dokumenty potwierdzające, że nastąpiła kradzież. Dopiero wtedy pojazd zostanie wyrejestrowany, a jego właściciel będzie mógł zrezygnować z opłacania składek.

Zgłoszenie kradzieży samochodu – o czym warto pamiętać?

Składanie zeznań dotyczących kradzieży auta i wszystkie towarzyszące temu wydarzenia bywają stresujące . Z tych powodów kierowcy działają niekiedy nieco chaotycznie i np. wyrejestrowują pojazd w niewłaściwym wydziale komunikacji. Każdy, kto będzie musiał zgłosić kradzież pojazdu firmie ubezpieczeniowej, powinien wcześniej przeczytać umowę AC, którą wcześniej zawarł ze wspomnianą firmą. Szczególną uwagę należy zwrócić na ogólne warunki umowy, czyli OWU. Towarzystwa Ubezpieczeniowe w dowolny sposób ustalają warunki polisy. W OWU można znaleźć informacje na temat dokumentów, które trzeba przedstawić po zgłoszeniu kradzieży. Warto o tym pamiętać już na etapie zawierania umowy AC, aby uniknąć zaskoczenia, gdy wypłata odszkodowania zostanie odmówiona przez ubezpieczyciela.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta?

Pierwszym i najprostszym sposobem jest montaż alarmu. Tu jednak warto pójść krok dalej i zlecić wykonanie tego zadania firmie, która się w tym specjalizuje. Wielu złodziei bez problemu poradzi sobie z fabrycznym alarmem – urządzenie w tej wersji wcale nie utrudnia kradzieży samochodu . Przestępcy bowiem wiedzą, jak w alarmie z sieci dealerskiej ominąć immobilizer, poprzez odpowiednie połączenie kabli. Złodzieje największy problem mają z alarmami zakładanymi przez firmy specjalizujące się w tej dziedzinie.

Aby uniknąć kradzieży samochodu, można także zamontować blokadę skrzyni biegów lub wyłącznik pompy paliwowej. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów blokad skrzyni biegów, np. blokady elektromechaniczne czy mechaniczne – zewnętrzne lub wewnętrzne. Tu jednak warto wspomnieć, że najmniej skuteczne są blokady montowane na zewnątrz.

Równie przydatny, jak alarm czy blokada skrzyni, może okazać się system zabezpieczeń zawierający czujnik GPS. Co prawda nie uniemożliwi on kradzieży pojazdu, lecz gdy to nastąpi, pozwoli namierzyć auto. Należy jednak pamiętać, że za taki GPS trzeba płacić co miesiąc abonament.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości