Auto do ślubu powinno przede wszystkim wpisywać się w wizję ślubu i wesela, którą mają narzeczeni. Zawsze jednak pojawić się mogą wątpliwości dotyczące modelu samochodu, jego koloru i kosztów związanych z wynajęciem pojazdu . Jakie auto na ślub wybrać? Podpowiadamy.
Auto retro do ślubu
Spora część par młodych decyduje się na zabytkowy samochód , ponieważ takie auto jest ponadczasowe i pięknie wychodzi na zdjęciach. Możemy zdecydować się na takie marki, jak m.in: Rolls-Royce, Bentley lub Aston Martin. Auto ślubne powinno być także funkcjonalne, dlatego należy pamiętać o wielkości samochodu. Pojazdy z lat 20. i 30. XX wieku były zdecydowanie mniejsze, dlatego warto sprawdzić wymiary samochodu przed ostatecznym podjęciem decyzji. Problemy może także sprawić suknia panny młodej, a dokładniej krynoliny, welon i tiule, które zajmują dużo miejsca i krępują ruchy. Pamiętajmy także o tym, że zabytkowe samochody zwykle nie posiadają klimatyzacji, co może być sporym problemem w upalny dzień . Wybierając auto retro do ślubu, należy także przygotować tradycyjne przyjęcie weselne, aby wszystkie elementy łączyły się ze sobą idealnie. Para młoda może wybrać także wspaniałe modele samochodów z lat 50. i 60. XX wieku albo wypożyczyć auto rodem z PRL-u, które na pewno wzbudzi nostalgię wśród niektórych zaproszonych na wesele gości.
Auto ślubne w nowoczesnym stylu
Narzeczeni, którzy organizują nowoczesne wesele, mogą zdecydować się na wypożyczenie luksusowego samochodu takich marek, jak np. Porsche, Jaguar, Chrysler czy Maserati. Młode pary mogą także wybrać kabriolet w nowoczesnym stylu, zwłaszcza jeśli biorą ślub w lecie. Panna młoda powinna mieć jednak na uwadze swoją fryzurę, która może być poruszana przez wiatr w trakcie jazdy. Na weselach coraz częściej pojawiają się także drogie limuzyny , które kiedyś zarezerwowane były głównie na wieczory panieńskie lub kawalerskie.
Auto do ślubu: cena
Ceny samochodów ślubnych są zróżnicowane. Zależą od marki samochodu i czasu wypożyczenia auta. Niektóre pary chcą, aby samochód towarzyszył im przez cały dzień, natomiast inne uważają, że wystarczy wynająć auto na dwie lub trzy godziny. Zdecydowanie należy zawsze wziąć pewien zapas czasowy, na przykład ze względu na korki czy inne opóźnienia. Koszt usługi waha się od 200 złotych za godzinę do kilku tysięcy. Przedstawiamy przykładowe ceny samochodów do ślubu:
· Porsche, Maserati: około 1000 złotych za cztery godziny,
· Syrenka: około 400 złotych za cały dzień,
· Limuzyna: około 2000 złotych za godzinę.
Zazwyczaj, za całość usługi – w przypadku zwykłych samochodów, retro lub aut luksusowych – zapłacimy około 1000-1500 złotych, biorąc pod uwagę zapas czasowy, obsługę kierowcy oraz dekoracje i udogodnienia. Umowa najmu samochodu powinna być dokładnie sprawdzona i przemyślana. W takiej umowie muszą znaleźć się informacje dotyczące zadatku lub zaliczki, wysokości ceny usługi, wszystkich dodatków kosztów, a także dokładny termin oraz czas zlecenia.
Co wziąć pod uwagę przy wynajmowaniu auta na ślub?
Zdecydowanie młoda para powinna pamiętać o dystansie, który ma do pokonania . Zdarza się, że młodzi przyjeżdżają do kościoła osobno, ponieważ wejście panny młodej z ojcem do kościoła lub urzędu stanu cywilnego jest bardzo efektowne. Inne pary razem jadą do kościoła, a potem również wspólnie na salę weselną. Jeśli odległości są niewielkie, to narzeczeni mogą wybrać mniejszy samochód na krótszy okres czasu. Niektóre firmy w cenie mają już szofera, a także specjalną tablicę rejestracyjną i szampana dla nowożeńców. Czasem w usługę nie wliczone są kilometry ani czas, tylko samo wynajęcie auta. Wszystko należy dokładnie sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli para decyduje się także na sesję zdjęciową z samochodem, to powinna liczyć łącznie co najmniej 6 godzin na dojazdy oraz fotografowanie. Zawsze warto wziąć pod uwagę zapas czasowy, aby dzień ślubu nie wiązał się z niepotrzebnym stresem.
Czym pojechać do ślubu? – alternatywne rozwiązania
Pary, które nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na auto do ślubu, często mogą liczyć na życzliwość rodziny, na przykład rodziców czy krewnych, którzy zawiozą młodych na ślub i wesele. Jest to rozwiązanie najtańsze, chociaż może postawić osobę z rodziny w niekomfortowej sytuacji (ze względu na niemożność spożycia alkoholu i konieczność odpowiedniego zadbania o pojazd). Para młoda może także pojechać taksówką, jednak w takim wypadku należy mieć ustalone dokładnie wszystkie szczegóły, a zwłaszcza porę przyjazdu kierowcy.
Oczywiście młodzi mogą także wybrać karetę lub dorożkę, jednak koszt wzrasta tu do kilku tysięcy, a gwarancja pogody nie jest wliczona w cenę. Wynajem samochodu zabytkowego lub nowoczesnego to bardzo dobry pomysł, jednak każda para powinna wybrać auto do ślubu, które jest spełnieniem jej marzeń i wpasowuje się w budżet, a także styl całego ślubu i wesela.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN