Pocałunek to nie tylko sposób na wyrażenie emocji i podkreślenie intymności relacji. Zdarza się, że całują się nawet osoby nieznajome. W niektórych krajach pocałunek na powitanie to oznaka dobrego wychowania, w innych dowolny fizyczny kontakt może być potraktowany jako brak szacunku dla drugiej osoby. W Polsce zazwyczaj całują się tylko osoby, które dobrze się znają. Mogą to być zakochani, przyjaciele, a także osoby spokrewnione. Co oznaczają różne typy pocałunków? Kiedy i co warto okazywać w ten sposób? Poznaj wszystkie podstawowe rodzaje pocałunków .
Rodzaje pocałunków i ich znaczenie
Pocałunki można podzielić na trzy podstawowe grupy:
- pocałunki między członkami rodziny,
- przyjacielskie pocałunki,
- namiętne, romantyczne pocałunki.
Wiedząc, jakie są rodzaje pocałunków i znając ich znaczenie, będziesz w stanie dostosować je do okoliczności i postępować zgodnie z zasadami savoir-vivre’u.
Rodzaje pocałunków między członkami rodziny
Pocałunek w rękę
Ten typ pocałunków stosowany jest obecnie dosyć rzadko i raczej tylko wśród starszego pokolenia. Mężczyźni, całując kobiety w rękę, okazują im w ten sposób szacunek oraz zainteresowanie. Może być stosowany zarówno jako powitanie dobrze znanej osoby, a także jako sposób na zawarcie nowej znajomości. Ze względu na to, iż taki pocałunek jest praktykowany przez mężczyzn w dojrzałym, a nawet podeszłym wieku, młodzi panowie nie powinni wykorzystywać go podczas poznawania nowych osób , ponieważ może to zostać źle odebrane.
Pocałunek w czoło
To jeden z tych pocałunków, które bardzo często pojawiają się w różnych relacjach rodzinnych, ale przede wszystkim w kontaktach między dziećmi a rodzicami. Pocałunek w czoło istnieje także pod nazwą matczynego pocałunku, gdyż jest to sposób na wyrażenie troski o drugą osobę.
Pocałunek europejski
W ten sposób nazywa się pocałunki, które najczęściej stosuje się podczas spotkań rodzinnych. Polega on na jednokrotnym pocałowaniu kogoś w prawy policzek lub na muśnięciu obu policzków. W ten sposób można przywitać się z dalszymi krewnymi, a także z dobrymi znajomymi rodziny, z którymi dzieli nas duża różnica wieku . Jego modyfikacją jest złożenie trzech pocałunków – dwóch na prawym policzku i jednego na lewym. Jest to najbardziej oficjalna i najpopularniejsza wersja pocałunku wykorzystywanego w Polsce w relacjach rodzinnych.
Przyjacielskie pocałunki
Przyjaźń można wyrażać nie tylko słowami czy przytuleniem. Istnieją dwa podstawowe rodzaje pocałunków między przyjaciółmi, które mogą posłużyć także w roli przywitania. Wszystkie rodzaje pocałunków przyjacielskich można potraktować także jako alternatywę dla typowych pocałunków między członkami rodziny. W tym przypadku sprawdzą się one jednak tylko wśród osób, które są ze sobą naprawdę blisko.
Pocałunek w policzek
To najbardziej uniwersalna metoda witania się ze swoimi przyjaciółmi, stosowana na całym świecie. Najczęściej całuje się prawy policzek. Taki sposób świetnie sprawdza się także w przypadku par, które dopiero zaczynają się spotykać i nie chcą jeszcze decydować się na bardziej namiętny sposób okazywania sobie uczuć. Pocałunek w policzek jest wyrazem wzajemnej sympatii i podkreślenia bliskiej więzi między przyjaciółmi.
Pocałunek „w powietrze”
Ten typ pocałunku nie wymaga żadnego kontaktu fizycznego. Wystarczy musnąć palce, skierować dłoń w stronę osoby, dla której przeznaczony jest powietrzny pocałunek i udawać, że zdmuchujemy go z ręki. Inną wersją jest po prostu cmoknięcie powietrza.
Romantyczne pocałunki dla zakochanych
Suchy pocałunek
To najdelikatniejsza forma pocałunku, polegająca na wzajemnym muskaniu się wargami. Zazwyczaj jest ona wstępem do pocałunku z języczkiem.
>>> Zobacz: Jak ubrać się na pierwszą randkę?
Pocałunek amerykański
Ten rodzaj pocałunku polega na ssaniu wargi partnera. Mężczyzna pieści górną wargę kobiety, a ona ssie jego dolną.
Pocałunek z języczkiem
Istnieją dwa rodzaje pocałunków z języczkiem – podstawowy, francuski oraz pocałunek głęboki.
- Pocałunek francuski to klasyczny sposób całowania się wśród par. Wargi obu partnerów są lekko rozchylone, każdy z nich wsuwa delikatnie swój język w usta drugiej połówki i wykonuje okrężne ruchy. To jedna z najbardziej podniecających form całowania się, która powoduje powstawanie napięcia erotycznego między kobietą i mężczyzną.
- Pocałunek głęboki jest zaawansowaną wersją pocałunku francuskiego. Oprócz namiętnego penetrowania wnętrza ust, partnerzy ssą nawzajem swoje języki. Ze względu na wiele zakończeń nerwowych obecnych na koniuszku języka, dla zakochanych jest to niezwykle przyjemny pocałunek , które nierzadko bywa wstępem do czegoś więcej.
>>> Zobacz też:
- Całowanie po szyi - ważny element gry wstępnej
- Jak się całować? Najlepsze sposoby na całowanie z partnerem
- Światowy dzień pocałunku – jaką ma historię i kiedy wypada?