Pourlopowy blues, czyli trudne powroty do pracy. "Jest naturalny". Kiedy mija?

Jak wrócić do pracy po urlopie?
Jak wrócić do pracy po urlopie i nie zwariować?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Urlop, to czas, na który czekamy przez cały rok, chcemy wypocząć i beztrosko spędzić wolne chwile. Jednak, kiedy przychodzi jego koniec, wielu z nas odczuwa strach i niechęć w związku z powrotem do pracy. Skąd biorą się te lęki? Czym jest depresja pourlopowa? Ile czasu potrzebujemy, żeby naprawdę wypocząć? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to Natalia Bogdan, ekspertka rynku pracy.

Urlop - ile powinien trwać?

Często kilka dni, na które decydujemy się opuścić naszą codzienność, nie wystarczają, żeby prawdziwie odpocząć. Na jak długo zatem wybrać się na urlop?

- Idealny czas to dwa tygodnie, badania pokazują, że 8-10 dni potrzebujemy, żeby się zregenerować. Dwa tygodnie to czas, kiedy wraca do nas niedosyt pracy i zaczynamy myśleć o powrocie. Warto też nie przedłużać urlopu. Więcej niż dwa tygodnie to czas, po którym trudno będzie wrócić - wyjaśniała Natalia Bogdan, ekspertka rynku pracy. - Wracają obowiązki, stres, zmartwienia, pośpiech - dodała.

Jak wrócić do pracy po urlopie?

Jak tłumaczyła nasza gościni, na urlopie zwykle nie dochodzi do nas, co się dzieje w pracy, uwalniamy się na chwilę od problemów z klientami, projektami czy w zespole. Możemy się skupić na sobie, swoich bliskich, wyspać się i wyłączyć głowę. Powrót do pracy oznacza ponowną konfrontację z obowiązkami, często także z pourlopowymi zaległościami, co może wywołać uczucie przytłoczenia, smutku, a nawet lęku. 

- Pourlopowy blues jest naturalny, mija po tygodniu zazwyczaj. Musimy wrócić w dawne tryby. Na urlopie często piętrzą nam się nieodebrane maile, nierzadko dzieje się coś nowego w firmie, więc bywamy podwójnie przytłoczeni - wskazywała Natalia Bogdan.

- Warto zaakceptować, że to, co czujemy, jest naturalne, że prawdopodobnie każdy odczuwa podobne rzeczy. Warto spokojnie wchodzić w rytm pracy i zająć się tym, co musimy. Rozłóżmy to na dni, spiszmy od myślników na kartce, co trzeba zrobić - radziła ekspertka. .

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości