Jeśli przydarzyły się plamy z rdzy na ubraniu wykonanym z bardzo delikatnej tkaniny, np. jedwabiu, satyny, wełny, lepiej nie eksperymentować. Odzież warto oddać do profesjonalnego czyszczenia. Koszule, bluzki czy spodnie można spróbować oczyścić samodzielnie.
Plamy z rdzy - czego nie robić?
W pierwszym odruchu zabrudzoną rzecz wrzuca się do pralki i nastawia na program do mocno zabrudzonych rzeczy, który trwa długo i przebiega w dość wysokiej temperaturze. To jednak idealny sposób na utrwalenie plam (podobnie zresztą jak uprasowanie zaplamionego ubrania). Po takim praniu usuwanie plam z rdzy jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.
Porządki domowe
Niespecjalnie pomaga też spłukiwanie plamy z rdzy wodą. To działa w przypadku śladów z czerwonego wina lub krwi, niestety rdzy nie da się w ten sposób wypłukać, a wręcz można pogorszyć sprawę, bo plama może się rozpłynąć po większym obszarze.
Jak wywabić plamy z rdzy?
Czym usunąć plamy z rdzy na ubraniach? Sprzymierzeńcem będą domowe środki, które mają właściwości wybielające. Należą do nich np. sok z cytryny, soda oczyszczona, ocet spirytusowy, woda utleniona. Trzy pierwsze są odpowiedzią na pytanie, jak usunąć plamy z rdzy na kolorowych ubraniach. Wodę utlenioną stosuje się raczej do wywabiania plamy z rdzy na białym materiale. Do bawełny i mocnych płócien można też zastosować kąpiel z wybielaczem. Niektórzy wręcz zalecają przetarcie plamy płynem do czyszczenia toalet, ale to dość drastyczna metoda, która może okazać się niszcząca nawet dla mocnych tkanin. Jak wywabić plamę z rdzy domowymi środkami? Najlepiej przecierać zaplamione miejsce ściereczką zamoczoną w roztworze sody oczyszczonej (3 łyżki na szklankę wody) z sokiem z cytryny (lub rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym - w proporcji 1 łyżka na szklankę wody). Proszek do pieczenia również działa jak odplamiacz do rdzy, pod warunkiem jednak, że ślady są świeże. Naciera się nim zabrudzone miejsce, uprzednio zwilżone wodą, a potem pierze ubranie w pralce, ustawiając program dostosowany do rodzaju tkaniny. Można też przed praniem namoczyć odzież w occie (nie miesza się go z sodą). Jeśli plama jest już stara, można spróbować wywabić ją w kąpieli z 10-procentowego roztworu kwasu szczawiowego. W następnej kolejności ubranie moczy się w ciepłej wodzie z dodatkiem amoniaku, po czym płucze w chłodnej wodzie i pierze w pralce.
Jak usunąć plamy z rdzy na białym ubraniu?
Plama z rdzy na białej bluzce, koszuli czy spodniach przydarzyła się chyba każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi przy samochodzie albo wyprawa do parku i moment wytchnienia na ławce. Czasem rdzawe zacieki pojawiają się po wyjęciu ubrań z pralki. Niestety, wywabienie plam z białej tkaniny tak, by nie pozostały ślady, jest trudne. Są co prawda domowe sposoby, ale jednorazowe odplamianie może nie wystarczyć. Ważne też, by podczas odplamiania nie "rozsmarować" plamy na większej powierzchni.
Płynów należy używać ostrożnie, plamy z rdzy na białej koszuli lepiej wywabić środkiem o gęstej konsystencji, na przykład papką z mieszanki soli i soku z cytryny. Trzeba delikatnie nałożyć ją na zaplamione miejsca, zostawić na godzinę, najlepiej wynosząc ubranie na dwór, jeśli dzień jest słoneczny, albo umieszczając je w nasłonecznionym miejscu w mieszkaniu. Po tym czasie papkę trzeba usunąć i sprawdzić, czy plamy z rdzy są nadal widoczne. Jeśli tak, całą procedurę należy powtórzyć jeszcze raz. Na końcu trzeba uprać ubranie w pralce w możliwie niskiej temperaturze.
Jak usunąć plamy z rdzy na jeansach?
Plamy z rdzy na spodniach jeansowych często pojawiają się "samoistnie" - gdy rdzewieją napy nabite przy kieszeniach. Problem więc nie tylko istnieje, ale wręcz nawraca. Wydawać by się mogło, że na tak mocnym materiale można zastosować radykalne metody (np. wspomniany już płyn do toalet czy wybielacz). Tymczasem jeans jest co prawda mocny, ale za to kolor może po takim zabiegu puścić (dotyczy to zresztą większości kolorowych tkanin) i zamiast rdzawej plamy na spodniach pojawią się zacieki.
Czym usunąć plamy z rdzy z jeansów? Warto sięgnąć po sok z cytryny lub roztwór kwasku cytrynowego i nasączyć nim plamę, następnie poddać zaplamione miejsce kąpieli w strumieniu pary wodnej, np. nad garnkiem. Kolejny krok to osuszenie plamy za pomocą ręcznika papierowego lub gąbki. Aby plamy z rdzy nie pojawiały się w przyszłości, warto dokładnie oczyścić napy, metalowe guziki i suwaki (np. zeskrobać rdzę, przetrzeć metal wacikiem nasączonym WD-40). Na koniec spodnie można normalnie wyprać.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Domowe sposoby na odstraszanie komarów. Jak załagodzić ich ukąszenia?
- Folia aluminiowa nie tylko w kuchni? Owiń nią stopy, a zobaczysz efekty
- Czym zastąpić cukier w przetworach? Lista najlepszych zamienników
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: RoniMeshulamAbramovitz/Getty Images