Porady

Domowe sposoby na odstraszanie komarów. Jak załagodzić ich ukąszenia?

Porady

Aktualizacja:
Komar na skórze

Podobno gryzą tylko te osoby, które mają słodką krew. Teorii na temat ugryzień komarów jest całe mnóstwo. Producenci wychodzą naprzeciw nim, proponując coraz skuteczniejsze i doskonalsze środki odstraszające komary. Warto jednak wiedzieć, jak domowymi sposobami chronić się przed swędzącymi i bolesnymi ugryzieniami. Sprawdź, co odstrasza komary. Jakiego zapachu nie tolerują?

Wraz z nadejściem ciepłych miesięcy oprócz przyjemnego słońca pojawia się mniej przyjemny aspekt lata, a mianowicie ugryzienia owadów. Najbardziej dokuczliwe są ukąszenia komarów, które objawiają się miejscową opuchlizną i uporczywym świądem. Szczególnie narażone na nie są osoby przebywające na wsi, nad jeziorem, w lasach, ogrodach i górach.

W przypadku wypadów na łono natury warto zabezpieczyć się przed ugryzieniem, sięgając po skuteczne sposoby na komary. Na pytanie, czym odstraszyć komary, pojawia się odpowiedź: środkami chemicznymi lub domowymi sposobami. O ile te pierwsze są skuteczne, choć nie powinny być stosowane w nadmiarze i przez dzieci, to warto wiedzieć, które produkty dostępne w każdej kuchni mogą pomóc.

Światowy Dzień Komara

Światowy Dzień Komara obchodzony jest 20 sierpnia. Ustanowiony został na cześć odkrycia Ronalda Rossa, który w 1897 roku odkrył związek między komarami a przenoszeniem malarii. Dzięki temu odkryciu zmieniono nie tylko sposób leczenia choroby, ale także zwiększyła się rola profilaktyki.

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Domowe sposoby na odstraszanie komarów

Skutecznym sposobem na odstraszenie komarów jest sięgnięcie po zapach, który je drażni. Pomocne będą olejki eteryczne, ekstrakty ziołowe, wody zapachowe z wyciągiem z lawendy lub cytryny. Komary lubią owocowe oraz słodkie zapachy i to do nich lgną w pierwszej kolejności, dlatego szczególnie wieczorem warto zrezygnować z perfum o zapachach soczystych owoców.

Naturalnymi odstraszaczami komarów są olejki: cytrynowy lub z trawy cytrynowej oraz goździkowy. To właśnie po nie warto sięgać przed wieczornym wyjściem. Ich działanie zauważalne jest nawet po rozcieńczeniu z wodą. Olejki eteryczne można zakupić w aptece lub sklepach z kosmetykami naturalnymi.

Domowy spray do odstraszania komarów można również przygotować samodzielnie w domu. Do jego wykonania potrzebny jest olej bazowy (słonecznikowy, winogronowy, oliwa z oliwek), do którego należy dodać po kilka kropel olejków eterycznych, których nie lubią komary (goździkowy, z mięty pieprzowej, rozmarynowy). Tak przygotowaną mieszankę trzeba przelać do szklanej butelki z dozownikiem i przechowywać w lodówce. To idealny naturalny odstraszacz komarów dla kobiet w ciąży i dzieci, a także osób, które mają problemy skórne. Można również sięgnąć do ziół odstraszających komary i przygotowane z nich wywary (z mięty, lawendy, bazylii) połączyć z wodą, przelać do butelki ze spryskiwaczem i traktować jako odświeżacz powietrza, który dodatkowo działa jak naturalny odstraszacz na komary.

Co odstrasza komary w ogrodzie?

Pozbycie się komarów z balkonu lub ogrodu jest o tyle prostsze, że z łatwością można użyć roślin odstraszających komary. Pięknie zaaranżowana dekoracja roślinna zadziała odpychająco na tych nieproszonych gości, zapewniając domownikom spokój i możliwość spędzania wieczorów na świeżym powietrzu. Do stworzenia prywatnej ogrodowej przestrzeni warto użyć lawendy. To zdecydowanie najbardziej skuteczne kwiaty odstraszające komary. Ich zapach działa na owady już z pewnej odległości, sprawiając, że teren, na którym rosną, jest omijany przez komary szerokim łukiem. Obok nich do aranżacji można również wprowadzić powojniki, które chronią także przed innymi owadami oraz kleszczami.

Skuteczna jest również popularna pelargonia czy liście pomidorów. Oryginalnym, ale też skutecznym sposobem jest położenie na talerzyku posiekanej cebuli i czosnku. Wydzielane przez nie olejki działają drażniąco na komary, skutecznie je odstraszając. W podręcznym ogródku warto również mieć zioła odstraszające komary. Najskuteczniejsza jest bazylia, której te owady unikają jak ognia.

Odstraszanie komarów - jak załagodzić ich ukąszenia?

Większości ugryzień po komarach towarzyszy jedynie świąd, który mija zwykle po kilku dniach. Jednak w niektórych przypadkach miejsce po ukąszeniu komara wyraźnie puchnie, jest zaczerwienione i ciepłe w dotyku, a często również bolesne.

Warto wówczas sięgnąć po sprawdzone metody niwelowania nieprzyjemnych dolegliwości:

  • Miejsce ugryzienia obłóż zimnym kompresem.
  • Posmaruj je sokiem z cytryny (ponadto cytryna działa jak naturalny odstraszacz komarów).
  • Do przemywania możesz użyć mieszanki octu i mięty lub olejku eukaliptusowego.
  • Skuteczne są także okłady z cebuli (pokrojona świeża cebula nie tylko złagodzi objawy, ale również odstraszy komary).
  • Przyjmij witaminę B6 i wapno.

Wbrew powszechnej opinii, że komary przyciąga tzw. słodka krew, rzeczywistość jest trochę inna. Na komary stymulująco działa pot i stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez ludzi powietrzu. Dodatkowo na ugryzienia narażone są szczególnie kobiety w okresie owulacji i mężczyźni w fazie dojrzewania.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Frederic Labaune/Getty Images

Pozostałe wiadomości