Porady

Świece, olejki, spirala, czyli skuteczne metody na komary. Ekspert wskazał, które z nich mogą być toksyczne dla ludzi

Porady

Autor:
Berenika
Olesińska
Meszki i komary w natarciu! Jak się chronić?
Meszki i komary w natarciu! Jak się chronić?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza sprzyjają rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się komarów. Jak ochronić się przed ukłuciem owada i w następstwie przed ewentualnymi chorobami? O skutecznym odstraszaniu insektów za pomocą olejków zapachowych mówi się od lat. Etymolog dr Aleksandra Gliniewicz ostrzega jednak, że środki te mogą być trujące dla ludzi.

Komary nadciągają. Skuteczne sposoby na odstraszenie owadów

Gościem w Dzień Dobry TVN była etymolog dr Aleksandra Gliniewicz, która czerpie wiedzę nie tylko z książek, lecz także z własnych obserwacji. Podczas spaceru w Lesie Kabackim ekspertka zauważyła już wzmożoną aktywność komarów. Jak twierdzi, to, w jakiej liczbie i kiedy pojawią się w danym miejscu, zależy głównie od regionu i wilgotności powietrza.

- Komary mogą także pojawiać się po jakichś zalewach, po powodziach, ale to są zupełnie inne gatunki. Do czerwca, lipca są w różnym natężeniu - wyjaśnia specjalistka.

Zdaniem dr Aleksandry Gliniewicz najskuteczniejszym sposobem na ochronienie się przed niepożądanymi ukłuciami owadów byłaby domowa izolacja. Nikt jednak nie zamierza spędzać letnich dni w zamknięciu. Warto więc chociaż zabezpieczyć pomieszczenia, w których najczęściej przebywamy, montując na oknach siatki oraz gasząc światło podczas wieczornych posiadówek na balkonie lub tarasie.

Poza mieszkaniem można zastosować nieco bardziej restrykcyjne środki odstraszające insekty. - Typu spirala, typu świece zapachowe. One działają na niezbyt duże odległości, ale są skuteczne - wymienia specjalistka.

Czym jest wspomniana spirala? - To jest po prostu środek owadobójczy i odstraszający, właściwie zabijający komary. Insektycyd, który jest połączony z substancjami palnymi, w związku z tym zapalamy tę spiralę, ona się żarzy i opary tego środka owadobójczego otaczają miejsce, w którym siedzimy. Stężenia są oczywiście tak dobrane, że nie są szkodliwe dla nas - wyjaśnia etymolog.

Inną metodą jest korzystanie z preparatów do ciała. Zazwyczaj oferowane są one w formie sprayu. - Na każdym repelencie jest napisany czas działania. W zależności od stężenia substancji aktywnej, która jest odstraszająca. Musimy wziąć, przeczytać etykietę i zastanowić się, ile czasu będziemy na zewnątrz - mówi dr Gliniewicz.

Podobne działanie mają wszelkie rośliny i zioła, takie jak np. geranium, pelargonie lub tzw. komarzyca. Zasadzone w pobliżu zabijają ludzki zapach i tym samym ograniczają aktywność komarów.

Olejki zapachowe na odstraszenie komarów. Czy są bezpieczne dla ludzi?

Systematyczne używanie aromatycznych olejków zapachowych uznawane jest za jeden ze skuteczniejszych sposobów na odstraszenie insektów. Do zwalczania komarów zazwyczaj wykorzystuje się olejki:

  • anyżkowy;
  • eukaliptusowy;
  • z mięty polnej;
  • goździkowy;
  • lawendowy;
  • z kwiatów pomarańczy;
  • bergamotowy.

Dr Aleksandra Gliniewicz ostrzega jednak, by być ostrożnym w nadmiernym stosowaniu tego typu substancji, bowiem mogą być one niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

- Olejki są skuteczne, ale nie w takim stopniu jak środki owadobójcze. Musimy pamiętać też o tym, że olejki w dużym stężeniu mogą być uczulające i wręcz toksyczne. Nie można wziąć takiej buteleczki, nakropić na siebie i się posmarować. Absolutnie nie - uświadamia w Dzień Dobry TVN.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości