Kleszcz gołębi, czyli obrzeżek. Może przenosić boreliozę. Jak się przed nim chronić?

Gołębie w parku
Kleszcz gołębi, czyli obrzeżek. Może przenosić boreliozę. Jak się przed nim chronić?
Źródło: Catherine Falls Commercial/Getty Images
Kleszcz gołębi to inaczej obrzeżek. Może być równie niebezpieczny co zwykły kleszcz. Ostrzega przed nim nawet Sanepid. Sprawdź, w jaki sposób można się przed nim chronić i co może powodować jego ugryzienie. 

Kleszcz gołębi - co to?

Kleszcz gołębi to obrzeżek gołębień, nazywany również obrzeżkiem gołębim. Zaliczany jest do gatunku zbiorowego kleszcza miękkiego. Podobnie, jak zwykłe kleszcze, mogą przenosić choroby, a ich ukąszenie jest bolesne i powoduje długotrwały świąd.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Z wyglądu przypominają kleszcza - mają niewielkie ciało (4-10 mm), przy czym samce są mniejsze, w kolorze szarym lub szarobrązowym. Mają jajowaty kształt ze zwężoną przednią stroną. Dorosłe osobniki kleszcza gołębiego mogą przeżyć bez pożywienia nawet 5 lat i są odporne na niskie temperatury.

Kleszcz gołębi - czy jest groźny?

Kleszcz gołębi jest groźny. Podobnie do zwykłego, może przenosić różne choroby, w tym krętka boreliozy. Ponadto, można się od niego zarazić gorączką Q, paraduru gołębim oraz piroplazmozą ptasią. Przenoszony przez nie wirus odkleszczowego zapalenia mózgu może w nich przeżyć przez 450 dni. Ich ukąszenia mogą powodować powstawanie alergii oraz astmy.

Najniebezpieczniejsze osobniki to te, które nie mają dostępu do żywiciela - gołębia. Głodne mogą atakować innych potencjalnych żywicieli, w tym człowieka. Dlatego w miejscach, gdzie przebywały gołębie, trzeba stosować specjalne środki ostrożności.

Sanepid ostrzega przed kleszczem gołębim

Sanepid w Rybniku ostrzega przed kleszczem gołębim, który może przenosić boreliozę. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prosi o zabezpieczanie budynków przed dostępem do gołębi oraz prawidłowym oczyszczaniem ich odchodów i innych pozostałości. 

Jak chronić się przed gołębimi kleszczami

Obrzeżki można odstraszać przy użyciu środków zawierających DEET (powszechnie stosowana substancja do odstraszania owadów) lub permetrynę (związek trujący na insekty). Poza tym należy regularnie czyścić miejsca, w których przebywały gołębie. Odpowiednio utylizować ich odchody, pióra, resztki gniazd itd. Po usunięciu gołębi z danego miejsca powinno się przeprowadzać kilkukrotne opryski środkami trującymi na obrzeżki. W mieszkaniach zlokalizowanych blisko siedlisk gołębi powinno się ustawiać specjalne lepy na te insekty. 

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana