Lśniąco białe trampki to element garderoby dobry zarówno na wakacyjny wypad, jak i do biura czy na wyjście do kawiarni lub restauracji. Pod warunkiem jednak, że są one rzeczywiście czyste i białe (może jedynie na wakacjach nie jest to aż tak istotne). Tymczasem zarówno białe płótno, jak i guma użyta do produkcji trampek, nie są plamoodporne. Jak wyczyścić białe trampki?
Jak wyczyścić białe trampki z materiału?
Jak wyczyścić białe trampki z materiału, na których widać już ślady użytkowania? Wydawać by się mogło, że najprostszą metodą jest wrzucenie obuwia do pralki. Tymczasem ten sposób może i jest skuteczny, ale z pewnością niezbyt łagodny dla butów. Jeśli nie są zbyt starannie wykonane, z pralki można wyjąć je co prawda czyste, ale za to porozklejane. Jeżeli mimo wszystko wypranie butów wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, buty trzeba włożyć do bębna w specjalnej siatce do prania, zamykanej tak, by z niej nie wypadły. Po drugie, nie wolno prać samych butów, trzeba do nich dorzucić kilka innych rzeczy, np. ścierki, aby trampki nie uszkodziły bębna. Po trzecie, należy użyć niewielkiej ilości proszku i nie dodawać do prania wybielaczy – pod ich wpływem trampki mogą zżółknąć. Po czwarte, buty należy prać w niskiej temperaturze i bez wirowania. Do suszenia najlepiej wybrać miejsce przewiewne, ale nie bezpośrednio na słońcu. Aby buty się nie zniekształciły, warto wypełnić ich wnętrze papierem, np. gazetami.
W ten sposób można wyczyścić białe trampki, które zostały mocno zabrudzone lub przepocone wewnątrz. Jeśli jednak plamy są niewielkie, lepiej usunąć je ręcznie.
Jak wyczyścić białe trampki domowym sposobem?
Jest wiele metod czyszczenia zarówno materiału, jak i gumowej podeszwy trampek. Jak wyczyścić białe trampki domowym sposobem? Najprostsza opcja to ręczne pranie w letniej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Butów jednak nie powinno się całkiem zanurzać, a tylko zwilżać wodą i szorować szczotką. Sodę można też zastosować do usunięcia szarych smug z białych trampek – wystarczy rozpuścić kilka łyżek w niewielkiej ilości wody, roztworem nasączyć szmatkę i delikatnie przetrzeć buty.
Jeśli chce się tylko nieco odświeżyć płótno i gumę, wystarczy przetrzeć trampki ściereczką nasączoną wodą z kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny (dwie łyżki na szklankę).
Inny sposób to zastosowanie mieszanki sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Nanosi się ją na tkaninę, zostawia na kilkanaście minut, a potem szoruje zwilżoną szczoteczką do zębów. Powstałą pianę należy zebrać ręcznikiem papierowym i przetrzeć buty mokrą ścierką.
Jak wyczyścić białe trampki inną metodą? Znanym i popularnym środkiem do czyszczenia białych butów jest pasta do zębów, szczególnie ta o działaniu wybielającym. Skutecznie usuwa zabrudzenia i przywraca biel zarówno gumowej podeszwie, jak i materiałowym częściom buta (a także sznurowadłom).
Jak wyczyścić białe trampki ze skóry?
Białych butów ze skóry oczywiście nie można prać w pralce ani namaczać. Jak wyczyścić białe trampki wykonane z tego materiału? Zabrudzenia usuwa się, zmywając je delikatnie wodą z mydłem. Do zabezpieczenia i przywrócenia koloru mogą posłużyć specjalne kremy barwiące, które natłuszczają skórę, chroniąc ją przed ponownym poplamieniem i trwałym zabrudzeniem. Jeśli skazy na białych butach to nie tyle brud, ile zadrapania, można je zamaskować specjalnym markerem (do kupienia w sklepach obuwniczych i sportowych).
Choć do czyszczenia trampek z tkaniny lepiej nie używać octu (jeśli nie chce się ich potem prać w pralce, bo jego ostry zapach jest trudny do usunięcia), nie ma przeszkód, by stosować go do usuwania plam z butów skórzanych. Najlepiej delikatnie przecierać je zwilżoną w occie szmatką, a po wyczyszczeniu plam jeszcze raz przetrzeć, tym razem ściereczką zmoczoną w czystej wodzie.
Jak wyczyścić białe trampki z trudnych plam?
Trudne do usunięcia plamy, np. z trawy, smarów czy smoły, można natomiast usunąć przy pomocy popularnie stosowanej benzyny ekstrakcyjnej lub mniej znanego alkoholu izopropylowego. Co ciekawe, można go stosować zarówno do gumowych, jak i do materiałowych części butów, bo jest obojętny chemicznie i nie reaguje ani z płótnem, ani z tworzywami sztucznymi. Izopropanol jest dostępny i tani, można go kupić m.in. przez Internet (środek ten używany jest w elektronice, elektrotechnice, optyce czy mechanice precyzyjnej).
Zobacz wideo: Sposoby Uli Chincz na śnieżnobiałe tenisówki
Zobacz także:
- Jak składać ręczniki? To nagranie jest hitem sieci
- Urządził mieszkanie rzeczami ze śmietnika. Radzi, jak szukać perełek z czasów PRL-u
- Jak się ubrać na wesele, by wyglądać modnie i stylowo? "Odchodzi się od bardzo eleganckich kreacji"
- Ula Chincz radzi, jak czyścić białe buty. "Woda utleniona działa wybielająco"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Irina Shatilova/Getty Images