Jak uratować przypalone jedzenie?
Jedna z najważniejszych zasad w odratowywaniu przypalonego jedzenia głosi - żadnego mieszania! Jeśli to zrobimy, rozprowadzimy przypalony fragment po całej potrawie i wtedy już do niczego się ona nie nadaje.
Przepisy Andrzeja Polana
Aby dać drugą szansę przypalonej potrawie, należy delikatnie górną, nieprzypaloną część przełożyć do innego garnka. Innym sposobem jest szybkie schłodzenie garnka z takim "uszkodzonym" daniem. Należy wstawić go do większego naczynia lub zlewu wypełnionego lodowatą wodą. Wtedy istnieje szansa, że uda nam się odzyskać znacznie większą część potrawy bez aromatu i posmaku spalenizny.
Jak uratować przypalone ciasto?
Nie tylko gotować i smażyć można za długo. Pieczenia też to dotyczy. Jeżeli przypaliliśmy ciasto, najczęściej jest to biszkopt - należy usunąć jego przypaloną część. Najlepiej ściąć ją długim, ostrym nożem. Można również zeskrobać takim z ząbkami. Polecana jest też tarka o małych oczkach. Powierzchnię, która została poddana takim zabiegom, można przykryć kremem, dżemem, polewą, itd.
Jak uratować przypaloną zupę lub sos?
W tych przypadkach również warto zawalczyć, zamiast wszystko wylać. Zapach i aromat spalenizny można usunąć z zupy lub sosu wrzucając do nich przekrojoną na pół cebulę i gotując jeszcze przez kilka minut. Innym sposobem jest odstawienie na bok i wrzucenie skórek chleba na pół godziny.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Porządki w przyprawach. Jak dobrze i praktycznie zorganizować kuchnię?
- Błędy w świątecznych przygotowaniach. O czym pamiętać, by zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy?
- Jak zapobiegać marnowaniu żywności? "W dobrym przechowywaniu produktów pomagają nam słoiki"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto