Każdy, kto zdaje sobie sprawę, ile kosztuje remont łazienki, będzie próbował choć trochę zaoszczędzić. Da się to zrobić, wykonując część prac samodzielnie lub wybierając tańsze zamienniki markowych sprzętów i materiałów.
Kompleksowy remont łazienki – co trzeba wziąć pod uwagę?
Kiedy łazienka jest złym stanie i od dawna nie była remontowana, zapewne będzie konieczny jej kompleksowy remont. Pierwszym etapem remontu łazienki od podstaw powinien być projekt uwzględniający wymiary pomieszczenia oraz lokalizację przyłączy (instalacji wodnej i elektrycznej). Na tym etapie dobrze jest skonsultować projekt z fachowcami, by uniknąć niespodzianek. Następnie należy kupić wszystkie potrzebne sprzęty i materiały – sanitariaty, baterie, rury, płytki, farby, meble i inne akcesoria. Od czego zacząć remont łazienki? Jako pierwszy wykonuje swoją pracę elektryk, który instaluje w wybranych przez nas miejscach gniazdka, włączniki i lampy. Następny krok to podłączenie sanitariatów, które wykona hydraulik. Kiedy wszystko znajduje się na swoim miejscu, czas na glazurnika, który zajmie się kładzeniem i fugowaniem płytek. Powinny znaleźć się one na podłodze, ścianach (wystarczy w miejscach najbardziej narażonych na zachlapanie), a także na ścianie wanny, jeśli to wersja do zabudowy. Ostatni etap to montaż lustra, wniesienie mebli łazienkowych oraz dekorowanie wnętrza. Czy da się określić, ile potrwa remont łazienki? Przy doskonałej synchronizacji pracy fachowców i braku niespodzianek w trakcie prowadzenia robót, remont małej łazienki da się wykonać w tydzień. Jednak w praktyce lepiej przyjąć, że potrwa co najmniej 2 tygodnie.
Jak zrobić szybki remont łazienki krok po kroku?
Nie zawsze konieczna jest wymiana wszystkich sprzętów, by odświeżyć wnętrze – istnieją pewne sposoby na ograniczenie prac, a co za tym idzie, kosztów związanych z odnawianiem. Pierwszym etapem samodzielnego remontu łazienki powinna być ocena stanu sprzętów i glazury. Należy wymienić te, których stan jest naprawdę zły lub zagraża zdrowiu. Czasami wystarczy jednak wymienić deskę sedesową, zasłonę prysznicową czy baterie umywalkowe i prysznicowe. Obowiązkowo należy usunąć stary silikon na krawędziach sanitariatów i nałożyć nowy. Szybki remont łazienki bez skuwania płytek da się wykonać, malując je specjalną farbą do ceramiki. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie zupełnie nowego efektu niskim kosztem. Ostatni krok to dekorowanie – nowe dywaniki czy kosze na kosmetyki podkreślą odświeżony charakter łazienki. Taki szybki remont to także świetne rozwiązanie dla osób, które wynajmują mieszkanie i nie chcą inwestować w nie własnych pieniędzy.
Ile kosztuje remont łazienki?
Opracowując kosztorys, należy uwzględnić ceny materiałów, sprzętów, mebli i dodatków. Zależnie od wielkości łazienki oraz standardu, w jakim zamierzamy ją wykończyć, będą to wartości znacznie różniące się od siebie. W kosztorysie remontu łazienki robocizna zajmie sporą część, chyba że mamy umiejętności, które pozwolą wykonać prace we własnym zakresie. Pewne zadania, takie jak zmiana przebiegu rur czy osadzenie wanny, warto mimo wszystko zostawić specjalistom. Ile trzeba więc zapłacić za remont łazienki? Poniżej przedstawiamy wybrane ceny usług:
- montaż gniazdek, włączników, lamp – od 40 zł/punkt; montaż podejść wodno-kanalizacyjnych pod instalacje sanitarne – od 100 zł/sztukę; montaż umywalki, bidetu, WC lub baterii prysznicowej – od 50 zł/sztukę; usunięcie starych płytek – od 100 zł/m2; kładzenie płytek – od 50 zł/m2; malowanie ścian i sufitu – od 10 zł/ m2; osadzenie wanny lub brodzika – od 200 zł; montaż kabiny prysznicowej – od 200 zł.
Remont łazienki – porady dla laika
Kiedy nie jesteśmy specjalistami w kwestiach remontowych, dobrze jest wiedzieć o kilku trikach, które pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy i lepiej zaplanować urządzenie wnętrza. Kompleksowy remont łazienki stanie się wtedy nieco mniej przytłaczający.
- Płytek nie trzeba kłaść na wszystkich ścianach i aż po sufit – wystarczy, że znajdą się w okolicach sanitariatów, resztę można pomalować zmywalną farbą. To znacznie obniży koszt remontu. Większe płytki oznaczają mniej fug i szybszy montaż. Natomiast jasne kolory optycznie powiększą niewielką łazienkę. Podwieszane meble, umywalki i sedes pozwalają zachować większą higienę i szybciej umyć podłogę. Lustro montuje się co najmniej 20 cm nad umywalką – umieszczone zbyt nisko będzie zachlapane podczas każdego mycia rąk.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile trzeba wydać na remont? "Ceny są szalone, a zapowiada się jeszcze gorzej"
- Przedwojenna willa w centrum Krakowa. "Nie wszystko musi być z najwyższej półki i idealne dobrane"
- Nie stać cię na remont łazienki? Dziecinnie proste sposoby sprawią, że zrobisz to tanio i szybko
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Martin Barraud/Getty Images