Wiele osób bagatelizuje siłę burz, szczególnie latem, kiedy są one wyjątkowo intensywne, i kontynuuje plażowanie. Narażają się tym samym na śmiertelne niebezpieczeństwo. Co jakiś czas można bowiem usłyszeć tragiczne informacje na temat osób rażonych piorunem nad wodą - czy to nad morzem, czy nad jeziorem. Jak zatem zachować się, kiedy idzie burza, a my jesteśmy nad wodą?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Jak się zachować nad morzem i jeziorem podczas burzy?
Otwarte akweny są szczególnie niebezpieczne podczas burz. To płaskie przestrzenie, a człowiek stanowi dobry "cel" dla piorunów. Nawet jeśli ten nie trafi bezpośrednio w kogoś, uderzenie obok może być śmiertelnie niebezpieczne. Wszystko ze względu na to, że woda dobrze przewodzi prąd.
Podczas plażowania - czy to nad morzem, czy nad jeziorem, warto zwracać szczególną uwagę na pogodę. Kiedy zbliża się burza - nie bagatelizujmy jej. Zabierzmy swoje rzeczy i poszukajmy bezpiecznego schronienia. Przede wszystkim jednak należy jak najszybciej wyjść z wody. O czym jeszcze warto pamiętać?
Czy można pływać podczas burzy?
Pływanie w otwartych akwenach podczas burzy jest szczególnie niebezpieczne. Nie tylko chodzi o bycie "łatwym celem" dla piorunów, ale także to, że jego wyładowanie w wodę może powodować porażenie lub śmierć osób w niej przebywających nawet do 10 metrów od miejsca uderzenia. Zatem jeśli idzie burza - skończmy kąpiele i plażowanie, poszukajmy bezpiecznego schronienia.
Także wilgotny piasek może przewodzić prąd. Zatem nie powinno się też brodzić nad brzegiem, np. morza, a tym bardziej nie powinno się chodzić nawet po płytkiej wodzie. Załóżmy obuwie z gumową podeszwą i poszukajmy schronienia przed burzą.
Co zrobić, kiedy burza złapie nas na łodzi?
Wysokie temperatury, długie weekendy i okres wakacyjny sprzyjają uprawianiu sportów wodnych. Co jeśli więc burza złapie nas na wodzie, ale w łodzi? Te są szczególnie narażone na uderzenia piorunów, ponieważ są wyeksponowanymi obiektami na płaskiej powierzchni akwenu.
Jeśli widzimy, że zbliża się burza - jak najszybciej powinniśmy się skierować w stronę lądu, do przystani lub innego bezpiecznego miejsca, w którym będziemy mogli się schronić. Można także zapłynąć do zatoki, aby schować się od wiatru, a przy tym być bliżej lądu lub na lądzie szukać schronienia.
Jeśli jednak nie ma czasu i musimy pozostać na wodzie - schowajmy się pod podkładem. Należy przyjąć pozycję kuczną - usiąść w kucki i pod żadnym pozorem nie wolno dotykać metalowych elementów łódki.
Co zrobić, kiedy burza złapie nas na kajaku lub rowerze wodnym?
Podobnie, jak w przypadku łódki, kajak i rower wodny stanowią dobry cel dla piorunów. Kluczowe jest więc dobicie do brzegu i poszukanie bezpiecznego schronienia, ponieważ na tych sprzętach wodnych nie ma jak się ukryć. Jeśli nie dobijemy szybko do najbliższej przystani, dobrym rozwiązaniem będzie po prostu dobicie do brzegu i postępowanie według zasad zachowania bezpieczeństwa w terenie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jak się zachować, kiedy burza złapie nas na otwartej przestrzeni? Czy używanie telefonu jest bezpieczne?
Zobacz także:
- Rosół się psuje, mleko kwaśnieje, a psi ogon ściąga pioruny. Czy znasz te i inne burzowe przesądy?
- Poważne zagrożenie z kosmosu. "Zbliżamy się do maksimum cyklu aktywności słonecznej"
- Burza zniszczyła twoje auto lub dom? Zobacz, jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie
Autor: Teofila Siewko
Źródło: zawiercie.policja.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Javier_Art_Photography/Getty Images