Jak się zachować nad wodą podczas burzy? Tych zasad lepiej przestrzegać

Piorun uderzający w morze przy plaży
Jak się zachować nad wodą podczas burzy? Tych zasad lepiej przestrzegać
Źródło: Javier_Art_Photography/Getty Images
Co jakiś czas można usłyszeć tragiczne informacje na temat osób rażonych piorunem nad wodą - czy to nad morzem, czy nad jeziorem. Kiedy nadchodzi lato, a burze bywają szczególnie silne, wiele osób bagatelizuje je i dalej plażuje. To grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem. Jak zatem zachować się, kiedy idzie burza, a my jesteśmy nad wodą?

Jak się zachować nad morzem i jeziorem podczas burzy?

Otwarte akweny są szczególnie niebezpieczne podczas burz. To płaskie przestrzenie, a człowiek stanowi dobry "cel" dla piorunów. Nawet jeśli ten nie trafi bezpośrednio w kogoś, uderzenie obok może być śmiertelnie niebezpieczne. Wszystko ze względu na to, że woda dobrze przewodzi prąd.

Podczas plażowania - czy to nad morzem, czy nad jeziorem, warto zwracać szczególną uwagę na pogodę. Kiedy zbliża się burza - nie bagatelizujmy jej. Zabierzmy swoje rzeczy i poszukajmy bezpiecznego schronienia. Przede wszystkim jednak należy jak najszybciej wyjść z wody. O czym jeszcze warto pamiętać?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Czy można pływać podczas burzy?

Pływanie w otwartych akwenach podczas burzy jest szczególnie niebezpieczne. Nie tylko chodzi o bycie "łatwym celem" dla piorunów, ale także to, że jego wyładowanie w wodę może powodować porażenie lub śmierć osób w niej przebywających nawet do 10 metrów od miejsca uderzenia. Zatem jeśli idzie burza - skończmy kąpiele i plażowanie, poszukajmy bezpiecznego schronienia.

Także wilgotny piasek może przewodzić prąd. Zatem nie powinno się też brodzić nad brzegiem, np. morza, a tym bardziej nie powinno się chodzić nawet po płytkiej wodzie. Załóżmy obuwie z gumową podeszwą i poszukajmy schronienia przed burzą.

Co zrobić, kiedy burza złapie nas na łodzi?

Wysokie temperatury, długie weekendy i okres wakacyjny sprzyjają uprawianiu sportów wodnych. Co jeśli więc burza złapie nas na wodzie, ale w łodzi? Te są szczególnie narażone na uderzenia piorunów, ponieważ są wyeksponowanymi obiektami na płaskiej powierzchni akwenu.

Jeśli widzimy, że zbliża się burza - jak najszybciej powinniśmy się skierować w stronę lądu, do przystani lub innego bezpiecznego miejsca, w którym będziemy mogli się schronić. Można także zapłynąć do zatoki, aby schować się od wiatru, a przy tym być bliżej lądu lub na lądzie szukać schronienia.

Jeśli jednak nie ma czasu i musimy pozostać na wodzie - schowajmy się pod podkładem. Należy przyjąć pozycję kuczną - usiąść w kucki i pod żadnym pozorem nie wolno dotykać metalowych elementów łódki.

Co zrobić, kiedy burza złapie nas na kajaku lub rowerze wodnym?

Podobnie, jak w przypadku łódki, kajak i rower wodny stanowią dobry cel dla piorunów. Kluczowe jest więc dobicie do brzegu i poszukanie bezpiecznego schronienia, ponieważ na tych sprzętach wodnych nie ma jak się ukryć. Jeśli nie dobijemy szybko do najbliższej przystani, dobrym rozwiązaniem będzie po prostu dobicie do brzegu i postępowanie według zasad zachowania bezpieczeństwa w terenie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jak się zachować, kiedy burza złapie nas na otwartej przestrzeni? Czy używanie telefonu jest bezpieczne?

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: zawiercie.policja.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Javier_Art_Photography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?