Porady

Katarzyna Bosacka radzi, jak robić tanie zakupy

Porady

Autor:
Justyna
Piąsta
Od dziś niższe ceny na żywność

Od 1 lutego podatek VAT na żywność i napoje spada do zera. Tym samym ceny niektórych produktów będą nieco niższe. Jest to część działań rządu w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jak obniżka wpłynie na nasze zakupy? Czy odczujemy różnicę i zobaczymy niższe sumy na paragonach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Maciej Samcik, ekonomista oraz Katarzyna Bosacka, dziennikarka.

VAT na żywność od 1 lutego

Od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. będzie obowiązywała obniżka podatku VAT, m.in. na podstawowe produkty żywności jak mleko, masło, nabiał, chleb, jajka, warzywa, owoce i niektóre rodzaje mięs. Na sklepowych półkach powinniśmy zobaczyć ceny niższe o 5 proc. Dlaczego rząd zdecydował się na taką zmianę? Wszystko przez pędzącą inflację, która spowodowała, że w ostatnich kilku tygodniach obserwowaliśmy drastyczne wzrosty cen.

Fani Katarzyny Bosackiej wysyłali jej zdjęcia cen produktów z różnych sklepów w całej Polsce. Za niektóre rzeczy trzeba było zapłacić krocie.

- Trudno w to uwierzyć, ale masło bez laktozy potrafi kosztować 27,50 zł za 200 g kostkę, a olej 17 zł czy 44,50 zł za trzylitrową butelkę. Takich cen dawno nie widzieliśmy. Ceny poszybowały w kosmos. Jeszcze w grudniu kupowałam masło w promocji za 4-5 zł. Teraz masło w promocji kosztuje 6-7 zł. - powiedziała dziennikarka.

- To, że od wczoraj do dzisiaj ceny spadły o 5 proc. nie oznacza, że wcześniej nie wzrosły o 10-15 proc. Ten mechanizm znamy Black Friday. Jak wiadomo, że trzeba będzie obniżać ceny, bo będzie dzień rabatów, to pięć tygodni wcześniej się je podwyższa - tłumaczył Maciej Samcik, ekonomista.

Jak nie przepłacać na zakupach?

Katarzyna Bosacka podzieliła się z widzami Dzień Dobry TVN swoimi sposobami na robienie tanich zakupów. Dziennikarka ma kilka sprytnych patentów, które pozwolą trochę zaoszczędzić.

  • Jeść prościej. Więcej kaszy, mniej wydumanych składników typu jagody goji.
  • Kupować z głową. Sprawdzać za każdym razem wagę produktu, np. masła, bo kostki są znikające. Są takie, które ważą 250 g, a inne już tylko 170 g.
  • Obowiązkowo trzeba sprawdzać cenę za kilogram. W każdym sklepie taka cena powinna się pojawić przy produkcie.
  • Kupować produkty z niższej półki, co nie znaczy, że gorszej jakości. Te, które są gdzieś na dole, w zwykłym, szarym opakowaniu są dużo tańsze niż w kolorowych opakowaniach, które są reklamowane.
  • Nie kupować produktów, które są pakowane w woreczki foliowe do jednorazowego gotowania. Cena kaszy czy ryżu w szybuje w nich nawet dwukrotnie.
  • Kupujmy na promocjach, jeśli możemy coś zamrozić, np. masło się świetnie mrozi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Molecki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości