Co zrobić, gdy pryska tłuszcz?
Pryskający olej to zmora niejednego kucharza. Co jest przyczyną tego zjawiska? - Tak naprawdę, najbardziej pryska woda uwięziona w oleju - podkreśliła Ola Juszkiewicz.
Kucharka pokazał parę patentów, które pomogą nam zoptymalizować ryzyko nieprzyjemnego pryskania. - Zaczynamy od patelni, ona przede wszystkim musi być sucha. Pierwszy patent na to jest taki, że bierzemy sobie wacik kosmetyczny, nasączamy go octem i przemywamy nim tę patelnię. Ocet świetnie wchłania nam wodę, a zapach za chwilę wyparuje - poradziła, dodając, że można wykorzystać także sól, która wyciągnie wilgoć z patelni.
- Kolejną sprawdzoną radą jest to, żeby wsypać sól na patelnię i zalać olejem. Sól, która jest w tym oleju, dalej będzie miała możliwości pochłaniania wody. Jednak pamiętajmy, żeby przy smażeniu piersi z kurczaka nie dodawać już soli - poradziła.
Co wpływa na pryskanie oleju?
Zdaniem naszej ekspertki intensywność pryskania oleju zależy przede wszystkim od tego, co będziemy smażyć. - Drób ma dużo wody w sobie, więc bardzo polecam poprzedniego dnia taki drób zamarynować. Następnego dnia ten drób puści trochę wody, więc musimy go bardzo dobrze odsączyć - podkreśliła.
Kolejnym patentem Oli jest ten, z ziemniakiem w roli głównej. - Jeżeli smażymy pączki czy faworki, to bierzemy obranego ziemniaka, kroimy na kawałki i wrzucamy do garnka z olejem. On świetnie pochłania wodę - podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dania inspirowane polską gęsią – prosto z programu "MasterChef"
- Pieczona gęś? Nic trudnego! Poznaj zasady przygotowania potrawy
- Gęś faszerowana i bulion z gęsi wg przepisów szefa kuchni!
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: East News/Michał Woźniak