Czy można popełnić błąd otwierając swój prezent? Okazuje się, że tak

Prezenty bożonarodzeniowe
Czy można popełnić błąd otwierając prezent?
Źródło: Getty Images
Wręczanie i otrzymywanie prezentów choć przyjemne, nie jest proste. Nietrudno o popełnienie gafy i sprawienie komuś przykrości. Przed Bożym Narodzeniem warto więc przypomnieć sobie podarunkowy savoir-vivre. Wyjaśniamy, jak zachować się, gdy dostajemy prezent bądź go dajemy.   

Jak poprawnie wręczyć prezent? 

Jednym z najczęściej spotykanych błędów w obdarowywaniu jest pośpiech. Wchodząc na przyjęcie czy świąteczną kolację, często przekazujemy prezenty jeszcze w przedpokoju, gdy jesteśmy w kurtkach, butach i czapkach. Z niewiadomych przyczyn chcemy jak najszybciej pozbyć się tego ciężaru i oddajemy go w ręce właściciela z szybkim "to dla Ciebie". Według zasad savoir-vivre powinniśmy na przekazanie podarku wybrać odpowiedni i spokojny moment. Kluczowe jest skupienie uwagi, złożenie życzeń i uczestnictwo podczas otwierania prezentu.

Patent na święta
Źródło: TVN Style

Za błąd uznaje się także prezenty zbyt frywolne lub praktyczne. Dobrym przykładem nieodpowiedniego prezentu jest bielizna. Jeśli obdarowujemy żonę czy partnerkę - wszystko jest w porządku, jednak taki prezent skierowany w stronę mamy, siostry czy kuzynki będzie dużym nietaktem. Podobnie wygląda sytuacja z bardzo praktycznymi prezentami. Jeżeli wiemy, że rodzicom zepsuło się żelazko, to jest to rodzaj podarunku, który powinniśmy przekazać bez okazji, a nie pod choinkę czy na urodziny. 

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny

Idealny prezent to taki, który wywoła uśmiech drugiej osoby. Często przemyślana i niedroga rzecz sprawdzi się lepiej niż np. kosztowne perfumy. Nie powinniśmy także wręczać prezentów motywujących, czyli np. stroju do ćwiczeń, książek o rzucaniu palenia czy karnetów na siłownię. Prezent powinien być czymś, co ucieszy, ale sam obdarowywany pewnie nie zdecydowałby się na jego zakup ze względu na inne, priorytetowe wydatki. 

Jak zachować się, gdy ktoś wręcza prezent? 

Na pewno wielu z nas zna uczucie, w którym kilka osób śpiewa “Sto lat”, a jubilat nie wie, jak się zachować. Co zrobić z rękami? Dołączyć do śpiewania? Gdzie patrzeć? Żeby uniknąć podobnych sytuacji podczas odbierania prezentów, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady savoir-vivre. Przede wszystkim, nie należy odkładać otwierania podarunku. Jeśli otrzymujemy prezent, powinniśmy od razu zobaczyć, co jest w środku. To będzie jasny komunikat dla darczyńcy, że jesteśmy zainteresowani, wdzięczni i zadowoleni. 

W Wigilię w wielu domach często podczas otwierania prezentów robi się duże zamieszanie. Każdy coś sprawdza, szuka pod choinką paczuszki dla siebie. Żeby uniknąć takiego chaosu, warto zapożyczyć z Francji sposób na bożonarodzeniowe prezenty. Według jednej z tradycji obdarowywanie zaczyna się od najmłodszego członka rodziny. Każdy po kolei otwiera swoje prezenty, a reszta zebranych gości w tym uczestniczy i czeka na swoją kolej. Takie zachowanie pozytywnie działa na relacje. Darczyńcy mogą opowiedzieć o tym, co wybrali i zobaczyć radość na twarzy drugiej osoby. Choć cały proces się wydłuży, to z pewnością będzie to dobry moment, by odpocząć chwilę po świątecznych smakołykach.

Zobacz także:

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana