Czy można popijać owoce wodą? Sprawdź, czego lepiej nie robić

Woda w karafce
Czy owoce powinno popijać się wodą? Fakty i mity
Źródło: Zbynek Pospisil/Getty Images
Radę, aby nie popijać owoców wodą, można usłyszeć od babci. Wiele osób nie przejmuje się jednak tą przestrogą. Jakie mogą być tego efekty?

Owoce a picie wody - czy to połączenie jest niezdrowe?

Owoce w dużej mierze składają się z wody, a to oznacza, że stanowią dobre źródło nawodnienia, zwłaszcza w upalne dni. Wody powinno się pić od 2 do 3 litrów dziennie. Skoro znaczną część owoców stanowi ten płyn, to dlaczego nie popijać nim swojej przekąski? W większości przypadków nie będzie to miało negatywnych efektów, jednak część osób skarży się, że po takim połączeniu doświadczyło nieprzyjemnych efektów gastrycznych.

Owoce

 Doktor Hanna Stolińska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Truskawkowe menu
Truskawkowe menu

Wokół popijania owoców wodą narosło wiele mitów. M.in. takie, że zgniją w żołądku, spowoduje to rozcieńczenie kwasów trawiennych czy pogorszy się trawienie i przyswajanie witamin. To tylko niektóre z nieprawdziwych twierdzeń. Wystąpienie biegunki po popiciu owoców wodą jest najczęściej kwestią indywidualnej podatności i nie ma rzetelnych badań na temat szkodliwości takiego połączenia. Faktem jednak jest, że może zostać przyspieszona perystaltyka jelit, a wtedy czeka nas dłuższa wizyta w toalecie.

Jak podkreślają specjaliści, nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby na przeczyszczające efekty po popiciu owoców wodą. Zatem warto obserwować swój organizm - jeśli występuje biegunka po takim połączeniu, lepiej jest go unikać. Jeśli jednak nie ma żadnych efektów, to można śmiało łączyć owoce z wodą.

Dlaczego po popiciu owoców wodą może wystąpić biegunka

W części owoców znajduje się sorbitol, który w dużych dawkach ma działanie przeczyszczające i nasila procesy fermentacyjne jelit, a także przyspiesza ich perystaltykę. W efekcie po zjedzeniu dużej ilości owoców bogatych w ten składnik może dojść do biegunki. Dotyczy to zwłaszcza osób chorych na zespół jelita wrażliwego. Jest to jednak niezależne od popicia wodą owoców.

Co więcej, w suszonych owocach, np. morelach, jabłkach, gruszkach itd. jego stężenie może być nawet pięciokrotnie wyższe niż w świeżych odpowiednikach.

Popicie wodą i wypełnienie żołądka płynem może powodować wysłanie do mózgu informacji, że żołądek jest pełny i należy rozpocząć trawienie. W efekcie wystąpić może nasilenie się wysyłania tychże sygnałów. Konsekwencją tego może być spotęgowanie przyspieszenia perystaltyki jelit, a dalej wystąpienie biegunki. 

Owoce, po których nie powinno się pić wody

Owoce, które bogate są w sorbitole i inne alkohole polihydroksylowe, mogą powodować wystąpienie biegunki po popiciu ich wodą. Jest to jednak kwestia indywidualna i nie każdy może doświadczyć takiego efektu. Najpopularniejszym owocem, po którym osoby skarżą się na taką dolegliwość są czereśnie, jednak podobnie mogą działać nektarynki, brzoskwinie, winogrona, śliwki, ananasy, a u niektórych również kiwi, melon i mango. Także spożycie jabłek i popicie ich wodą może dać efekt przeczyszczający.

Jednak wywołany efekt nie jest skutkiem kilku łyków wody. Najczęściej występuje on, kiedy zjemy dużo owoców i popijemy większą ilością wody. Im więcej zjemy i wypijemy i im bardziej będziemy czuć wypełnienie żołądka, tym większa szansa na negatywne efekty.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!