Styl życia

Polka otrzymała IG Nobla za badanie całowania: "Najczęściej całujemy się w stałych związkach"

Styl życia

Ig Noble to humorystyczne odpowiedniki nagród Nobla. Są przyznawane za osobliwe prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia" oraz odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane". W tym roku jedna z nich trafiła do dr Agnieszki Żelaźniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jury doceniło jej badania dotyczące zależności pomiędzy dochodami w różnych krajach a częstotliwością całowania w usta. O szczegółach tych badań oraz emocjach towarzyszących nagrodzie Ig Nobla laureatka opowiadała w naszym programie.

Polka dostała IG Nobla 2020

W tym roku Antynoble przyznano po raz 30. Z powodu pandemii uroczystość odbyła się w sieci, co pozwoliło na udział większości nagrodzonych. Wśród laureatek znalazła się Polka - dr Agnieszka Żelaźniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dr Żelaźniewicz jest biolożką, ale została uhonorowana w dziedzinie ekonomii. Jury przyznało jej nagrodę za próbę ilościowego określenia zależności pomiędzy nierównościami dochodów narodowych w różnych krajach a średnią częstotliwością całowania w usta . Polka prowadziła je ze swoim międzynarodowym zespołem naukowców z Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii, Chile, Kolumbii, Australii, Włoch i Norwegii.

Okazuje się, że nagroda nie była niespodzianką. Laureaci wiedzieli od niej od marca, ale - zgodnie z zasadami - trzymali to w tajemnicy do momentu gali, która w tym roku odbyła się on-line.

Statuetkę musieliśmy sobie posklejać sami

- mówiła dr Agnieszka Żelaźniewicz w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Pokazała nam też nagrodę finansową - 10 bilionów dolarów Zimbabwe, czyli waluty, która nie istnieje.

Jak przyznała, nagrodą była bardzo rozbawiona, bo - choć to niezbyt poważny Nobel - ale ma swoją dozę humoru. Ale to dla niej i całego zespołu ogromne wyróżnienie.

Agnieszka Żelaźniewicz i jej badanie całowania

Na czym polegały nagrodzone badania? Naukowcy chcieli sprawdzić, dlaczego jedni całują się częściej, a inni rzadziej.

Okazało się, że w populacjach, gdzie są większe nierówności finansowe, tam ludzie się całują częściej - czyli w Stanach Zjednoczonych, Kolumbii, Chile i Brazylii. Na drugim końcu wykresu były kraje, gdzie dochody są bardziej zrównoważone (Polska, Francja, Włochy, Wielka Brytania).

To były badania międzykulturowe i rzeczywiście znaleźliśmy tę zależność z nierównością dochodową

- podkreśla dr Żelaźniewicz.

Jak często całują się Polacy?

Polacy na tle Europy generalnie wypadli bardzo standardowo.

Najczęściej całujemy się w stałych związkach. Bardzo sobie cenimy całowanie, jak już jest taka faza, kiedy trzeba pokazać, że nam zależy i związek jest ugruntowany

- tłumaczy nasza rozmówczyni.

O ile miłość romantyczna jest kulturowym uniwersum, spotykana we wszystkich kulturach, to wcale nie wszyscy się całują. Stąd pojawia się pytanie, jaką rolę może pełnić całowanie u człowieka

- dodaje badaczka.

Ig Noble 2020

W tym roku uznanie jurorów przykuły m.in. poważne opracowania na temat brwi celebrytów, wibrujących dżdżownic i aligatora, który ryczy jak dinozaur.

Nagrodę pokojową przyznano rządom Indii i Pakistanu. W uzasadnieniu powołano się na liczne doniesienia prasowe, z których wynika, że dyplomaci tych państw potajemnie dzwonią do drzwi w środku nocy, a następnie uciekają, zanim ktokolwiek zdąży otworzyć.

W dziedzinie edukacji medycznej nagrodzeni zostali Wielcy Nauczyciele: Jair Bolsonaro z Brazylii, Boris Johnson z Wielkiej Brytanii, Narendra Modi z Indii, Andrés Manuel López Obrador z Meksyku, Aleksander Łukaszenko z Białorusi, Donald Trump z USA, Recep Tayyip Erdogan z Turcji, Władimir Putin z Rosji i Gurbanguly Berdimuhamedow z Turkmenistanu.

Szczegółowe informacje na temat laureatów nagród Ig Nobla 2020 i ich badań można znaleźć na stronie improbable.com

Zobacz też:

Literacka Nagroda Nobla. Olga Tokarczuk odebrała nagrodę!

Polski naukowiec stworzył lek, dzięki któremu pacjenci po przeszczepie mogą żyć dłużej. "Przeżycie wzrosło z 50 do ponad 90%"

Polscy naukowcy zbudują w Pekinie dom solarny dla uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. "Projekt jest ambitny"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości