Styl życia

Zimny i mokry kwiecień to anomalia pogodowa? "Jest dokładnie taki, jaki powinien być"

Styl życia

Mimo że w kalendarzu mamy już wiosnę, to zmiany pogody, których doświadczyliśmy w ostatnich tygodniach, trochę temu przeczą. Czy tegoroczny, bardzo zimny i mokry kwiecień to anomalia czy raczej norma w naszej strefie klimatycznej? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Bogdanem Chojnickim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Anomalie pogodowe w Polsce

Tegoroczny kwiecień z całą pewnością nie był przyjemny. Zamiast wiosennego słońca na niebie częściej gościły chmury, z których lał się deszcz. Wiele osób uważa, że taka aura w wiosennym miesiącu to prawdziwa anomalia pogodowa.

Przemawia za tym również trąba wodna, którą zaobserwowano w miniony weekend w Zatoce Puckiej. Tymczasem nie jest to wcale nowe zjawisko w Polsce. Występuje jednak w miesiącach letnich, kiedy woda w Bałtyku nagrzeje się do co najmniej do 17 stopni Celsjusza.

Kwiecień inny niż wszystkie

Mimo że kwietniowa aura nie zachęcała do tego, aby wyjść z domu, to - jak mówią synoptycy - pogoda, z którą mamy do czynienia, nie jest niczym dziwnym. - Kwiecień jest dokładnie taki, jaki powinien być. Gdybyśmy w latach 80. przeżyli taki kwiecień, pewnie byśmy nie zwrócili na niego większej uwagi - podkreślał w Dzień Dobry TVN prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nie zmienia to jednak faktu, że ocieplenie klimatu postępuje. -Statystki już pokazują, że takich kwietniów, jak ten, jest i będzie coraz mniej - dodał specjalista.

Choć część z nas mogła narzekać na dużą liczbę deszczowych dni, to ucieszyły one przede wszystkim leśników. - W 2019 roku o tej porze roku było bardzo sucho i zagrożenie pożarowe było wysokie. W 2020 jeszcze obserwowaliśmy skutki braku wody w przyrodzie. Ten rok jest już zdecydowanie lepszy - zaznaczył nasz rozmówca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Kleszcze już atakują! Jak uniknąć kleszczowego zapalenia mózgu?

Mycie twarzy olejem – jak działa i kto powinien spróbować?

Jak stworzyć ogród pełen kolorów? Warto pamiętać o kilku zasadach

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości