Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Młodzieżowe Słowo Roku - na czym polega plebiscyt?
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.
- Plebiscyt jest doskonałą okazją do zabawy lingwistycznej dla wszystkich użytkowników języka polskiego. W tym roku staje się jeszcze bardziej dynamiczny, dając szansę młodym ludziom na zdefiniowanie współczesnej polszczyzny. To doskonała okazja do odkrywania najpopularniejszych słów i zwrotów, które tworzą dzisiejszy język młodzieżowy - tłumaczą organizatorzy.
Jak przypominają, w ubiegłym roku zwyciężyło słowo "rel", a Nagrodę Jury otrzymało "oddaje".
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 - jak zgłosić swoją propozycję?
Plebiscyt przebiega w dwuetapowej formule. W I etapie od 8 października do 5 listopada będzie można zgłaszać propozycje słów konkursowych wraz z ich znaczeniami i przykładami użycia. Spośród tych, które będą się najczęściej powtarzać, jury wyłoni finałową dwudziestkę, konsultując swoją decyzję z młodzieżowym zespołem doradczym.
W kolejnej części, od 13 do 30 listopada, internauci zdecydują w głosowaniu, które z dwudziestu finałowych słów zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2024. Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Jury za zgłoszenie najciekawszego słowa wraz z jego definicją. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia.
- Zachęcamy do aktywnego udziału w zabawie PWN i przesyłania zgłoszeń za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku, a następnie oddawania głosów na swoich "faworytów - piszą organizatorzy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Julka", "drillowiec", "G", "FR". Czy rozumiesz, o czym mówi twoje dziecko?
- Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2023. "Jest krótkie i przyjazne"
- Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jury wyłoniło finałową 20. Wśród nich "bambik", "git" czy "delulu". Wiesz, co znaczą?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: pwn.pl/pap.pl
Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images