Styl życia

Pierwszy w Polsce dom nasion zaprasza pasjonatów ogrodów. "Mamy ogórka, który był hodowany w Alpach"

Styl życia

Agata Zjawińska wybrała się do Nowej Wsi Wielkiej i odwiedziła gościnne progi ekologicznego gospodarstwa. Właściciele utworzyli na miejscu dom spotkań twórczych "Ptasia Dolina", a także pierwszy w kraju dom nasion. Nam opowiedzieli nieco więcej o życiu na wsi.

Ekologiczne gospodarstwo na Dolnym Śląsku

Danusia Nowak i Darek Matusiak jeszcze trzy lata temu byli totalnymi mieszczuchami. Mieszkali we Wrocławiu i Łodzi. Co przygnało ich na Dolny Śląsk do miejscowości Nowa Wieś Wielka? Mężczyzna zdradził, że do przeprowadzki namawiała go żona. Choć sam preferował wschodnie kierunki, zmienił zdanie po pierwszej wizycie na Pogórzu Kaczawskim.

Przez kilkanaście lat mieszkaliśmy też w mojej rodzinnej wiosce. Długo przygotowywaliśmy się do tego, aby zamieszkać w takim pięknym miejscu. Kiedy tutaj przyjechałem i zobaczyłem tę architekturę niemiecką, zakochałem się

– powiedział pan Darek Matusiak.

Para w nowym domu mieszka już trzeci rok. Przez ten czas zdążyli się nie tylko zaaklimatyzować, ale także utworzyć wiele przydatnych i ekologicznych inicjatyw. Para zasiedliła gospodarstwo licznymi odmianami zwierząt, a także stworzyła dom spotkań twórczych "Ptasia Dolina" oraz pierwszy w kraju dom nasion. Małżeństwo jest dumne z tego, że prowadzi ekologiczny styl życia. W ogrodzie hodują własne warzywa i zioła, które następie przetwarzają.

Dom nasion

Na terenie gospodarstwa stoi także biały, niepozorny budynek. Jak się okazuje, to tzw. dom nasion. To właśnie tu małżeństwo przechowuje różne nasiona, które następnie trafiają do ogrodów.

- Wysiewamy je i z powrotem zbieramy. Chodzi o zachowanie różnorodności nasion – tłumaczyła pasjonatka ogrodnictwa.

Zasoby w domu nasion powiększą się także dzięki zaprzyjaźnionym ogrodnikom oraz instytucjom, które podrzucają do gospodarstwa stare odmiany roślin. Wśród zbiorów nie brakuje także nasion z Austrii czy Niemiec.

- Mamy na przykład nasiona ogórka, który kiedyś hodowany był w Alpach. Jest już nas dość dużo, ale cały czas czekamy na nowe osoby. Zapraszamy do nas, chętnie podzielimy się wiedzą, jak i nasionami - powiedziała Danusia Nowak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Czas na pierwsze wysiewy. Łukasz Skop radzi, jakie nasiona warto teraz posadzić

Siemię lniane - tak samo zdrowe jak nasiona chia, ale dużo tańsze

Dzwonek karpacki – uprawa i wysiew. Jak stratyfikować nasiona rośliny?

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości